Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Pletení pomlázky a výroba píšťalky z vrbového proutí. Zabavte děti na Velikonoce!

Velikonoce jsou svátky, které kromě svého křesťanského významu také vítají jaro a neodmyslitelně k nim náleží spousta tradic. Mezi tyto tradice patří například pletení pomlázky nebo výroba jarní píšťalky z vrbového proutí. Pokud nevíte, jak zabavit děti na Velikonoce, zkuste pro ně nachystat tuto zábavu!

Výroba píšťalky z vrbového proutí potěší každého

Výroba vrbové píšťalky odjakživa patří k jaru. V dobách dávno minulých si ji uměl na vesnici vyrobit každý kluk. Proč se nevrátit ke starým tradicím a nevyzkoušet s dětmi tuhle skvělou zábavu? Není to nic složitého.

K výrobě vrbové píšťalky budete potřebovat jeden proutek z vrby silný asi 1,5 cm. Tyhle píšťalky je nejlepší dělat na jaře, kdy jsou vrbové proutky měkké a nalité mízou. Vyberte si hladký vrbový prut, ze kterého se vám bude píšťalka dobře vyřezávat. Před výrobou je vhodné namočit proutek do vody, aby ještě více změkl. Proutek zkraťte přibližně na 15 cm. Pak je potřeba jej zešikma seříznout a na druhé straně udělat zářez pro vznik zvukového otvoru. Ten ideálně provedete tak, že do vrbového proutku říznete kolmo a ještě jednou více zešikma. V rukou teď držíte svou budoucí píšťalku.

Z píšťalky stáhněte kůru. Předtím než se tak stane se tradičně do píšťalky klepe druhou stranou nožíku a odříkává se říkanka.

Říkanka pro otloukání píšťalek z vrbového proutí

“Otloukej se, píšťaličko
otloukej se, mízo-lízo!
Nebudeš-li se otloukati,
budu na tě žalovati,

budu na žalovati
krajickému pánu,
z korbele do džbánu
a ze džbánu ke studnici,

přijdou na tě čtyři vlci,
pátá liška, šestej pes,
sežerou tě ještě dnes.
Mízo-lízo, zčerstva lez!”

Kůra se klepáním lépe oddělí od dřeva a půjde dobře stáhnout. Nakonec ještě musíte vytvarovat náustek. Z píšťalky je třeba také oddělit jazyk a seříznout jej. Ten se pak zasouvá zpět do píšťalky tak, aby píšťalka měnila tóny. Je to spíše potřeba prakticky vyzkoušet a uvidíte, že na to přijdeme sami. Vrbová píšťalka může vašim dětem, ale také vám, přinést spoustu radosti. Udělejte si z výroby píšťalky tradici určenou k vítání jara a můžete se společně s dětmi na ni těšit každý rok!

Jak uplést pomlázku z vrbového proutí? Každý kraj ji plete jinak

K jaru a Velikonocům patří také pomlázka. Nejen, že ji každý kraj dle tradičních zvyků plete jinak, ale také se i dle různého nářečí jinak nazývá. Není to tedy jen pomlázka, ale třeba také tatar, mrskačka, korbáč a podobně. Pokud si chcete uplést pomlázku z vrbového proutí, je k tomu zapotřebí trocha zručnosti. Pomlázka se plete z 6 až 12 vrbových prutů. Na její konec se vždy dává stuha, nebo hned stužek několik, spolu s dalšími ozdobami. Některá děvčata dle zvyku teprve po vyšlehání na pomlázku přivážou svou pentličku. A tak jich na pomlázce přibývá…

Klasická pomlázka se plete z 8 proutků. Potřebovat budete ještě 2 další na začátek a ukončení. Proutky opět, stejně jako u píšťalky, nechte předem na nějakou dobu namočené ve vlažné vodě, aby byly poddajnější. Svazek pak uchopte a omotejte jedním z proutků na zakončení. Tak si vytvoříte držadlo pomlázky. Konec prutu pak vpleťte mezi ostatní a přečnívající konec odstřihněte zahradnickými nůžkami. Proutky rozdělte po 4 kusech do 2 částí a začněte plést obdobně jako se plete vánočka nebo cop z vlasů. Nezapomeňte pruty dobře utahovat. Konec pomlázky pak zakončete zvlášť vyhrazeným tenkým proutkem a opět ho vpleťte mezi ostatní pruty. Na konec pomlázky už jen patří krásná barevná pentle.

Kluci budou z pletení pomlázky nadšení. Je jasné, že holky už méně, ale třeba i je bude bavit uplést si vlastní pomlázku. Učte děti vzájemnému respektu a ukažte jim, že Velikonoce nejsou žádným sexistickým a sadistickým svátkem, ale naopak že je hezké s úctou dodržovat tradice. A to i s úctou k ženám…

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pletení pomlázky a výroba píšťalky z vrbového proutí. Zabavte děti na Velikonoce!