Streptokok jako původce angíny, meningitidy či zápalu plic. Jak se přenáší a léčí?
Michaela Šilháčková
17. 9. 2021
Streptokoková infekce se nejčastěji projevuje angínou, kterou lze relativně snadno vyléčit antibiotiky. Může však způsobit i jiná, velmi závažná onemocnění, a to především u dětí. O jaké nemoci se jedná, jak dlouho se streptokok léčí, proč je nebezpečný v těhotenství a jakými způsoby ohrožuje nejmenší?
Co je to streptokok a jaké nemoci způsobuje?
Streptokoky jsou druhy bakterií spadajících do čeledi Streptococcacae. Některé z nich jsou běžnou součástí naší bakteriální mikroflóry kůže a sliznic, nicméně jiné mohou způsobit relativně banální i závažná onemocnění.
Momentálně je známo kolem 70 druhů streptokoků. Mezi nemoci, jichž je streptokok původcem, patří například angína, meningitida, spála, revmatická horečka, zánět ledvin či kožní záněty. U žen může streptokok způsobovat rozličná onemocnění pochvy a dělohy, která jsou nebezpečná zejména pro nastávající maminky.
A kde všude se tyto bakterie mohou vyskytovat? Nejčastěji jsou přítomny v ústní dutině, hrtanu, nose či na kůži. Jak bylo řečeno výše, výjimkou není ani streptokok v pochvě a děloze, u mužů se zase vyskytuje v močové trubici.
Příznaky nebezpečné meningitidy. Zánět mozkových blan útočí rychle a nečekaně!
Nejrozšířenější druhy streptokoka
Druhů streptokoka je celá řada. Jak jsme již zmínili, některé z nich nezpůsobují žádné zdravotní problémy, nicméně jiné mohou být původcem různých chorob. Mezi nejrozšířenější druhy streptokoka způsobující zdravotní obtíže patří:
- Streptococcus pyogenes (streptokok skupiny A) – je příčinou zánětů kůže a infekcí dýchacích cest
- Streptococcus agalactiae (streptokok skupiny B) – bez příznaků se tento druh vyskytuje v pochvě, může také způsobit vážné a někdy i fatální infekce u novorozenců, kteří se při porodu nakazí od matky
- Streptococcus pneumoniae (pneumokok) – může způsobit bakteriální meningitidu u dětí i dospělých nebo zápal plic
Je streptokok nakažlivý?
Mnoho lidí zajímá především odpověď na otázku, zda je možné se streptokokem nakazit od někoho jiného. Odpověď je kladná – streptokok je infekční a nejčastěji se přenáší právě z člověka na člověka, a to například pomocí kapének či líbáním. Zároveň mohou streptokoka přenášet jak nemocné osoby, tak tzv. bacilonosiči, kteří streptokoka sice mají, ale jsou zcela bez příznaků.
O bolesti ucha u dětí s dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou
Jak vyléčit streptokoka a jak dlouho léčba trvá?
Streptokok je ve své podstatě bakterie, proto se infekce jím vyvolané léčí antibiotiky (penicilinem). Zároveň mohou být podávány léky tišící bolest, horečku a další symptomy konkrétního onemocnění. Antibiotika je ve většině případů nutné brát 10 dní.
Co když se streptokok neléčí?
S neléčeným streptokokem se pojí jistá rizika, jejichž závažnost závisí především na charakteru onemocnění. Například při neléčené bakteriální meningitidě hrozí smrt, stejně tak při neléčeném zápalu plic. Následky neléčeného streptokoka způsobujícího kožní problémy oproti tomu nebudou tak závažné. Existují také již zmínění bacilonosiči, v jejichž těle se streptokok nachází, ovšem nezpůsobuje žádné zdravotní obtíže.
Streptokok v těhotenství
U žen před porodem se pomocí stěrů z pochvy testuje streptokok skupiny B, který se označuje jako GBS. Pokud je žena na GBS pozitivní, dostane antibiotika do žíly, aby se dítě během porodu nenakazilo. Pokud by k nákaze miminka streptokokem přeci jen došlo, hrozily by komplikace, z nichž nejzávažnější je sepse a následné selhání organismu. Streptokok u dětí může způsobit také již zmíněnou meningitidu neboli zánět měkkých mozkových plen či zápal plic.
Ženy, které vědí, že jsou pozitivní na GBS, by měly vyrazit do porodnice ihned poté, co jim odteče plodová voda, aby mohla být co nejdříve nasazena léčba antibiotiky.
Domácí lékárnička rodičů malých dětí. Co všechno by měla obsahovat?
Streptokokové infekce u dětí
Streptokoková infekce u dětí je způsobena streptokokem skupiny A a nejčastěji se projevuje ve formě angíny, mezi jejíž příznaky patří bolesti v krku, horečka a nateklé uzliny na krku. K dalším onemocnění způsobeným streptokokem se řadí například spála, zánět mandlí nebo impetigo. Streptokokové infekce ohrožují především děti předškolního a školního věku, nicméně nakazit se jimi mohou i dospělí. K přenosu dochází pomocí kapének, například při kašlání nebo kýchání.
Streptokok v krku u dětí
Různé druhy streptokoků se v krku vyskytují běžně a nezpůsobují žádné potíže. Streptokok v krku u dítěte však může vyvolat řadu nemocí, z nichž některé se typicky objevují u kojenců či batolat, jiné u starších dětí.
- kojenci – zánět hltanu
- batolata – rýma, zánět středního ucha a vedlejších nosních dutin
- děti starší 3 let – angína, zánět hltanu
- starší děti – streptokokové impetigo
Bez ohledu na věk dítěte může streptokok způsobit také spálu nebo červenku (tzv. růži). Po určení diagnózy je obvykle zahájena léčba penicilinem, která trvá 10 dní. Případnou horečku je možné srážet pomocí léků k tomu určených, doporučuje se klidový režim.
Příznaky streptokoka v krku u dětí závisí na konkrétním onemocnění. Často do organismu proniká sliznicí nosohltanu a následně se projevuje obtížným polykání, horečkou a bolestí v krku. Při podezření na streptokokovou infekci či jakýkoliv jiný zdravotní problém je nutné navštívit lékaře, který stanoví diagnózu a navrhne vhodnou léčbu.