Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Spánková regrese u batolat. Proč k ní dochází a jak ji řešit?

Problémy se spánkem jsou především u dětí ve věku 2 let zcela běžné. Za vše mohou velké vývojové změny, které způsobují regresi spánku. Řešením může být lepší večerní rutina.

Proč dochází ke spánkové regresi?

Během několika měsíců od porodu se většina dětí dopracuje ke klidnému spánku po celou noc. Rodiče tak mohou nabýt dojmu, že unikli problémům se spánkem a to nejhorší mají za sebou. U některých batolat však nastává ve věku mezi 18 měsíci a 2 lety ke zlomu ve formě spánkové regrese, kterou lze charakterizovat změnami ve spánkových návycích.

Na vině spánkové regrese jsou často potíže pramenící z přirozeného růstu a vývoje, případně stresu či jakékoliv změny v denní rutině. Některá batolata se navíc mohou snažit prosadit svou nově nalezenou nezávislost, a to jakýmkoliv způsobem – například i kontrolou doby spánku. Nejčastějšími příznaky spánkové regrese bývají noční probouzení, odmítání spánku nebo odolávání spánku večer i během dne. Všechny tyto příznaky ale obvykle trvají jen několik týdnů a poté se vše dostává opět do normálu.

Proč miminko nechce spát ve své postýlce a jak mu pomoci si ji oblíbit?

Nejčastější potíže spojené se spánkovou regresí a tipy, jak je řešit

1. Batole si před spaním v postýlce stoupá

Děti, které se v batolecím věku učí stoupat a chodit, cítí, že mají určitou moc, a tu chtějí při každé příležitosti využít. Nebuďte tedy překvapení, když se vaše dítko uprostřed pohádky na dobrou noc postaví a odmítne si znova lehnout.

Řešení

Vylepšete svou večerní rutinu. Stále se držte základů, které jasně vedou ke spánku – koupel, pohádka, mazlení, zhasnutí světla. Pokud začne batole při vašem odchodu z pokoje plakat, vysvětlete mu, že se za chvíli vrátíte, abyste ho zkontrolovali. Podmínkou ale je, že musí být hodné a v klidu. Po pár minutách se skutečně vraťte, jak jste slíbili, ale dlouho se v pokoji nezdržujte.

U některých dětí může zabrat i taktika časovače. Poté, co uložíte dítě do postýlky, nastavíte časovač na 5 minut. Dítěti vysvětlíte, že zůstanete u jeho postele, dokud se časovač nevypne, ale pak už musí odpočívat o samotě.

2. Dítě opouští postýlku

Batolata si velmi ráda užívají nově nalezenou svobodu tím, že vylezou z postýlky třeba ve 3 hodiny ráno a rozhodnou se navštívit své rodiče v ložnici.

Řešení

Pokud se dítě dostane ze své postýlky až k vám, přeneste ho zpět do pokoje. Tento postup opakujte pokaždé, když během noci navštíví vaši ložnici. Jestliže necháte dítě spát u sebe, započnete nikdy nekončící bitvu, která vždy skončí špatně. Zvažte pořízení zvonků na kliku, abyste vždy slyšeli, že vaše dítě vychází ze svého pokojíčku. Díky tomu budete moci dítě odnést zpět do postýlky ještě dříve, než se dostane do vaší postele.

Další možností, která může problém s opouštěním postýlky vyřešit, je instalace dětské zábrany na dveře dětského pokoje. Svému potomkovi ale musíte vysvětlit, že zábranu umisťujete proto, abyste ho udrželi v bezpečí, jelikož si může chůzí po tmě ublížit. Zároveň můžete nechat dveře pokojíčku otevřené, aby se dítě necítilo samo.

3. Vaše dítě se bojí spát

Jistě víte, jak je těžké se pořádně vyspat, když máte hlavu plnou starostí. Totéž platí i pro batolata, která sice nepanikaří z vysoké hypotéky, zato mají hrůzu z bubáků pod postelí. Fáze strachu z duchů a příšer potká během života každé dítě. I když se doposud vaše dítko ničeho nebálo, strach může přijít kdykoliv a z ničeho nic.

Řešení

Respektujte obavy svého dítěte. Dejte mu vědět, že chápete jeho strach. Dejte si ale pozor, abyste jeho úzkost ještě neprohloubili. Před spaním zkontrolujte místo pod postelí, skříň i všechny rohy místnosti a ujistěte dítě, že v jeho pokoji nic není, příšery neexistují a vy mu budete po celou dobu na blízku.

Hledejte zároveň způsoby, jak přesvědčit dítě, že jeho pokoj je bezpečné místo. Hrajte si v jeho pokojíčku častěji, aby si toto místo spojilo s dobrou náladou. Stejně tak můžete jedno z jeho plyšových zvířátek pasovat na „hlídacího mazlíčka“, který na něj bude dohlížet.

Jak dlouho má spát dítě a jaká rizika pro něj představuje nedostatek spánku?

4. Dítě odmítá odpolední spánek

Odmítání odpoledního šlofíka je u batolat často spojené s nově nalezeným pocitem nezávislosti a změnou spánkových potřeb. Ve skutečnosti je však dítě připravené vzdát se nadobro spánku během dne až kolem 5. roku života.

Řešení

Přestaňte se soustředit na čas, kdy vaše dítě původně chodilo spát. Pokud odmítá spánek po obědě, nemusíte se ho do něj nutit. Místo toho vyhledávejte činnosti, které vašeho potomka unavují, a jakmile si všimnete, že zívá a mne si oči, položte ho do postýlky. Pokoj zatemněte, a pokud je to třeba, přečtěte dítěti krátkou pohádku nebo mu zazpívejte ukolébavku.

Pokud i přesto odmítá dítě usnout, povzbuďte ho a řekněte mu, ať si tedy ve své postýlce tiše hraje a říká tomu „doba odpočinku“. Jakmile přestane zatvrzele bojovat, spánek přijde sám od sebe.

Ohodnoťte tento článek:
2,1
Právě čtete

Spánková regrese u batolat. Proč k ní dochází a jak ji řešit?