Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Sedmá nemoc neboli nemoc pusa ruka noha. Je to “novinka” moderní doby?

Redakce

Redakce

21. 11. 2019

Sedmá dětská nemoc, nebo také “nemoc ruka noha ústa”, je obecný název pro nemoc se zdlouhavým označením. Naše babičky a maminky ji neznaly. Sedmá nemoc je poměrně mladé virové onemocnění způsobené enterovirusem Coxsackie A16. Šíří se hlavně mezi dětmi předškolního a mladšího školního věku a je infekční i pro dospělé.

Jde to samo

Říká se, že děti mají zázračnou schopnost chytit od sebe takřka cokoliv. Od rýmy přes neštovice až po chřipku. Výjimkou není ani sedmá nemoc. Poznáte ji snadno: vašemu dítku vyskočí svědivá vyrážka kolem úst, na dlaních a chodidlech.

Janka to popisuje takto: “Oběma dcerám naskočily mokvavé puchýře na chodidlech, dlaních a v puse afty. Den předtím měly zvýšenou teplotu. Nejdříve jsme mysleli, že puchýře mají z bot, zrovna měly nové. Pouštěli jsme papírového draka. Takže puchýře na ručkách jsem přisuzovala silnému tahání provázku. Jenže pak jsem to chytla i já…”

Vypadá jako ekzém, ale narozdíl od něj sedmou nemoc provází zvýšená teplota, nechutenství, slinění a celková apatie. Mohou se objevit i bolesti v krku, bolesti břicha a v ústech afty. Onemocnět mohou občas i dospělí, kteří nejsou vůči této nemoci imunní.

“Pro mě to byla taky asi nejhorší nemoc, kterou jsem kdy měla. Držela se mě sice jen tři dny, ale ty následky! Loupala se mi kůže z pat a nehty mi slézaly ještě půl roku poté. Doporučuju si ruce i nohy namáčet v silnějším roztoku hypermanganu. Nebude to potom tolik svědit a rychleji se ty puchýře vysuší. Taky jsem brala kombinaci ibalginu a dithiadenu. Kvůli tomu jsem i ukončila kojení.” popisuje svou zkušenost maminka ročního a tříletého dítěte, které si nemoc pusa, ruka, noha pravděpodobně přineslo z dětského hřiště.

Je nemoc ruce nohy ústa nebezpečná a jak se léčí?

Kdy zpozornět

Nakazit se je poměrně snadné a nevyžaduje to žádnou “speciální snahu”. Jak už totiž bylo řečeno: sedmá nemoc je virové onemocnění a šíří se vzduchem nebo kontaktem předmětu, na kterém se virus nachází. A jak víme, speciálně malé děti vkládají do úst cokoli. Nakazit se je pro ně snadnější než sníst oblíbenou svačinku.

Kromě školky si nemoc mohou přinést odkudkoli: z veřejných toalet ve městě, z hřiště či dětského koutku, z kina nebo koupaliště. Infekce se šíří hlavně v létě a na podzim. Inkubační doba je 3 až 6 dní.

“Náš junior si tuhle libovou nemoc přinesl od kamarádčina syna, kde jsme slavili jeho narozeniny. A ten zase z kroužku juda,” říká Simona, která tuto nemoc předtím neznala.

Léčba

I když se to zdá být nemožné, pokuste se dítě udržet v klidu. Nemusí nutně ležet v posteli, ale nemělo by běhat venku nebo po bytě. Rovněž je nutné, abyste o této skutečnosti informovali školku, školu, družinu a všechny zájmové skupiny, kam vaše dítě dochází. Hračky a předměty společného užívání by poté měly být dezinfikovány, aby nedošlo k přenosu nemoci na další děti.

Simona pokračuje: “Chudák Kristýna. Ještě dva dny po oslavě gruntovala a čistila celý byt a vlastně všechno, co mohlo přijít do kontaktu s nenechavýma dětskýma ručičkama.”

Případnou horečku snižte léky obsahující paracetamol (Panadol, Paralen, Medipyrin) nebo ibuprofen (Ibuprofen, Brufen, Nurofen) – ty jsou vhodné od 6. měsíce života. Pokud dítě zvrací, volte formu čípků, v případě průjmu jsou lepší tablety nebo sirup. Ideální dávkování je na základě váhy dítěte.

Vyrážku potírejte zinkovou mastí nebo Fenistil gelem. A ohlídejte, aby se dítě zbytečně nevystavovalo sluníčku.

“Naše doktorka nám na vyrážku doporučila zinkovou mast. To mě překvapilo. Čekala jsem antibiotika nebo ibalgin. Mně nasadila homeopatika, protože jsem nemoc snášela hůř,” vzpomíná Katka.

Oslabený dětský organismus nezatěžujte těžkými a mastnými jídly nebo sladkostmi, naopak zvyšte příjem vitamínů, zejména béčka a céčka.

Sedmá nemoc obvykla sama ustoupí po zhruba 10 dnech. Děti s oslabenou nebo nízkou imunitou je dobré sledovat pod lékařským dozorem pro případ, že by mohla přejít až do zápalu mozkových blan.

Možné komplikace

Po zhruba 4 až 5 týdnech po odeznění nemoci mohou slézt nehty na rukou a nohou nebo na kůži zůstat drobné jizvičky. Sedmá nemoc se může během života opakovat, zvlášť  pokud vy nebo vaše dítě máte problémy se sníženou imunitou.

“Dcerka měla puchýřky na nohou, za týden zmizely. Dávali jsme jen dětský pudr. Měsíc po infekci jí ale zhrubly nehty na nohou, začaly se krabatit a druhý den pak slezly.” Naštěstí zase brzy dorostly, jak připomíná Klára.

A co v těhotenství?

V těhotenství je nepříjemné i nachlazení, natož nemoc ruka pusa noha. Její následky mohou být až fatální. Nejrizikovější je první trimestr, kdy může dojít až k samovolnému potratu. Pokud má těhotná onemocní v době porodu, je velká pravděpodobnost, že onemocní i novorozenec. Syndrom ruka noha ústa má totiž opravdu velmi vysokou infekčnost. Ale zbytečně se neděste, tato komplikace se objevuje naštěstí jen velmi zřídka.

“Byla jsem zrovna těhotná, když syn přinesl ze školy nemoc pusa, ruka, noha. On to snášel relativně dobře, jsem na něj pyšná. Mně vzali krev na protilátky a dělali další testy. Díky bohu jsem už za sebou měla druhý trimestr těhotenství, takže riziko nebylo tak velké, jako kdybych byla teprve na počátku..” Nicméně opatrnosti nikdy není nazbyt, jak upozorňuje Magda.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Sedmá nemoc neboli nemoc pusa ruka noha. Je to “novinka” moderní doby?