Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Co nezapomenout na dovolenou s dítětem. Prožijte ji v klidu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 4. 2019

Léto, dovolená a odpočinek. Slova, která u většiny z nás vyvolávají jen ty nejkrásnější představy. Jestliže vás letos čeká první dovolená s dítětem, máte jednu jistotu. Rozhodně budou vaše chvíle volna už navždy jiné. Často bývá pro rodiče dovolená s dětmi spojená se stresem a chaosem. O dovolené budete muset o dítě pečovat, nespustit ho z očí a dbát na jeho pohodlí. Když je potomek spokojený, mohou být i rodiče a vychutnávat společné chvíle. Jak se tedy na společnou dovolenou dobře připravit?

Necestujte s dětmi daleko

S miminkem nebo malými dětmi by se nemělo cestovat příliš daleko. Nelepší je zůstat v Čechách, kde máte dostupnou lékařskou péči v případě, že bude potřeba. Pro malé děti je i problém se vyrovnat s výkyvy teplot a není pro ně úplně vhodný pobyt na rozpálené pláži. Obecně platí, že čím je dítě menší, tím spíš je pro něj vhodnější kratší vzdálenost od domova. Pro cestování je ideální automobil. Můžete kdykoliv zastavit a odpočinout si, někam se dojít najíst, podívat. Prostě cokoliv chcete. Na delší cesty je lepší volbou letadlo. Vlakem nebo autobusem cestujte raději jen kratší vzdálenosti a spíše jen pro zábavu než na dovolenou.

Nezapomeňte na náhradní oblečení a lékárničku

Nezapomeňte nabalit dostatek náhradního oblečení, a to nejen do kufru, ale i do příručního zavazadla. Nikdy nevíte, kdy se přihodí nějaká nehoda a budete potřebovat dítě převléknout nebo i sebe. Vezměte si k ruce i vlhčené ubrousky a také  náhradní plenky. Samozřejmostí, kterou sebou musíte mít na každou cestu, je lékárnička. Její obsah přizpůsobte délce pobytu a místu, kde se budete nacházet. Vždy je dobré se zásobit léky proti bolesti, horečce, nachlazení, kapkami proti kašli, do nosu, očí, tablety proti průjmu a zácpě. Krém na opruzeniny a na popáleniny, desinfekce, obinadla, náplasti, nůžky, spínací špendlík, pinzeta a teploměr. V případě potřeby také léky proti alergiím.

Cestování s batoletem. Jak cestovat s dětmi zábavně a pohodlně?

Opatrně se sluníčkem

Pokožka dětí je velmi citlivá. Nezapomeňte si sebou přibalit kvalitní opalovací krém s ochranných faktorem alespoň SPF 30 a u moře klidně i SPF 50. Samozřejmostí jsou slunečný brýle a pokrývka hlavy.

Nezapomeňte na zábavu a oblíbené věci

Během cesty může být někdy problém dítě zabavit. U menších dětí si vystačíte s oblíbenými hračkami. Starším můžete přibalit do batůžku knihu, omalovánky či hru. Jestliže jedete autem, využijte moderních technologií a klidně dětem pusťte film nebo CD s hudbou. Vhodné jsou i různé hry, například slovní fotbal, počítejte auta, domy, lidi či psy. Prostě cokoliv. Protože děti nemají příliš rádi změny, přibalte jim jejich oblíbenou hračku, hrneček, polštářek. Hned bude cestování o něco jednodušší.

Cestování s miminkem letadlem, jak to zvládnout s přehledem?

Co ještě nezapomenout na dovolenou s dítětem?

Některé věci možná potřebovat budete a jiné ne. Zjistěte si dopředu, jaký servis a vybavení vámi vybraný hotel nabízí. Potřebovat můžete cestovní postýlku, chůvičku, monitor dechu, cestovní židličku, nosítko nebo šátek na nošení, ohřívačku lahví a samozřejmě dostatek oblečení, plen a ubrousků. Zkrátka vše, co využíváte i doma, jen ve větším množství.

Dovolená s dítětem. Buďte v klidu

O dovolené si máte odpočinout. Vypněte a neřešte malichernosti. Má vaše dítě znovu špinavé kalhoty? Zapomněli jste někde ručník? Nevadí, vždyť to nesou žádné katastrofy. Když budete v klidu a pohodě vy, budou takové i vaše děti. Užívejte si společně strávený čas a každou vteřinu vaší dovolené. Od toho tu je.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co nezapomenout na dovolenou s dítětem. Prožijte ji v klidu