Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Co byste měli vědět o spánku novorozenců

Pozorování dítě při spánku patří k nejkrásnějším zážitkům novopečených rodičů. Kromě pohledu na nevinnou a spokojenou tvář miminka získávají rodiče v této chvíli také trochu času odpočinout si a nabrat potřebné síly.

Přizpůsobování se životním rytmům novorozence může být velká výzva. Časté vstávání k miminku a pravidelné krmení je velmi vyčerpávající. Ve chvíli, kdy ale zjistíme, jak novorozenecký spánek funguje a porozumíme tomu, jak se v průběhu noci mění, může nám to hodně pomoci. Většina rodičů nemá tušení, že dítěti trvá minimálně 20 minut, než dosáhne hlubokého spánku. Pravidelnost ve spánkových rytmech navíc přichází až ve věku 3 – 6 měsíců. Novorozenci mladší 2 měsíců však dokážou spát až 60 minut v kuse. Pokud se vaše miminko předčasně probudí, máme pro vás pár tipů, které vám pomohou jej zase rychle uspat.

Jak pečovat o novorozence? Rady pro čerstvé maminky

4 fakta o dětském spánku, o kterých mnozí rodiče nemají ani tušení

1. Novorozenci mají krátké spánkové cykly

Zatímco spánkové cykly dospělých dosahují 1,5 – 2 hodin, dětské trvají nanejvýš 45 – 60 minut. Pokud se vaše miminko v tomto časovém intervalu probudí, měli byste se pokusit ho co nejdříve znovu uspat.

2. Hlubokého spánku dosáhnou až po 20 minutách

Novorozencům trvá dosažení hlubokého spánku nejméně 20 minut. Proto místo toho, abyste dítě po 5 – 10 minutách kolébání na rameni položili do postýlky, počkejte raději o něco déle. Poté už by se miminko uprostřed spánku budit nemělo.

Jak naučit miminko usínat samo v jiné místnosti a spát celou noc

3. Děti mají dlouhotrvající REM fázi spánku

Polovinu času stráví novorozenci v klidné fázi spánku a druhou polovinu v tzv. aktivní REM fázi, která je charakterizována kmitavými pohyby očí a nízkým svalovým napětím. V této době mají bohužel tendenci se často probouzet. Pokud ale dáte pozor na okolní hluk, který by mohl miminko nečekaně probudit, zajistíte svému dítěti zdravější a ničím nerušený spánek.

4. Spánkový rytmus se nakonec srovná

Přivykání spánkovému rytmu dítěte může být někdy velice náročné. Spánkový rytmus miminka ale nakonec získá na větší pravidelnosti a ve věku 3 – 6 měsíců přijde i hlubší spánek.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co byste měli vědět o spánku novorozenců