Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Škodlivé látky v lacích na nehty. Existují vhodné laky pro děti?

Každá maminka, která si lakuje nehty, zná ty zvědavé jiskřičky v očích své malé parádnice. S palečkem v puse a touhou být jako maminka. Lak na nehty ale není žádná výhra. Co se týká estetiky možná ano, ale rozhodně ne z hlediska zdraví. Dobrou zprávou je, že existují laky, které jsou bezpečné a šetrné i pro děti.

Trifenylfosfát v lacích na nehty

Barvičky nás lákají až přechází zrak, přesto bychom si měli uvědomit, že se jedná o chemii. Lak je v podstatě toxická chemická látka, kterou by žádný kožní lékař nedoporučil ani alergikům a ekzematikům, a rozhodně také ani dětem. Samotný lak se zdá být zdánlivě neškodný, ale což teprve acetonový odlakovač! K menší otravě stačí už jeho samotný zápach.

Pravdou ale je, že testováním barevných laků na nehty bylo zjištěno, že většina běžně prodávaných značek na trhu obsahuje takové množství vysoce škodlivého trifenylfosfátu (TPHP), který je prokazatelný ještě i deset hodin po aplikaci laku a proniká do organismu ženy, což bylo detekováno z moči.

Laky na nehty neobsahují složení

Pečlivé čtení etiket mnohdy nepomůže – na některých výrobcích se složení ani neuvádí, jinde třeba najdete uvedeny jen některé bezpečné složky. Zkrátka a dobře, jistotu, že lak tuto škodlivou sloučeninu neobsahuje, vlastně nemáte.

Potravinářská barviva v dětském jídle. Je libo dehet nebo rozdrcené brouky?

Škodlivé látky v laku na nehty

Uvádí se, že toxický trifenylfosfát ovlivňuje hormonální procesy organismu, což může být velmi rizikové zejména u mladých žen a dívek. Kromě hormonálních poruch klidně vedoucích až k neplodnosti totiž hrozí i alergie nebo rakovina. Mezi další škodlivé složky laku na nehty patří například formaldehyd, toluen nebo dibutylftalát, které vám opravdu na klidu moc nepřidají.

Pokud se tohle všechno dozvíte, přestanete mít chuť lakovat si nehty vy sama, natož abyste svolila k tomu nalakovat byť jen jediný nehtíček své milované holčičce!

Bezpečné laky na nehty pro děti

I když se dá určitě přežít i bez nalakovaných nehtů, které mohou být přirozeně pěkné takové, jaké jsou, pro biomatky a malé parádnice chtivé barviček tu máme dobrou zprávu! Určitě existují i šetrné laky na nehty, které mohou používat malé děti a těhotné ženy. Nejsou toxické a žádné jedy nám díky nim nemohou pronikat do organismu.

Pokud tedy nejste prudérní a nemáte pocit, že malá děvčátka s nalakovanými nehty působí nevhodně, nevkusně či dokonce perverzně, pořiďte si slupovací laky na nehty na přírodní bázi. Ty můžete bez obav používat i u malých holčiček.

Od kdy dětem lakovat nehty?

Je na vás, zda vy sama zůstanete u lakování běžnými laky, anebo vsadíte na kvalitu a vyberete si testované a dobře prověřené laky s pečlivě označeným složením a datem spotřeby. Svou dceru o tom poučte a až bude větší, rozhodne se sama.

Za barvení a kulmování vlasů tříleté dcery ji teď internet nenávidí

Škodlivé látky v lacích na nehty:

Trifenylfosfát (TPHP) – používá se při výrobě umělé hmoty, patří do skupiny neurotoxinů s vysokou škodlivostí, je silným alergenem, je rakovinotvorný, ovlivňuje hormonální systém a způsobuje neplodnost

Formaldehyd – je silný karcinogen, vysoce dráždivý, způsobuje alergie a astma, může vyvolat potrat nebo poškodit plod

Toluen – silný neurotoxin a karcinogen, který dráždí pokožku, narušuje imunitu, poškozuje mozek a další orgány, způsobuje neplodnost

Dibutylftalát – působí obdobně jako TPHP a poškozuje orgány

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Škodlivé látky v lacích na nehty. Existují vhodné laky pro děti?