Vajíčko naměkko v jídelníčku dítěte. Odkdy a jak často?
Michaela Šilháčková
14. 9. 2021
Vajíčka jsou předmětem mnoha sporů. Lékaři se dlouho přeli o to, zda a v jakém množství jsou vejce zdraví prospěšná, široká veřejnost se zase neshodne na postupu jejich přípravy. Dávat vejce do studené, nebo vroucí vody? A jak dlouho je vařit, aby bílek ztuhl a žloutek zůstal akorát tak tekutý? Pojďme si udělat jasno v tom, jak připravit vajíčka naměkko, a podívejme se blíže na jejich vhodnost pro nejmladší a starší děti.
Jak dlouho vařit vajíčko naměkko?
Označení naměkko znamená, že žloutek zůstane tekutý. Pozor, nejedná se o synonymum k vejci nahniličko, které se vaří o pár minut déle, čímž se dosáhne polotekutého žloutku.
Pokud chceme vejce naměkko, vždy jej vkládáme do vroucí vody. Díky tomu budeme přesně vědět, kdy se bílek začal srážet. Vejce pokojové teploty vaříme 4 minuty, vejce právě vytažená z ledničky o minutu déle. Nezapomeňte vajíčka propíchnout špendlíkem, aby v průběhu vaření nepopraskala.
Při dodržení tohoto postupu bude bílek pevný, ale žloutek tekutý. Vajíčko naměkko posaďte do stojánku a jezte lžičkou. Skvěle chutná v kombinaci s čerstvým chlebem s máslem a zeleninou.
Mohou děti vajíčka naměkko?
Vajíčka obsahují obrovské množství zdraví prospěšných látek. Jmenovitě se jedná o vitamíny A, D, E a K, zdravé tuky, sacharidy, vápník, fosfor, hořčík, železo, cholin a samozřejmě i vysoce kvalitní bílkoviny. Důvodem, proč byla vejce v minulosti zatracovaná, je poněkud vyšší obsah cholesterolu (jeden žloutek ho obsahuje kolem 200 mg). Nicméně mezi lékaři dnes převládá názor, že pokud vejce konzumujeme s mírou, nepředstavují pro naše zdraví žádnou hrozbu, alespoň v případě, že netrpíme cukrovkou či jinou poruchou látkové výměny.
Většina lékařů i výživových odborníků doporučuje zařadit vejce do jídelníčku především sportovcům a vegetariánům. Jenže jak je to s konzumací vajec u dětí? Od jakého věku a v jakém množství mohou vejce, specificky pak vejce naměkko jíst?
Dětem můžeme vejce bez obav dát, jelikož tuk i cholesterol potřebují pro optimální vývoj. Konkrétně vajíčka naměkko jsou ze všech forem úpravy nejlépe stravitelná a z tohoto hlediska tedy nejvhodnější. Potíž je v tom, že kvůli nedostatečně dlouhé tepelné úpravě hrozí nákaza salmonelou. Lepší je tedy dětem dávat spíše vajíčka míchaná, která jsou lépe tepelně upravená a stále relativně dobře stravitelná.
Odkdy a v jakém množství mohou děti vajíčka konzumovat?
Množství vajec by se mělo odvíjet od věku dítěte. Již v půl roce je možné přidávat půlku žloutku do prvních příkrmů. Bílek se dříve doporučovalo podávat až po ukončení 1. roku, protože se jedná o relativně častý alergen. Postupně se však od této praxe upouští.
Již dlouho se tvrdí, že dětem do dvou let bychom měli dávat jedno vejce týdně a dětem do cca deseti let maximálně tři vejce týdně. Toto množství přitom nezahrnuje pouze vejce sama o sobě, nýbrž i vejce v těstovinách, koláčích a podobně. Existují však výživový odborníci a lékaři, dle nichž je naprosto v pořádku konzumovat vajíčka denně, zvláště jsou-li kombinována s potravinami bohatými na vlákninu, která omezuje vstřebávání cholesterolu. Je tedy vhodné vajíčka na jakýkoliv způsob doplnit o dostatečné množství zeleniny.
Trochu jiná pravidla však platí u vajíček naměkko. Kvůli hrozbě nákazy salmonelou je lékaři doporučují podávat dětem od pěti let. Záleží však na každém rodiči, zda riziko zmíněného onemocnění vyhodnotí jako vysoké. Jak již bylo řečeno, z hlediska stravitelnosti jsou vajíčka naměkko pro děti nejvhodnější.
A co když vejce nechutnají?
Vajíčka obsahují látky, které jsou nezbytné pro batolata, starší děti i dospělé, nejsou však jejich jediným zdrojem. Nejedná se tedy o velký problém, když dítě vajíčka nechce jíst. Pokud je jeho jídelníček vyvážený a zahrnuje ryby, luštěniny, kvalitní maso a mléčné výrobky, není nutné vajíčka nijak zvlášť nahrazovat.
Pokud přece jen chcete vajíčka do jídelníčku své ratolesti vměstnat, můžete vyzkoušet pár triků, díky kterým si je možná oblíbí. Zejména menší děti obvykle nepohrdnou žloutkem rozetřeným na kusu toustu, popřípadě rozmačkaným na lžičce, pomocí níž se mohou krmit sami. Vajíčko naměkko je rovněž vhodné naservírovat spíše na kousku pečiva, do kterého se tekoucí žloutek částečně vsákne. Omeletu či vejce natvrdo zase můžeme ozdobit kousky zeleniny či z ní vytvořit různé obrazce.
Děti a alergie na vejce. Jak ji poznat?
Alergie na vejce u dětí není nic zas tak vzácného. Uvádí se, že jí trpí až 9 % dětí mladších čtyř let. Často se jedná o alergii pouze na syrová vejce a nikoliv tepelně upravená, u velké části dětí navíc alergie postupem času vymizí.
Kvůli riziku alergie se doporučuje dávat dětem vejce nejprve v malém množství a sledovat případné reakce. Příznaky alergie na vajíčka zahrnují:
- kopřivku, ekzém, svědění kolem úst
- otok rtů, jazyka nebo obličeje
- rýmu, slzení, svědění očí
- kýchání, kašel, sípání
- nevolnost, žaludeční křeče, průjem, zvracení
Pokud se alergie na vejce u dítěte potvrdí, je nutné dodržovat bezvaječnou dietu. Jedná-li se o kojence, musí vejce z jídelníčku obvykle vyřadit také matka.