Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Samovolný potrat. Proč k němu dochází a jak se s ním vyrovnat?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

29. 10. 2021

Spontánní nebo samovolný potrat patří k velmi bolestivým okamžikům v životě ženy. Zázrak stvoření a touha po dítěti i celé pobláznění hormony nás ženy uvádí do stavu nejvyšší zranitelnosti, ale zároveň se nám dostává i té největší odolnosti a síly. Každá žena, která přijde o dítě, se s tím srovnává po svém, někdy i po celý svůj život. Je ale dobré vědět, proč vlastně k samovolnému potratu dochází, co je jeho příčinou, jak jej poznáme a co můžeme pro sebe v této životní situaci udělat.

Časný potrat, když o těhotenství ještě ani nevíme

Velmi časné vyloučení zárodku spoustu žen ušetří velkého zklamání, protože k němu dochází ještě v době, kdy žena o svém těhotenství prozatím vůbec neví. Pro časný potrat je charakteristické opoždění menstruace, která je pak poměrně dost silná a bolestivá. V té době ještě nemuselo dojít k rozpoznání těhotenství a jeho potvrzení v gynekologické ordinaci. Spontánní potrat ale může nastat i o mnoho týdnů později, což už je pro ženu velmi bolestivé, a to nejen po fyzické, ale především po psychické stránce. Mnohdy se děloha sama nevyčistí úplně dobře a ženě musí být provedena kyretáž.

Potraty v ČR. Jak probíhá umělé přerušení těhotenství a kolik žen ho ročně podstoupí?

Jak poznat samovolný potrat

Jaké jsou příznaky potratu? O potrat se jedná, když dojde k vypuzení plodu z dělohy do jeho hmotnosti 500 g, anebo také do 22. týdne. Pak již by se jednalo o předčasný porod. Potrat znamená spontánní vypuzení plodu bez známek života. Nejčastěji k samovolnému potratu dochází do 12. týdne těhotenství, později už spíše vzácně. Právě do 12. týdne se také provádí interrupce, což je uměle vyvolaný potrat, u žen, které dítě nechtějí nebo nemohou mít ze zdravotních důvodů.

Tento stav poznáte podle typických projevů jakými jsou bolest v podbřišku a v zádech, celková slabost a nevolnost, špinění, výtok a krvácení z pohlavních orgánů, následně také vypuzení plodu s veškerým příslušenstvím. Časný potrat se projevuje spíše jako opožděná a velmi silná a bolestivá menstruace, pozdější potrat již nemá daleko k projevům porodu s veškerými bolestmi a krvácením. Navíc tato záležitost nesmírně zraňuje psychiku ženy, která tak ztrácí veškerou svou sílu a motivaci.

Jak poznat zamlklý potrat

Další velmi bolestivou a zraňující záležitostí je zamlklé těhotenství, kdy nedojde k samovolnému potratu, ale dítě je prokazatelně mrtvé a musí dojít k jeho vypuzení jiným, nepřirozeným způsobem. Zamlklé těhotenství může být velice nebezpečné v tom, že je prakticky obtížně rozpoznatelné a žena tak žije v přesvědčení, že je všechno v pořádku, ale riskuje infekci a otravu. Příznaky zamlklého těhotenství bývají totiž nejasné a plíživé. Někdy ustupují typické těhotenství příznaky, ve většině případů ale žena absolutně žádné příznaky zamlklého potratu nemá. Že něco není v pořádku se často zjistí až na další těhotenské kontrole při vyšetření ultrazvukem.

Co je zamlklé těhotenství a co dělat, když odumřelý plod tělo nevypudí ven?

Mrtvý plod tělo ženy nevypudí, ale každý mrtvý organismus podléhá procesu rozkladu, proto ženám hrozí velké riziko infekce a dalších následných potíží. Je to stejné jako při nedostatečném vyčištění dělohy při samovolném potratu. Proto jsou těhotenské kontroly i ultrazvuková vyšetření velice důležité, když už dnes tuto vymoženost máme, protože dokážeme zjistit ledacos. Lékař pak citlivě přistupuje ke způsobu potracení mrtvého plodu nebo k porodu mrtvého dítěte. Tyto způsoby vypuzení jsou různé, může být například provedena kyretáž, mohou být podány léky na vyvolání kontrakcí a podobně, záleží vždy na celkovém stavu ženy a na stáří plodu.

Surogátní mateřství. Za jakých okolností může v sobě žena donosit cizí dítě?

Jak vyvolat potrat

V případě zamlklého potratu je vyvolání potratu či porod mrtvého dítěte ryze v rukou lékařů, ale existuje také spousta přírodních prostředků, které znaly už naše praprababičky, jež si tak pomáhaly od nechtěného těhotenství či opožděné menstruace. Některé tyto rady se dají také využít k vyvolání porodu, když žena dítě dlouho přenáší. Mnohé z nich ale raději nezkoušejte, žádné používání jedovatých bylin a různých dryáků! Na vyvolání opožděné menstruace vždy platila vana horké vody a svařené červené víno s kořením, využít můžete také lněný olej, čaj z maliníku nebo tampóny namočené do pupalkového oleje, které se zavádějí až k děložnímu čípku.

Pro rychlejší porod se kdysi místnost, v níž žena rodila, vykuřovala pelyňkem, anebo se pelyněk dával pod postel rodičky. Pelyňkový čaj ale nepijte, mohla byste se otrávit! Vždy je lepší poradit se s lékařem o případném vhodném postupu vyvolání potratu, vyvolání opožděné menstruace nebo přenášejícího plodu, nežijeme přece ve středověku. Každá žena se také může svobodně rozhodnout, zda chce mít dítě, anebo ne, a nemělo by ji v tom být nijak bráněno, jako je tomu v některých státech.

Příčiny samovolného potratu

Ne každá žena má to štěstí, aby donosila zdravé dítě. Hlavní příčinou spontánního potratu bývá to, že se dítě přestane správně vyvíjet. Příroda si pak sama poradí – tělo rozpozná problém a plod samo vyloučí. Příčinou toho, že se plod nevyvíjí tak, jak má, může být nedostatek základních živin, vitamínů, minerálů ve stravě ženy, mnohá vnitřní či chronická onemocnění, anebo také akutní infekce v těle matky dítěte. Někdy jsou příčiny neznámé, anebo spíše nerozpoznané, u některých žen pak bohužel dochází ke spontánním potratům opakovaně a ztrácí tak schopnost vůbec donosit a porodit dítě.

Velkou roli v souvislosti se spontánními potraty hraje nezdravý životní styl, nadužívání alkoholu a návykových látek, užívání některých léků, kouření, vysoký věk nastávajících matek a samozřejmou příčinou bývají také genetické abnormality. Genetické predispozice bývají příčinou samovolných potratů až ze 70 %.

Kyretáž neboli revize děložní dutiny. Co obnáší a jak se na ni připravit?

Nejčastější příčinou spontánního potratu tedy bývají:

  • genetické poruchy a abnormality
  • chromozomální vady plodu
  • nezdravý životní styl
  • probíhající infekce v těle (např. i toxoplazmóza, chlamydie, zarděnky, listerie,…)
  • gynekologické problémy, například anomálie dělohy
  • neléčená onemocnění štítné žlázy
  • vážná vnitřní onemocnění
  • nemoci krve, poruchy krevní srážlivosti
  • autoimunitní onemocnění a poruchy imunitního systému
  • neléčená cukrovka
  • hormonální nerovnováha (nedostatek progesteronu)
  • myomy a polypy v děloze, endometrióza
  • únava, vyčerpání organismu, psychické problémy
  • nedostatečná výživa
  • tělesný úraz
  • intoxikace nastávající matky
  • nekompatibilita Rh faktoru

Falešně pozitivní či negativní těhotenský test. Proč někdy nejsou výsledky spolehlivé?

Hrozící potrat a léčba. Dá se ještě těhotenství zachránit?

Při počátečních projevech spontánního potratu jako například krvácení či bolesti ještě není jednoznačné, že žena o miminko přijde. Pokud se jí včas dostane lékařské pomoci, může pomoci klid na lůžku, podávání vhodné medikace – a vše se ještě srovná. Nejčastěji se ženám podávají gestageny, léky proti krvácení, případně léky proti bolesti. Mnohdy se také řeší rozpoznaná příčina hrozícího potratu.

U hrozícího potratu u žen, které již v minulosti potrat opakovaně prodělaly, je nutná podpora lékaře i psychologa a důrazná prevence, například užívání potravinových doplňků, zejména kyseliny listové či podpora v užívání gestagenů a podobně na základě rozhodnutí lékaře. Pokud už k potratu dojde, je potřeba řádně vyčistit děložní dutinu, protože ženám hrozí riziko infekce, která by mohla být pro ně velice nebezpečná, případně také z hlediska dalšího otěhotnění.

Pokud žena prodělá potrat, je třeba nechat si čas na to, aby se s celou situací vyrovnala. Potřebuje velkou podporu v rodině a ze strany partnera nebo kamarádek, velmi prospěšná bývá také psychoterapie nebo sdílení zkušeností a pocitů s dalšími ženami, které prožili stejně trýznivou životní situaci. Existují tyto podpůrné skupiny, které umožňují společné sdílení žen, které přišly o dítě tímto způsobem, anebo díky opakovaným samovolným potratům stále nemohou otěhotnět.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Samovolný potrat. Proč k němu dochází a jak se s ním vyrovnat?