V prvních týdnech života prospí děti asi 17 až 18 hodin. Takto to alespoň stojí ve většině dětských publikací. Realita ovšem často bývá jiná a vy jste ráda za každou minutu, kterou vaše dítě spí. Je ovšem pravda, že malé děti by měly spát co nejvíce a především kvalitním spánkem. Jak uspat miminko a vytvořit ideální podmínky pro spánek malého křiklouna? Naše rady vám určitě pomohou.
1. Správná chvíle pro uspávání miminka
Pamatujte na to, že příliš unavené dítě velmi těžko usne. Jakmile uvidíte, že vaše dítko začíná být unavené, dejte ho spát. Jenže jak to poznat. Dítě začne být klidnější, tišší. Neprojevuje už takový zájem o hračky a okolí. Může být nervózní a chce se hodně tulit. Druhá fáze únavy se vyznačuje zíváním a třením očí. Jakmile dítě přeskočí i tuto fázi a ještě stále nespí, čeká vás mnohem více práce s uspáváním.
Ukolébavky pro děti. Co je bílý šum a proč jsou uspávací rituály pro dítě tak důležité?
2. Častější denní kojení
Novorozenci a malá miminka potřebují kojit velmi často. Mají malý žaludek a rychle tráví. Navíc v prvních měsících rychle přibírají a rostou. Kojení je pro ně i způsob, jak být nablízku maminčina těla a tepla. Je vhodnější přes den častěji kojit a nechat si delší rozestupy mezi kojením na noc. Tím se i naučí, že přes den se jí a v noci spí.
3. Noční kojení
Až si půjdete lehnout, nabídněte dítěti prso. Tedy pokud jste před deseti minutami už nekojily. Miminko se nemusí ani probudit. Jemně mu přiložte bradavku k prsu a díky sacímu reflexu se může dítě nakojit ještě v polospánku. V podstatě se ani neprobudí a pokračuje ve spaní. Není to rada pro každého, ale za zkoušku určitě stojí.
4. Spaní s rodiči
Nedejte na okolí, že dítě nemá spát v posteli rodičů. V noci se vám bude určitě kojit mnohem pohodlněji ve společné posteli a navíc miminko bude ve vaší přítomnosti mnohem klidnější. Pokud se přeci jen bojíte, že by se mohlo při společném spaní něco stát, sundejte z postýlky jeden bok a přisuňte ji k té vaší. Dítě bude ve své postýlce, ale na dosah ruky od vás.
5. Vůně maminky
Je to tak. Malé miminko nejlépe uklidní vůně maminčina těla, mlíčko, pohlazení a hlas. Některým dětem může ke klidnému spánku pomoci třeba vaše tričko, které mu dáte do postýlky.
6. Zapomeňte na životabudiče
Večer se vyhýbejte kávě, černému či zelenému čaji. Díky kojení mohou tyto nápoje dítě stimulovat a uspávání se odloží na neurčito. Raději si dejte studenou vodu a ke svačince trochu zeleniny, semínka či sušené ovoce. Energii získáte také, ale mnohem zdravěji.
7. Hudba uspává
Hudba dokáže opravdu divy. Je také pravda, že odnepaměti maminky dětem zpívají. Dnes už máme i moderní vymoženosti, takže možností je mnoho. Na dětí má hudba a zpěv velmi uklidňující účinky. Pomáhá i tzv. bílý šum. To jsou zvuky např. vysavače, mixéru, hustého deště, moře či vody.
8. Jak uspat miminko: Houpejte a zavinujte
Houpání miminka milují. Je to pohyb, který si pamatují ještě z maminčina bříška. Některé maminky houpají v kolébce, lehátku, v ruce na míči nebo nosí miminko v praktickém šátku. Možností je několik. Další způsob zajištění kvalitního spánku je pečlivé zavinování miminka včetně ručiček do zavinovačky či velké peřinky. I když vám to může připadat tak, že miminko trápíte, spousta dětí se po zavinutí uklidní a spí velmi dobře. Zavinutí navozuje podobné prostředí, jako tomu bylo v děloze, kde také miminko nemělo kolem sebe hromadu prostoru. Ve velké postýlce, se může dítě cítit nesvé a vyděšené. Pomoci může i košík nebo kolébka, které nejsou tak velké, jako postýlka.
Jak vybrat dětskou chůvičku? A v čem může chůvička dětem škodit?
Obrňte se trpělivostí
Jestliže máte doma malého křiklouna a o klidných nocích si můžete nechat jen zdát, nezoufejte. Jednoho krásného dne ta chvíle přijde. Vaše dítě usne večer a probudí se až ráno. A uvidíte, že až se to stane, budete na probdělé noci s úsměvem vzpomínat a řeknete si, že to vlastně ani tak strašné nebylo.