Tuberkulóza se nevyhýbá dětem ani dospělým. Jak se projevuje a léčí?
Michaela Šilháčková
22. 9. 2021
Tuberkulóza představuje jedno z nejsmrtelnější onemocnění na světě. Ročně se jí nakazí kolem 10 milionů lidí a 1,4 milionu zemře. Nevyhýbá se dospělým ani dětem a ohrožuje zejména obyvatele států s nedostatečnou hygienickou úrovní. Jaké jsou příznaky tuberkulózy, jak se tato nemoc léčí a co by o ní měli vědět rodiče malých dětí?
Tuberkulóza je závažné infekční onemocnění, které se v různých mírách vyskytuje po celém světě. Ideální podmínky pro šíření má v zemích s nízkou úrovní hygieny. Mezi nejpostiženější země patří Indie, Čína, Pákistán, Bangladéš, Filipíny a Nigérie.
V evropských státech se tuberkulóza objevuje zejména u migrantů, vězňů a lidí bez domova. Česká republika je jednou ze zemí s jejím nejnižším výskytem, za což vděčíme zejména plošnému očkování. Tuberkulóza byla dříve označována jako souchotiny nebo úbytě, popř. oubytě. Dnes se hojně využívá zkratka TBC.
Co tuberkulózu způsobuje?
Tuberkulózu způsobuje bakterie Mycobacterium tuberculosis, která se při kašlání nebo kýchání nakažené osoby šíří vzduchem. Onemocnění postihuje lidi i zvířata a většinou napadá plíce. K tomu, aby se člověk nakazil, stačí vdechnout velmi malé množství bakterií. Dobrou zprávou však je, že nakazit se lze pouze od neléčeného nemocného, který má plicní formu TBC a kašle. Pokud je tuberkulóza léčena pomocí prášků, přestává být člověk po několika týdnech infekční.
Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová
Příznaky tuberkulózy
Infekce je ve většině případů asymptomatická, protože bakterie v těle často přežívají v neaktivní formě. Aktivní se stávají u lidí se slabým imunitním systémem, například u HIV pozitivních nebo starších osob.
Mezi příznaky tuberkulózy patří:
- trvalý kašel
- horečka
- bolesti na hrudi
- hubnutí
- dušnost
- noční pocení
Nejtypičtějším příznakem tuberkulózy je neutuchající kašel, při němž může docházet i k vykašlávání krve. Bývá doprovázen horečkou, ztrátou tělesné hmotnosti, bolestí na hrudníku a dušností. Může se objevit také noční pocení.
Léčba tuberkulózy
Léčba tuberkulózy je velmi náročná a zdlouhavá. Spočívá v dlouhodobém užívání antibiotik, s čímž se pojí problém antibiotické rezistence některých druhů TBC. Obecně trvá léčba tuberkulózy minimálně 6 měsíců, může se však protáhnout i na více než dva roky. Situaci komplikuje skutečnost, že se při ní vyskytuje mnoho vedlejších účinků.
Vyšetření novorozence po porodu. Co vaše miminko v prvních hodinách čeká?
Jak je to dnes s očkováním proti tuberkulóze?
V České republice se tuberkulóza téměř nevyskytuje. Důvodem je zejména plošné očkování, které probíhalo od roku 1953 do roku 2010. V současné době jsou proti tuberkulóze očkovány pouze děti z rizikových skupin, popř. děti rodičů, kteří si očkování přejí.
Mezi děti, které jsou povinně očkovány proti tuberkulóze, patří děti žijící s osobou, která měla či má aktivní TBC. Povinné očkování se týká také dětí, které pocházejí ze země s vysokým výskytem tohoto onemocnění, popř. dětí žijících s osobou, jež se narodila či déle než 3 měsíce pobývala v zemi s vysokým výskytem TBC.
Indikaci k očkování posuzuje lékař na základě dotazníku, který se vyplňuje v porodnici. Je-li dítě, respektive novorozenec vyhodnocen jako rizikový, je proti tuberkulóze očkován nejpozději v 6 týdnech věku.
Díky zrušení povinného očkování proti tuberkulóze je možné dřívější podání první hexavakcíny, která chrání před černým kašlem a dalšími pěti nemocemi. Právě černý kašel dnes představuje mnohem větší riziko než TBC, zvláště u malých dětí.
Tuberkulóza u dětí – řada pediatrů na ni vůbec nepomyslí
Tuberkulóza je dozajista strašákem mnoha rodičů malých dětí. Česká republika se však řadí mezi země s nejnižším výskytem této nemoci, na základě čehož bylo také rozhodnuto o zrušení povinného očkování. Nicméně stinnou stránkou nízkého výskytu TBC je skutečnost, že mnozí dětští lékaři na možnost tohoto onemocnění vůbec nepomyslí, ačkoliv mu příznaky odpovídají.
U dětí se tuberkulóza projevuje stejně jako u dospělých, tedy zejména chronickým kašlem, horečkou, úbytkem na váze, bolestmi na hrudi a dušností. Může se objevit také noční pocení, zimnice, letargie a celková sklíčenost. Ani u dětí se tuberkulóza nemusí vůbec projevit, respektive může zůstat v neaktivní formě.
Léčba tuberkulózy u dětí bývá v mnoha případech úspěšná. Stále se však jedná o závažné, smrtelné onemocnění, jehož příznaky není radno podceňovat. V rámci diagnostiky tuberkulózy u dětí musí pediatři zohledňovat celou řadu skutečností, například zda se dítě setkalo s nakaženým, zda příznaky skutečně odpovídají, zda jsou chronické apod.
Většina dětí, které v Evropě onemocní tuberkulózou, se pochopitelně nakazí od dospělých. Nejúčinnější prevencí je proto včasná diagnostika u osob, s nimiž dítě přichází do styku. U dětí i dospělých je rovněž vhodné podporovat imunitní systém, který může případnou nákazu udržet v latentním stavu.