Ohromující až hysterický pláč, vřískot, dítě ležící na podlaze nebo klidně i na chodníku. Máte pocit, že popisujeme hororový film? Bohužel. Je to realita, se kterou se setká většina rodičů v různých formách. Vaše dítě si začíná prosazovat svou a někdy dost tvrdě. Jak uklidnit dítě v období vzdoru rychle a efektivně?
Znáte to? Dítě chytne hysterický záchvat v tu nejméně vhodnou chvíli. Hlavně tam, kde je hodně lidí. Naše milé, usměvavé a hodné dítě se začne vztekat a svíjet na zemi. Křičí a není možné ho jakkoliv utišit. Často se setkáte i s různými poznámkami od ostatních lidí, že nedokážete své dítě uklidnit, nebo že mu máte dát na zadek apod. Ovšem v tuto chvíli neplatí žádné domluvy, pohrůžky ani fyzické tresty.
Maminky často rychle loví z kabelky oblíbeného medvídka, dudlík nebo koukají, co dobrého koupit, aby dítě přestalo křičet. Vašemu dítku ale většinou nic tak hrozně důležitého nechybí, jen ví, jak vás může zahnat do kouta a velmi rychle na sebe strhnout pozornost či získat to, co chce. Nenechte se citově vydírat a odnaučte ho hysterii.
Vztek je přirozený
V první řadě je důležité si uvědomit, že vztek je přirozená emoce, která se vyskytuje u lidí odjakživa. Je ale potřeba naučit se s ním pracovat a rozlišovat, zda se jedná o adekvátní reakci nebo už přehnanou.
Období vzdoru u dítěte: Jakým rodičem jste, tak se k vám bude i dítě chovat!
Dítě na sebe pláčem a křikem upozorňuje
Tzv. období vzdoru patří k vývoji dítěte. Začíná se objevovat kolem osmnáctého měsíce jeho života a trvá asi do tří až čtyř let věku. Proto by s tímto obdobím měli rodiče i počítat a snažit se na něj (alespoň v teoretické rovině) připravit. Dítě se v tomto období snaží vybudovat si vlastní pozici a dělat si věci tak, jak chce samo.
Rodiče nebo dítě?
Váš miláček si chce vyzkoušet, co mu ještě dovolíte, a co už ne. Testuje vás i vaše reakce. I když je někdy až k nesnesení, pro jeho vývoj je toto období nesmírně důležité. Pamatujte na to, že v takto malém věku ještě nechápe, že teď právě je čas jít do postele, že musí ukončit hru, že nemůže dostat toho koníka, co právě vidělo ve výloze obchodu. Vaše příkazy a zákazy mu přijdou nespravedlivé a nechápe, proč vůbec by je mělo poslouchat. Období hysterických záchvatů nepřichází pozvolna, ale v podstatě ze dne na den. Bohužel tak rychle neodezní. Útěchou vám může být, že nemáte horší dítě, než jsou ostatní, že z něj nevyroste nevychovaný spratek a že tímto obdobím jste si takřka s jistotou prošli i vy a přežili jste.
Buďte v klidu
Odborníci radí řešit situace co nejvíce v klidu. Jestliže jste trochu cholerik a rychle vyletíte jako čertík z krabičky, snažte se počítat třeba do pěti nebo nejdříve promyslete, co s malým hysterikem dělat. Na dítě nekřičte, protože to stejně nepomůže a navíc po čase už to nezabírá ani trochu. Jediná univerzální rada, jak uklidnit malého křiklouna je stáhnout se. Domluvte se s manželem i dalšími lidmi, kteří jsou často v kontaktu s vašim dítětem, jak se budete společně v takových situacích chovat. Tím své dítě utvrdíte v tom, že hysterickými výstupy ničeho nedosáhne a vzdor ho přejde mnohem rychleji. Musíte ovšem na domluvených pravidlech trvat a nenechat se zviklat.
Jak uklidnit dítě. Pravidla, která vám mohou pomoci:
- Dítěti dopředu popište, co se chystá, aby bylo schopné lépe danou skutečnost přijmout např. „Ještě se dvakrát sklouzni a pak půjdeme domů.“, také mu můžete nabízet i volbu, pokud je to možné.
- Bylo to už mnohokrát řečeno, ale opakování je matka moudrosti. Stanovte si pevná pravidla a hranice a klidně i sankce za jejich porušení. Především vy musíte důsledně trvat na jejich dodržování.
- Při hysterických záchvatech zůstaňte v klidu a lhostejní. Dítěti řekněte jasně a stručně vaše argumenty. Nerozčilujte se. Neustupujte. Stále dokola opakujte svůj postoj k situaci.
- Zároveň ale musíte dítě vyjádřit i své pochopení. Říct mu, že i přesto, že jste auto nekoupili, víte, jak moc si ho přálo.
- Příliš s dítětem o vašem postoji nediskutujte. Dítě nedokáže pochopit dlouhé vysvětlování.
- Předpokladem úspěchu je ovládnutí svého vlastního vzteku, který ve vás vyvolává chování dítěte. Jestliže neovládnete svůj vlastní vztek, omluvte se mu. I dítě má právo na omluvu.
- Při neovladatelném záchvatu vzteku a hysterickém křiku můžete dítě zkusit pevně obejmout. Mnoho dětí se takto uklidní.
- Děti mají při vztekání rády obecenstvo. Nerozpakujte se, a když nic jiného nepomáhá, klidně ho popadněte a odneste pryč.
Pamatujte si, že dítě vám nechce vědomě ublížit ani to není žádný tyran s promyšleným postupem. Někdy za hysterickým záchvatem mohou být i jiné důvody a dítěti opravdu něco chybí. Může být hodně unavené, smutné nebo je zmatené z přemíry emocí. Jestliže vaše dítko křičí a pláče delší dobu, nedá se utišit nebo jsou záchvaty opravdu hodně časté, možná by bylo dobré navštívit odborníka.