Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Výtok z pochvy u dětí, je nutné se bát?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 12. 2016

Možná vás to překvapí, ale gynekologické problémy se netýkají jen dospělých. Potíže v podobě výtoku z pochvy se mohou objevit už u malých holčiček krátce po narození. I malé slečny někdy potřebují vyšetření odborníka. Kdy je nutné se k němu vydat a co vás v ordinaci čeká?

Jak by měla vypadat hygiena nejmenších holčiček?

Základem je hygiena. Maminky by se neměly snažit šetřit a pravidelně měnit plenky, i když nejsou pročůrané. Stačí totiž, aby bylo dítko jen trochu počůrané, a hned se vytváří mnoho bakterií. Úplně nejlepší je děti po každém kakání nebo čůrání vysprchovat. Jen vytírání není úplně dostatečné. Další chybou je i otírání míst pod plenkou směrem od zadečku nahoru. Tím se do pochvy snadno dostanou bakterie. Některé maminky otírají genitálie žínkou, tak se to dělalo dřív. Jenže aby žínku skutečně mohly používat, musela by být po každém použití čerstvě vyvařená a navíc ani nejsou pro pokožku příliš jemné a mohou zbytečně kůži podráždit.

Děvčátka, která již chodí na nočník, je nutné naučit mýt si po každém použití ruce a zároveň se i po každém čurání a kakání utírat. Samozřejmě malé batole tyto činnosti úplně samo ještě nezvládne, ale je potřeba tvořit návyky už odmala.

Intimní hygiena u dětí. Jaké gynekologické obtíže trápí malé holčičky?

Výtok z pochvy u dětí

I takto malé děti mohou mít gynekologické problémy. Nejčastěji se jedná o výtok. Ten většinou doprovází pálení a svědění rodidel. Příčin může být několik. Často je na vinně špatná hygiena. Při výtěrech se velmi častou objevují bakterie, které normálně žijí ve střevech. Další příčinou mohou být roupi, kdy si holčičky stěžují hlavně na svědění, které se ve větší míře objevuje večer, kdy roupi vylézají. Roupi se do pochvy mohou dostat sami nebo si je tam přenese sama holčička, když se poškrábe na konečníku. Výtoky mohou způsobovat i některé streptokokové infekce, kdy se dostane infekce do genitálu krevní cestou. Důvodem mohou být i návštěvy veřejného bazénu nebo koupaliště. Rozhodně nezpůsobují výtoky hormony – estrogeny. V té době se ještě v těle malých holčiček netvoří.

Existuje prevence proti výtoku z pochvy u dětí

Někteří pediatři doporučují při výtocích sedací koupele, jenže se omývá konečník a omývá se pochva, takže se bakterie přenášejí dál. Nebo doporučují na každé pálení či svědění Canesten. Mykóza však v tomto věku nepřichází v úvahu právě kvůli absenci hormonů. Často je tím nejlepším řešením návštěva gynekologické ordinace. Maminky jdou většinou za svým lékařem, protože nemají informace o tom, že funguje i dětská gynekologie, která je pro malé holčičky vhodnější. Prohlídka probíhá tak, že se vyšetřuje na lůžku. Používají se dětské nástroje. Nemusíte se tedy bát, že by to bylo pro holčičku nepříjemné. Rozhodně však dítěti nelžete a popravdě ji řekněte, co se bude při prohlídce dít.

Kvasinková infekce v těhotenství. Proč raději nosit rozevláté sukně?

Problém se stydkými pysky

Už v porodnici by měly být maminky poučené o tom, že je potřeba malým holčičkám při večerním mytí jemně roztáhnout stydké pysky a omýt je. Kvůli absenci ženských hormonů jsou poševní pysky holčiček tenké a snadno se slepí. Stejně jako u chlapečků za předkožkou, i u holčiček se okolo pysků tvoří tak zvané smegma, tedy žlutý maz a v něm se mohou držet bakterie. Jestliže se dostatečně neodstraňuje při pravidelné hygieně, stydké pysky a poševní vchod se spojí a posléze přilepí k sobě.

Existuje hned několik možností, jak srůsty odstranit. U tenkého srůstu stačí pouhé roztažení pysků od sebe. Ty pevnější se rozrušují sondičkou. Pokud už je srůst příliš velký, rozlepí se stydké pysky v krátké celkové narkóze.

Jak postupovat, když genitál holčiček zapáchá?

Pokud i po umytí genitál holčiček zapáchá, jsou skvělou volbou přípravky z kanadských brusinek, které pomáhají odstraňovat zápach z moče a působí preventivně proti infekci močových cest.

Pamatujte, že pečlivá hygiena je u ženy základ a platí to i u malých slečen. Je velmi důležité, abyste svou malou princeznu naučili, jak se o sebe starat a mýt se. Tím předejdete mnoha zbytečným potížím, které by se mohly v budoucnu objevit.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Výtok z pochvy u dětí, je nutné se bát?