Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Snažíte se vodit dítě za ruce? Pozor, zpomalujete jeho motorický vývoj!

Začíná se vaše dítě zvedat na vlastní nohy a vy byste ho rádi v zásadním kroku vývoje podpořili? Pak odolejte pokušení vodit ho za ruku.

Vodění za ruku zpomalí nástup samostatné chůze

Máte tendenci už od prvního náznaku chůze dítě vodit za ruku? Pak bohužel hrozí, že u něj nechtěně zablokujete nástup samovolné chůze. V důsledku toho začne váš potomek bez pomoci chodit podstatně později, než kdybyste ho nechali nacvičovat chůzi samostatně. Ruce dospělého totiž fungují jako stabilizační prvek, který pomáhá dítěti udržet rovnováhu a říká mu, že se nemusí učit samo vyrovnávat nestabilitu svého těla. Voděním za ruce měníte těžiště dítěte, které sice dělá kroky, ale nesprávně.

Samostatné chůzi se děti učí zhruba 4 až 5 měsíců. Předchází tomu otáčení ze zad na bříško, postupné lezení, houpání se na kolínkách a kolem 7. až 8. měsíce roku života samostatný stoj. Následně dítě začíná obcházet nábytek, tlačí před sebou různé předměty a teprve ve chvíli, kdy cítí dostatečnou jistotu, vydá se do volného prostoru. Nepotřebuje k tomu pomoc dospělého člověka, tuto schopnost má totiž zakódovanou v mozku. K samostatné chůzi bez opory většinou dochází kolem 1 roku života. Platí přitom zásada, že čím později se dítě samo postaví, tím později začne samo chodit. Každé dítě má své vlastní tempo a není potřeba ho k rychlejšímu vývoji nutit.

Nejčastější chyby, kterými ohrožujeme správný fyzický vývoj našeho dítěte

Proč by mělo mít dítě volnost pohybu?

Psychomotorický vývoj dítěte je úzce spojený s vývojem nervové a svalové soustavy, která se věkem postupně zdokonaluje. Proto je chybou dítě v pohybu jakkoliv omezovat, nebo mu uměle ukazovat směr. Tím se může přirozený vývoj zpomalit a ovlivnit nevhodným směrem. Někdy se dokonce může stát, že dítě nechce chodit za ruku. Nejlépe uděláte, když dítě necháte na podlaze, hrací podložce nebo dece, kde má možnost volného pohybu a zároveň mu nehrozí zranění.

Tipy, jak naučit dítě prvním krůčkům

  • Do ničeho dítě nenuťte.
  • Při každém úspěchu dítě chvalte a motivujte ho.
  • Odstraňte mu z cesty veškeré překážky v podobě květin, kabelů a dalších věcí, které volně leží na zemi.
  • Dávejte pozor na ostré rohy nábytku. Pomohou plastové úchytky, kterými dočasně rohy oblepíte.
  • Máte doma dlaždičky, plovoucí nebo vinylovou podlahu? Pořiďte dítěti ponožky s protiskluzovou úpravou nebo barefoot botičky.
  • Padá vaše dítě neustále na zadeček? Nemějte o něj strach, je to běžná součást učení.

Jak naučit dítě chodit? Co dělat a co rozhodně ne!

Nevoďte za ruku, ale poskytněte oporu

Ve chvíli, kdy se vaše dítě pokouší o první kroky, nevoďte ho za ruku. Pokud i přesto chcete dítěti nějakým způsobem pomoci, poskytněte mu oporu v podobě lehkého přidržování. Mělo byste to však dělat jen výjimečně. Dlouhodobá pomoc a vodění za ruku můžete nejen zpomalit vývoj chůze, ale také poškodit ramenní vazy nebo kloubní pouzdra, která jsou u dětí v útlém věku volná a nestabilní. Podle primářky rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí MUDr. Michaely Tomanové nejsou vhodná ani chodítka a podobné pomůcky, které vytváří špatný nácvik pohybových stereotypů.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Snažíte se vodit dítě za ruce? Pozor, zpomalujete jeho motorický vývoj!