Synechie neboli srůstání stydkých pysků u dětí. Problém, kterému lze snadno předejít
Michaela Šilháčková
22. 2. 2022
Srůstání stydkých pysků, odborně zvané synechie, je nejčastější gynekologický problém malých holčiček. Onemocnění lze rozdělit do dvou fází, přičemž v té první jde o pouhé slepení, kdežto druhá fáze může mít podobu srůstu poševního vchodu. Jaké jsou možnosti léčby synechie a jak tomuto problému předejít?
Příčiny srůstání stydkých pysků
Onemocnění označované jako synechia vulvae vzniká v důsledku slepení malých stydkých pysků či sliznice poševního vchodu. Jak vysvětlují MUDr. Zuzana Hodická, Ph.D. a MUDr. Ingrid Rejdová, srůsty se vyskytují během tzv. klidového období, což je doba, kdy na organismus nepůsobí estrogeny. Nejohroženější jsou tedy holčičky ve věku 1 až 6 let.
Podle portálu BetterHealth mohou vznik onemocnění podporovat tyto faktory:
- nečistoty (stolice, moč)
- silně parfemovaná mýdla
- záněty pohlavních orgánů
- atopická dermatitida
- enterobióza (onemocnění způsobené roupy)
- poranění stydkých pysků
- sexuální zneužívání
Synechie lze dle závažnosti dělit do dvou fází. Onemocnění se vyvíjí postupně a začíná slepením, které se může postupem času přeměnit v pevný srůst. Dobrou správou je, že při adekvátní péči o genitál lze této nepříjemnosti snadno předcházet.
Intimní hygiena u dětí. Jaké gynekologické obtíže trápí malé holčičky?
Jaké jsou příznaky synechie?
Srůstání stydkých pysků je často bezpříznakové. Někdy se může projevit pálením či svěděním v oblasti genitálu, potížemi při močení nebo čůráním mimo nočník. Některé dívky s tímto problémem mohou trpět také infekcí močových cest. Synechie však bývá okem viditelná a ve většině případů si jí všimne matka, popřípadě pediatr. Srůst se může vytvořit i během jednoho či dvou týdnů, proto je nutné genitál kontrolovat.
Mezi příznaky synechie patří:
- spojení vnějších stydkých pysků
- bolest při určitých aktivitách či polohách
- „přečůrávání“ nočníku
- pálení po močení
- potíže s močením
Možné komplikace
Pokud se synechie neléčí, může postupně zcela zakrýt poševní vchod i ústí močové trubice. To s sebou přináší potíže s močením a také riziko toho, že se moč, která nemůže pořádně odtékat, dostane do pochvy a způsobí zde infekci.
Jak synechii předcházet
MUDr. Bohumila Kropáčová připomíná, že vznik synechie podporuje nedostatečná hygiena. Hygienu je potřeba provádět denně, a to způsobem, který by měl matku naučit neonatolog. Při koupeli je nutné stydké pysky oddělit a dobře omýt oblast poševního vchodu. Použít lze šetrné neparfemované mýdlo, aby se důkladně odstranily všechny nečistoty. Nejlepší je k mytí použít ruku a proud vody. Pokud není možné umýt děvčátko vodou, lze použít vlhčené ubrousky. Po vykonání potřeby je nutné genitál otírat směrem zepředu dozadu.
Rodidla by zkrátka měla být udržována v co možná největší čistotě. To zahrnuje mimo jiné častou výměnu plenek, popřípadě důkladnou hygienu po toaletě a také vyhýbání se parfemovaným mýdlům či jiným přípravkům do koupele. Pokud se u dívky objeví příznaky zánětu, je potřeba co nejrychleji vyhledat lékaře.
Diagnostika
Vzhledem k tomu, že je srůst stydkých pysků viditelný, není zapotřebí žádných speciálních diagnostických metod. Lékařská prohlídka není bolestivá, někdy však může být pro dívku nepříjemná.
Možnosti léčby synechie
Způsob léčby se bude odvíjet od toho, jak moc je synechie pokročilá. V první fázi stačí stydké pysky šetrně oddělit, což se provede buď dvěma prsty, nebo s pomocí malé sondy. Pokud jsou k sobě sliznice pevně srostlé a již je oddělit nelze, je nutný chirurgický zákrok. Ošetření provede dětský gynekolog v celkové anestezii.
Může se synechie v budoucnu vrátit?
Jestliže jsou po ošetření synechie dodržována veškerá lékařská doporučení, není důvod, aby se onemocnění vrátilo. Důležité je děvče umývat správným způsobem a zabránit případnému podráždění rodidel, například nekoupat holčičku ve vodě s parfemovaným mýdlem apod.
Pokud se srůsty stydkých pysků u miminek či předškolních dětí zavčasu řeší, nemají vliv na budoucí sexuální život ani plodnost, jelikož nesouvisejí se zdravím vnitřních reprodukčních orgánů. Pokud by se však synechie zanedbala, bude způsobovat obtíže během dospívání. Především jde o problémy s močením, nemožnost dívku gynekologicky vyšetřit a také nemožnost pohlavního styku.
Zdroj: betterhealth.vic.gov.au, mudrkropacova.cz, pediatriepropraxi.cz