Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Trpí vaše děti dýchacími obtížemi nebo alergiemi? Možná je na vině formaldehyd

Redakce

Redakce

10. 3. 2018

Pokud vaše děti trápí často kašel, zejména v zimním období, kdy se málo větrá, může za tím být mimo jiné formaldehyd. Kromě dýchacích obtíží způsobuje formaldehyd také bolesti hlavy, ekzémy, alergie nebo časté slzení očí. Formaldehyd se může uvolňovat z nábytku, podlah, koberců, ale i třeba dětských hraček. V nadměrné koncentraci může vážně ohrozit naše zdraví. Jak se formaldehydu v domácnosti zbavit?

Co to je formaldehyd?

Jedná se o aldehyd kyseliny mravenčí a je nejčastěji zastoupenou karbonylovou sloučeninou v atmosféře. Tato bezbarvá látka vzniká oxidací metanolu a řadí se do skupiny těkavých organických látek. Pro formaldehyd je charakteristický ostrý dusitý zápach. Určitě si vybavíte, jak jsou věci cítit „novotou“. Nové věci (oblečení, nábytek, knihy, obuv, koberce atd.) jsou totiž napuštěny formaldehydem, aby je ve skladech či během dopravy nenapadla např. plíseň. Formaldehyd patří k nejrozšířenějším konzervantům. Kromě toho se používá také do lepidel či laků.

Alergie na kočky a psy u kojenců. Jak ji řešit?

Jaké dávky formaldehydu jsou nebezpečné?

Ve venkovním prostředí se formaldehyd vyskytuje v koncentracích zhruba 10 – 100 µg/m3. Čím hustší je v daném místě doprava (městský okruh, centrum města s častými dopravními zácpami atd.), tím větší jsou venkovní koncentrace formaldehydu. Ve vnitřním prostředí bývají koncentrace formaldehydu vyšší. Světová zdravotnická organizací stanovila koncentraci 60 – 600 mg/m3 za zdraví škodlivou. V České republice upravuje tuto problematiku Vyhláška č. 6/2003 Sb., která ve vybraných prostorech stanovuje limitní hodinovou koncentraci na 60 µg/m³. Koncentrace 60 – 125 mg/m3 (tj. 60 000 – 125 000 µg/m3) může způsobit dokonce smrt.

Proč je formaldehyd nebezpečný?

Světová zdravotnická organizace (WHO) označila formaldehyd za karcinogenní látku. V roce 2004 jej také Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) zařadila do skupiny 1 – látek karcinogenních pro lidi. Formaldehyd není podle současných výzkumů karcinogenní při požití, ale rakovinu způsobuje jeho inhalace. Do organismu se dostává nejčastěji vdechováním. Přibližně 10% látky se do organismu dostává kůží, nejčastěji nošením nového oblečení či jiným kontaktem s formaldehydem napuštěnou látkou (např. sedačka, polštář).

Nejčastější potravinové alergie u dětí. U kterých potravin bychom měli být obezřetní

Jaké jsou zdravotní příznaky působení formaldehydu?

Formaldehyd způsobuje podráždění sliznic horních cest dýchacích a spojivek. Pokud je člověk vystaven zvýšené koncentraci formaldehydu, může mít pocit sucha v ústech a v nose, chce se mu kašlat, pálí jej oči a pozoruje na sobě zvýšenou únavu. Jednorázové vystavení se zvýšeným hodnotám formaldehydu např. v prodejně nábytku, koberců či elektroniky nemusí představovat až takový problém jako dlouhodobá expozice v nižších dávkách. Je potřeba si uvědomit, že měřené hodnoty se v čase sčítají.

Dlouhodobá expozice formaldehydu

V dlouhodobém horizontu naše zdraví vážně ohrožují hodnoty koncentrace překračující 100 µg/m3. Podráždění očí a horních cest dýchacích však může formaldehyd způsobit již v koncentracích 0,1−1 mg/m3. Největší problém je, že formaldehyd není v menších dávkách cítit. Zatímco máte radost z nové kuchyňské linky, krásně nově zařízeného dětského pokojíčku či úžasné nové sedačky, uvolňuje se vám v domácnosti formaldehyd. Ten v novém vybavení vydrží i několik let. Pokud je mu člověk vystaven dlouhodobě, může představovat formaldehyd jednu z příčin vzniku alergií, atopického ekzému, bronchitid, chronických zánětů středního ucha či astmatu.

Jak na dětský kašel pomocí bylinek. Na jaře trápí děti astma a záněty průdušek

Kde se vyskytuje?

Formaldehyd nalezneme nejčastěji v dřevotřískách, podlahách, starých barvách, lacích, lepidlech, mořidlech na dřevo, textiliích, polypropylenových lepených kobercích, plastových obalech, plastových a látkových hračkách, lacích na nehty, v automobilech, nové elektronice a bohužel i v některých potravinách v podobě konzervantu. Najdeme jej také v oblečení, kosmetice nebo čisticích prostředcích (dezinfekční prostředek známý jako formalín je 40% roztokem formaldehydu). Formaldehyd se do organismu dostává také spalováním tuhých paliv (dřevo, uhlí v kamnech), výfukovými plyny a prostřednictvím cigaretového kouře. Ve stavebnictví je formaldehyd používán při výrobě pryskyřicových materiálů či plastických hmot.

Co mohu dělat?

V prvé řadě je nejdůležitější ze všeho neustále větrat, a to i v zimě. Stačí jednorázově na několik minut, ale ideální je zvyknout si i spát s pootevřeným oknem. Pokud je vám nepříjemné, že na vás v noci táhne, použijte na zakrytí okna závěs. Ani rekuperace či jiné domácí vzduchotechniky s filtry nemají takový účinek jako pravidelné větrání. Formaldehyd se navíc odpařuje při vyšších teplotách. Je proto dobré nepřetápět místnosti.

Domácí čistička vzduchu

Pokud je venku opravdu zima nebo bydlíte v oblasti, která je zamořena zplodinami, investujte do kvalitní čističky vzduchu a pokud možno ji přenášejte po bytě vždy podle potřeby (na noc do dětských pokojů, přes den do obývacího pokoje). Pozor ovšem na magnetické pole, které jakýkoliv elektronický přístroj emituje. Vždy takové zařízení umístěte alespoň metr od postýlky či místa, kde si dítě hraje.

Investujte do kvalitních materiálů

Pokud nechcete, aby se vám v domácnosti ještě několik let uvolňoval formaldehyd, pečlivě zkoumejte kvalitu a původ výrobků. Formaldehyd je obsažen převážně v levném a nekvalitním nábytku. Najdete ho ale i v nábytku prodávaném mezinárodními řetězci. Počítejte s tím, že je ve všech dřevotřískách (používá se jako lepidlo). Lepší volbou je investovat do nábytku z masivu. Pozor ovšem na použité laky a mořidla! Při nákupu nového nábytku do dětského pokoje je třeba požadovat atest výrobce, že neobsahuje fenol-formaldehydové pryskyřice, které jsou významným zdrojem formaldehydu.

Komentář lékaře: Jak se liší průběh nemocí u dětí oproti dospělým? Častější, intenzivnější, ale kratší!

Dřevotřísky

V současnosti vyráběné dřevotřísky již sice na rozdíl od minulosti musejí splňovat přísnější normy a obsahují formaldehydu méně. Limit je 8 mg formaldehydu na 100 g absolutně suché hmoty. Doporučuje se však dřevotřískové desky natřít lakem, barvou nebo opláštit laminem či dýhou (bez formaldehydu).

Vyperte nové oblečení!

Nikdy si na sebe nebo své děti neoblékejte nové, nevyprané oblečení. Kromě toho používejte pouze certifikovanou přírodní kosmetiku, v níž jsou povoleny přírodní a přírodně identické konzervanty.

Některé rostliny dokáží čistit vzduch

Zbavit se formaldehydu z ovzduší mohou pomoci také některé pokojové rostliny. Mezi nejznámější patří břečťan, dračinec, filodendron, zelenec či chryzantéma. Pokud si nejste jisti, zda se u vás doma nevyskytuje zvýšená koncentrace formaldehydu, můžete si nechat formaldehyd změřit.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Trpí vaše děti dýchacími obtížemi nebo alergiemi? Možná je na vině formaldehyd