Šedý zákal u dětí. Oční vada, která vyžaduje okamžitou léčbu
Šárka Jirchářová
12. 9. 2018
Šedý zákal není výsadou jen seniorů, vyskytnout se může i u malých dětí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy získá šedý zákal novorozenec. Tato vrozená oční vada si žádá podrobné vyšetření a následnou operaci, která dítě navrátí do běžného života.
Vrozený šedý zákal
Děti mají obvykle po narození průhledné čočky na obou očích. Ty mají za úkol zaostřovat objekty na sítnici a díky zaostření na daný objekt je pak oko schopné vidět. Jedno miminko ze 4000 má však bohužel tu smůlu, že se nenarodí s průhlednými čočkami, ale s čočkami s mléčným zabarvením. Onemocnění nazvané šedý zákal neboli kongenitální katarakta dítěti znemožňuje zaostření na objekt a schopnost vidět svět kolem sebe.
Novorozenecký šedý zákal a jeho příčiny
Za šedým zákalem u dětí stojí většinou dědičnost. Může se ale jednat i o možnost, že matka během těhotenství prodělala zarděnky nebo horečnaté onemocnění, které vznik šedého zákalu u plodu podporuje. Příčinou může být i užívání některých léků v těhotenství, například kortikosteroidů, podstoupení ozařování nebo kožní či metabolické choroby nastávající maminky. Často se vrozený šedý zákal objevuje i u dětí s Downovým syndromem. Toto onemocnění se může rozvinout v prvních dnech po narození a postihne buď jen jedno, nebo obě oči naráz.
Šedý zákal – příznaky
- Nesoustředěnost
- Mnutí očí
- Bolesti hlavy
- Zhoršené vidění
Diagnóza katarakty
Na šedý zákal se díky celoplošnému screeningu naštěstí většinou přijde velmi brzy. Zdravé děti, které mají při vyšetření na sítnici červený odraz, jsou považovány za zdravé. V případě pozitivního testu na šedý zákal jsou na řadě další speciální vyšetření, které kataraktu potvrdí či naopak vyvrátí.
Léčba šedého zákalu
Jednat je třeba co nejrychleji po stanovení diagnózy. Nejlepší výsledky jsou patrné při léčbě v prvních 3 měsících života miminka. Snížená schopnost vidění může v pozdějším věku výrazně ohrozit vývoj miminka. Nemoc se řeší operací, která u novorozenců probíhá obdobně jako u dospělých. Postižená čočka oka se musí odstranit. U dětí do 1 roku se oko ponechává bez čočky, u starších dětí se nahrazuje původní čočka čočkou umělou. V případě, že miminko ještě nemá oči zcela vyvinuté, doporučí vám lékař brýle, které mu pomůžou s lepším viděním. Protože je každodenní nošení brýlí u takto malých dětí nepraktické, sahají často lékaři po alternativě v podobě kontaktních čoček.
Další vrozené oční vady u dětí
Dioptrická refrakční vada
Krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus se může objevit už v raném dětství. Refrakční vady poznáte velmi snadno. Dítě neodhadne vzdálenost, naráží do různých předmětů, nedokáže rozlišovat tvary, nezvládne sebrat hračku z podložky atd. Při podezření na tuto oční vadu je nutné navštívit očního dětského specialistu, který vyloučí nebo potvrdí oční poruchu a stanoví řešení.
Líné oko
Funkční porucha zrakové ostrosti vzniká v raném dětství jako důsledek šilhání, refrakční vady nebo vyššího dioptrického rozdílu mezi očima. Někdy může jít ruku v ruce s šedým zákalem nebo jinou oční poruchou. I v tomto případě je třeba navštívit lékaře specialistu a nechat dítě vyšetřit.
Šilhání
Šilhání je velmi nepříjemný problém, který většinou bývá následkem poruchy paralelního postavení očí. Může se jednat o vrozený problém nebo získanou poruchu vidění či funkce očních svalů. Nutné je vyšetření u očního lékaře a neodkladná léčba. Někdy může odstranění vady pomoci k výrazné eliminaci šilhání. V jiných případech bohužel dochází ke zvýraznění šilhání nebo vzniku dvojitého vidění.