Jedním z často probíraných témat u maminek malých dětí jsou právě „zaražené větry“. Údajně na ně více trpí chlapci, aspoň tak to říkávala moje babička. Já nemohu posoudit, porodila jsem pouze kluky a nemám tedy žádné srovnání. Pravdou ale je, že stejné stesky jsem slýchávala i od maminek dcer, které tvrdily, že bolesti bříška potrápily i jejich holčičky. Na vině je slabá vnitřní strana bříška u novorozeněte a kojence, která se zpevňuje postupně, a to po dobu šesti měsíců věku dítěte.
Jak poznat prdíky u novorozenců
A jak poznáme, že naše děťátko trpí na prdíky? Bude neklidné, bude se kroutit, kňourat, někdy kopat nožičkami a někdy se mu tak podaří, za doprovodné zvukové kulisy, dostat ze sebe, alespoň částečně, přebytečný plyn, který byl nashromážděn ve střevech a způsoboval veliké bolesti. Nadýmání může být způsobeno hltavým sáním mléčné stravy dítěte, při kterém přijme velké množství vzduchu, jindy se jako důvod uvádí kvasné procesy v trávicím traktu nebo látky, které jsou nadýmavé a jsou obsaženy v mateřském mléce. Nadýmání, zvláště to, které se opakuje nebo vzniká náhle, může mít řadu dalších příčin. Při takových potížích se vždy obraťte na ošetřujícího lékaře.
S prdíky, plynatostí nebo nadýmáním, říkejte si tomu, jak chcete, musí bojovat jak rodiče novorozenců, tak větších dětí. Ulevit od zbytečné bolesti se dá několika způsoby.
Jak správně nechat odříhnout novorozence? Přehled nejlepších poloh
Nejčastěji jsou uváděny tyto:
- Dbát na správné odříhnutí novorozence.
- Masážemi bříška.
- Přitahováním kolínek dítěte k bříšku.
- Kojením pouze z jednoho prsu (prsy nestřídat).
- Pitím fenyklového a kmínového odvaru a čajem pro kojící matky.
- Pomocí kapek (např. Lefax, Sab Simplex, Espumisan, Infacol).
- Zavedením rektální rourky (tenká gumová trubička různého průměru. Používá se jen občas, aby nedocházelo zbytečně k podráždění konečníku).
Masáž bříška na prdíky
Pokud už vaše děťátko má potíže s prdíky a bříško ho bolí, je zapotřebí postarat se o úlevu. Nejprve je dobré začít s tím, že ho rozbalíte a položíte na čistou podložku, necháte mu volně nožičky ať ho ani plenky nestahují. Na bříško mu můžete položit vlažný obklad a jemně bříško masírovat. K tomuto účelu buď, můžete použít jemný dětský olejíček, nebo přírodní éterický olej, který již obsahuje přírodní esence k uvolnění (například majoránku, římský kmín, kardamon či fenykl…) a potom přistoupíte k samotné masáži bříška. Jde o velmi jednoduchou a jemnou techniku, která přinese nejen úlevu od bolesti, ale také blízký a mimořádný kontakt s vaším dítětem. Už staří Římané věděli, že lidský dotek může léčit.
Technika masáže opravdu není nijak složitá. Děťátko masírujeme krouživými pohyby dlaní, jemně, nesmíme vyvíjet velký tlak, abychom mu neblížili. Tuto metodu je dobré prokládat zvedáním nožiček, které chytnete jednou nebo oběma rukama za kotníky a postupně přibližujete k bříšku dítěte. Většinou dojde brzy ke zklidnění a vypuzení přebytečného plynu ze střev ven. Pro větší účinnost můžete použít i rektální trubičku. Nikdy nemasírujte, pokud je masáž dítětem odmítaná.
Odvar z kmínu nebo fenyklu
Vždycky je dobré věnovat čas raději prevenci a řadě problémů tím předcházet. U dětí, které trpí nadýmáním, se doporučuje pití vlažného odvaru z kmínu nebo fenyklu. Totéž je doporučováno i matkám, které kojí a mají děťátko s těmito obtížemi. Stačí přelít ½ lžičky kmínu nebo fenyklu 250 ml horké vody a nechat, alespoň 15 minut louhovat. Po této době slijete a vlažné, malému dítěti po lžičkách, podáváte.
Cvičení na prdíky
Proti bolení bříška můžete vyzkoušet i praktická cvičení. Jde o přitahování nožiček k bříšku, ale i změnit polohu dítěte ze zad na bříško. Někdy se doporučuje poloha na tygříka, jindy sbalení do klubíčka. Miminko, ale i větší děti mají tendenci, zcela intuitivně, si danou polohu najít sami.
Pokud máte doma gymnastický míč, můžete vyzkoušet i polohu houpání, kdy se posadíte s miminkem v náručí na míč a společně se pohupujete. Existuje i poloha na míči, kdy miminko položíte na bříško, ručičky i nožičky má široce od sebe, bezpečně ho přidržujete na míči a lehce s ním pohupujete, koulíte nebo vychylujete, i s míčem do stran. Děťátko by nemělo být chvilku po krmení, aby nedošlo k dávivému reflexu.
Kapky na prdíky u novorozenců
Pokud jste dočetli až sem, zkusili jste už opravdu téměř každou, již známou radu, nezbývá než zajít do lékárny a zeptat se na kapky na prdíky u novorozence. Běžně je jich na trhu několik (Lefax, Sab Simplex, Espumisan, Infacol).
Kapky Espumisan, by měly taktéž přinést dítěti úlevu a mamince klid. Stačí podat 5-10 kapiček na lžičce před kojením nebo přidat celé množství přímo do lahvičky. Díky přípravku se bublinky plynu rozpadnou a bříško už nebude bolet. Kapičky mají tu výhodu, že se dají používat na prdíky už od narození. Pečlivě si pročtěte příbalový leták a poraďte se nejprve s dětským lékařem.
Aby se nadýmání vašeho děťátka nestalo noční můrou, doporučuje se, vyzkoušet všechny osvědčené rady a potížím raději předcházet, než je později odstraňovat. Přesto i tak počítejte s tím, že jsou to obtíže, byť nepříjemné, se kterými má zkušenost nejedna utrápená maminka a její ratolest. Prdíky neboli plynatost u dětí vyvolává úporné bolesti bříška, ale pouze dočasně, než zesílí břišní stěna a děťátko z nich, jednou provždy, vyroste.