Takřka každý, kdo má doma více než jedno dítě, zažije občas nějaké sourozenecké třenice nebo žárlivé scény. Jak spravedlivě vychovávat a zabránit jejich věčným sporům? Jak vychovat samostatné a sebevědomé bytosti? Věřte, že se to dá naučit a my vám alespoň trochu poradíme, jak na to.
Sourozenci bez rivality
Na toto téma bylo vydáno mnoho knih a jednou z nich je i kniha Sourozenci bez rivality od Adele Faber a Elaine Mazlish, která se právě vztahy mezi sourozenci a řešení potíží zabývá. Jak už to tak ale bývá, času není nazbyt a s malými dětmi už vůbec ne. Kdo nemá čas číst knihu, může se inspirovat radami, které jsou obsaženy v tomto článku.
Možná si říkáte, že bratr nebo sestra by měli být člověku tím nejbližším. Určitá žárlivost a rivalita je mezi sourozenci normální, ale je důležité umět řešit vzniklé situace v rámci rodiny.
Rivalita sourozenců a vliv rodičů
Sourozenecký vztah do značné míry ovlivňuje rodičovský přístup k dětem. Z části mohou rodiče ovlivňovat vztah mezi svými dětmi záměrně. Mnoho děti pochytí nevědomky. Děti zcela přirozeně vnímají, jaké signály od rodičů přicházejí. Proto je pro vývoj vztahů mezi dětmi podstatné dění v rodině a chování rodičů k sobě navzájem.
Rivalita v dětství
Velmi běžný projev žárlivosti je časté a neodbytné vyžadování pozornosti. Starší sourozenec chce postupně přitáhnout pozornost rodiče. Takové potíže je možné překlenout tím, že rodiče budou chápající vůči rozdílnostem svých dětí, jejich povahovými rysy i vlastnostmi a nebudou trestat projevy žárlivosti. Když je dítě trestáno, může se v něm probudit pocit, že rodič je nespravedlivý a upřednostňuje toho druhého. Velmi častou chybou je vzájemné srovnávání dětí, ale ty by měly vnímat, že rodiče k nim přistupují spravedlivě. Situaci může pomoci, když rodiče podporují spolupráci dětí a vezmou v úvahu, že běžné projevy sourozenecké rivality pomáhají ke kompromisům i pochopením, že svět se netočí jen kolem jednoho člověka.
Sourozenecké konstelace. Jací jsou jedináčci, mladší sourozenci? A co nejstarší?
Proč vzniká sourozenecká rivalita?
V momentě narození sourozence přichází velká očekávání a vzrušení. I hodně malinké děti dokáží takové emoce vycítit a jsou velmi citlivé na změny. Najednou se změní zavedený řád, přestaví se pokojíček apod. Tyto záležitosti mohou být příčinou úzkosti. Dítě je náladové, špatně spí, chce více pozornosti. Je důležité s dítětem mluvit o jeho pocitech a obavách. Pomozte mu se s nimi vyrovnat. Zejména prvorozené dětí se často bojí, že přijdou o rodičovskou lásku.
Jak dítě připravit na příchod sourozence
Důležité je mluvit. Dítěti zkuste vysvětlit, že po příchodu sourozence se život změní, ale vaše láska k němu ne. Připravte se na příchod miminka a zapojte ho do všech činností s tím spojených. Prohlížejte knihy o miminkách, uklízejte, nakupujte výbavičku. Mějte pochopení pro dítě, pokud nebude dítě vždy nadšené ze svého nového sourozence. Někdy se může objevit i vztek a odmítání. Zejména po jeho narození se může ze začátku cítit zklamaně a rozmrzele, protože s malým miminkem si nemůže hned hrát.
Často se stává, že přijde návštěva a přinese dárek pro miminko. Pro takové případy mějte připravenou i nějakou drobnost pro starší dítě. Stejně tak myslete na to, že musíte mít čas i na něj. Proto si přes den vyhraďte dobu, kterou věnujete jen druhému dítěti, jděte třeba na hřiště, čtěte si, zvolte činnost, která vás bude oba bavit.
Žárlivost a rivalita v dospělosti
V období dospívání se lidé mění po psychické i fyzické stránce. U mladého člověka se rozvíjí nové zájmy a doma se zároveň objeví nové povinnosti. Starší sourozenec může jít na studia, začne se zajímat o druhé pohlaví a kvůli tomu může mít mladší bratr nebo sestra pocit zanedbání, opomíjení nebo žárlivost. Velký vliv na sourozeneckou žárlivost má i špatný vztah mezi partnery. Když je mezi nimi napětí a stres, ovlivní to i soupeření dětí, které se mohou kvůli přístupu rodičů k celé situaci začít vybíjet svou frustraci mezi sebou.
Sešívaná rodina. Jak dětem co nejvíce usnadnit soužití s novým partnerem a sourozenci
Sourozenci, kteří si pomáhají
Kvalita sourozeneckého vztahu se nejvíce prověří ve chvíli, kdy je jeden nebo oba rodiče nedostupní, ať už z důvodu nemoci nebo práce. Ještě horší je, když jsou rodiče vzdáleni emociálnější. Právě v těchto chvílích se prověří, jak je na tom vztah mezi sourozenci.
Jak předcházet žárlivosti mezi sourozenci?
- Nikdy mezi sebou neporovnávejte schopnosti a chování svých dětí.
- Nenálepkujte své děti větami typu: Podívej, jak je Péťa hodný a ty zlobíš, Ta Evička je ale uplakaná atd.
- Nepřehánějte to s věcmi a dávejte podle potřeby. To platí jak pro hmotné věci, tak pro pozornost. Často mají rodiče sklon věnovat více pozornosti sourozenci, který je bezproblémový. Věnujte dětem čas podle toho, jak potřebují. Dítě, u kterého dochází ke změnám, potřebuje více pozornosti než dítě, které žádný problém nemá.
- Děti veďte ke vzájemné spolupráci, podporujte je ve vzájemné pomoci (starší může pomoci s oblékáním mladšího, pomoci mu na houpačku, atd.).
Věřte instinktům
Být rodičem a hlavně dobrým rodičem, je velmi těžké a nikdo není naprosto dokonalý a bez chyby. I vy určitě nějaké uděláte. Při výchově svých dětí se řiďte hlavně svým instinktem a určitě z nich vychováte láskyplné a silné osobnosti, které budou svou sestru nebo bratra vždy zbožňovat.