Menu
MotherClub.cz

Tvrdnutí břicha v těhotenství. Kolikrát denně je ještě v pořádku?

Tereza Axmannová

Tereza Axmannová

31. 10. 2021

Děloha se samovolně stahuje téměř od začátku těhotenství, ale většina těhotných žen o tom dlouhou dobu ani netuší. Je to zcela fyziologický proces, který obvykle začíná velmi jemně. Je to však individuální a některé ženy provází tvrdnutí břicha nebo poslíčci téměř po celou dobu jejich těhotenství. Jak to poznat a co dělat, když to přijde? Kdy jít k lékaři?

Jak poznat tvrdnutí břicha

Někdo tomu říká poslíčci, předzvěst porodu. Projevují se jako silnější pocit stažení v podbřišku, podobný pocitu při menstruaci. Někdo používá výraz tvrdnutí břicha, protože tím nejlépe popisuje fakt, že břicho je najednou opravdu tvrdé jako dobře nafouknutý balon. Doprovází to velmi nepříjemný pocit tlaku a tahu, u někoho i bolest v kříži.

Děloha tvrdne postupně. Než ztuhne celá a v maximální síle, může to trvat asi 15 vteřin i déle. Po dosažení maximálního stupně by ztvrdnutí mělo postupně odeznít.

Ať říkáme poslíčci, nebo tvrdnutí břicha, jde zkrátka o jakési „cvičné kontrakce“ dělohy, které ale ještě zdaleka nedosahují síly porodních kontrakcí. Odborně se jim říká Braxton-Hicksovy kontrakce. Od porodních kontrakcí je rozlišíme podle toho, že nepřicházejí pravidelně a jdou „rozchodit“. Nemělo by se při nich zkracovat děložní hrdlo.

Hořčík v těhotenství. Musíte ho doplňovat?

Proč břicho tvrdne

Za mimovolním stahováním dělohy kromě hormonálních změn stojí rychlý růst plodu (tedy i růst dělohy) a jeho pohyby v děloze.

Poslíčky či tvrdnutí břicha může vyvolat fyzická námaha, nošení těžkých břemen, dále únava, zejména pokud je spojená s dehydratací, případně také náhlý, prudký pohyb dítěte, plný močový měchýř, plynatost či pohyb střev a v neposlední řadě sex.

Na vině může být ale také nedostatek hořčíku v těle.

Co může pomoci

Když břicho ztuhne, je načase se zastavit a pozorně vnímat svoje tělo. V některých případech může pomoci třeba jen vyprázdnění močového měchýře, nebo naopak doplnění tekutin, nejlépe v podobě teplého bylinkového čaje. Kofeinových nápojů je vhodné se zříct.

Zklidnit dělohu může také pravidelné hluboké dýchání nebo odpočinek vleže na levém boku. Někomu však může být příjemnější pomalá, nenáročná procházka. 

Pokud jsou stahy silné, doporučuje se teplá koupel nebo alespoň dlouhá teplá sprcha. Po ní by určitě měly kontrakce ustat, jsou-li to jen poslíčci. Jestliže neustávají ani po teplé koupeli a naopak se zkracují intervaly mezi nimi, nejspíš už to budou začínající porodní kontrakce. V tom případě je načase začít měřit čas…

Jak poznat porodní kontrakce a kdy už vyrazit do porodnice?

Užívání hořčíku

Proti tvrdnutí břicha a zároveň proti předčasnému zkracování děložního hrdla může gynekolog předepsat magnesium. 

Těhotné ženy obvykle užívají řadu doplňků stravy a multivitamínových tablet. Potřebné denní množství hořčíku však může mnohonásobně převyšovat množství obsažené v těchto tabletách, a to zejména v případech, kde se čípek zkracuje příliš brzy a hrozí potrat nebo předčasný porod.

Hořčík je tedy vhodné užívat po konzultaci s lékařem v množství, které doporučil. Je také dobré dodržet formu, kterou předepsal. Vyrábí se mnoho preparátů obsahujících magnesium ve formě tablet nebo rozpustných sáčků, ale pozor, některé se v těle vstřebávají mnohem intenzivněji než jiné.

Gynekolog by měl taktéž stanovit, kdy je vhodné magnesium vysadit, když se těhotenství blíží do finále.

V jakém případě jít k lékaři

Uvádí se, že do 34. týdne těhotenství může břicho ztuhnout v nepravidelných intervalech až dvacetkrát za den, po 34. týdnu těhotenství dokonce až třicetkrát za den, a stále není důvod se znepokojovat. Pokud není tvrdnutí břicha příliš bolestivé nebo obtěžující, není v těchto případech nutné to řešit s lékařem.

Je-li však silné natolik, že těhotnou omezuje při běžných činnostech nebo způsobuje strach z předčasného porodu, určitě je namístě se s gynekologem poradit.

Zpozornět bychom měly, jestliže ke stažení dělohy došlo pětkrát za hodinu. Jakmile se kontrakce budou opakovat v intervalu 10 minut a méně, pravděpodobně půjde o začínající porod. 

V ojedinělých případech však může jít o tzv. dráždivou dělohu, což je stav, kdy dochází k pravidelným kontrakcím, které však (podobně jako Braxton-Hicksovy kontrakce) nemají vliv na délku děložního hrdla. Jsou ale rozhodně důvodem návštěvy gynekologa, který provede komplexní vyšetření.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tvrdnutí břicha v těhotenství. Kolikrát denně je ještě v pořádku?