Poporodní bonding. Vzájemné sbližování prospěje miminku i vám
Šárka Jirchářová
29. 5. 2020
První minuty a hodiny po porodu znamenají magický čas ideální pro spojení matky a novorozence. Bonding je nejlepší start, který můžete svému miminku dát.
Co je bonding?
Výraz bonding (bond=připoutání) označuje pouto a vzájemné sbližování utvářející emoční vazbu mezi vámi a dítětem trvající po celý život. Bonding je doba určená pouze pro vás a vaše dítě. Během bondingu se navzájem pozorujete, mazlíte se a nasáváte své vůně. Díky hormonálním změnám v těle matky i dítěte bonding způsobuje posilování vzájemné lásky. Vše by mělo probíhat tak, abyste se vzájemně dotýkali kůží. Aby miminko neprochladlo, je třeba ho z jedné strany zahřívat tělem a z druhé ho chránit vhodnou přikrývkou.
Po dlouhých 9 měsících nastává chvíle, kdy si konečně můžete pochovat své dítě a sbližovat se s ním. Podle výsledků průzkumu, které zveřejnilo Sanford Heallth může prvních 60 minut života dítěte znamenat to nejsilnější propojení s matkou. Nepřetržitý vzájemný kontakt krátce po porodu je zásadní pro zdravý růst a vývoj dítěte.
Důležitost bondingu si uvědomují i zdravotníci
Během komunismu se mohlo novopečeným maminkám o poporodním mazlení s miminkem jen zdát. Zdravotní sestry okamžitě po porodu novorozence umyli, zvážili a zjišťovali další detaily jeho stavu. Teprve po všech vyšetřeních umožnili matce kontakt s miminkem. Poskytovatelé zdravotní péče však nyní vědí, že okamžitý kontakt s pokožkou matky je nejlepším způsobem, jak novorozence a matku emočně i fyzicky propojit. Čím dříve se tak stane, tím lepší zážitek oba dva čeká.
Výhody bondingu pro dítě
- Kontakt s kůží matky přispívá k poporodní adaptaci miminka na okolní svět. Dítě si lépe a rychleji zvykne na kontakt mimo matčinu dělohu a cítí se v bezpečí.
- Pokožka dítěte se obsadí bakteriemi z matčiny kůže, na které má mateřské tělo protilátky. Kontakt kůže na kůži tak zlepšuje fyziologickou adaptaci matky a dítěte.
- Kojení v prvncíh minutách po porodu zvyšuje pravděpodobnost přežití dítěte.
- Děti kojené ihned po porodu mají nižší výskyt ušních infekcí, cukrovky, astmatu, dětské leukémie a syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS).
- Nedonošené děti díky bondingu lépe prospívají a přibírají na hmotnosti. Pomáhá jim k tomu dotyk a čichový kontakt s matkou.
Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová
Výhody bondingu pro matku
- Během porodu a v prvních hodinách po porodu zažívá tělo matky prudké hormonální změny. Zvýšená hladina některých hormonů zvyšuje touhu po blízkosti.
- Kojení do několika minut po porodu způsobuje stahování dělohy a zastavuje krvácení.
- Matky, které začnou kojit ihned po porodu, kojí podle průzkumů déle.
- Matky, které zažijí bonding, lépe hodnotí průběh svého porodu a snadněji se vyrovnávají s porodními bolestmi.
- Maminky provádějící bonding mnohem lépe rozklíčují signály, které dítě vysílá. Mají navíc méně problémů s laktací a snadněji prožívají stres spojený s péčí o miminko.
- Matky, které kojí své dětí, se pak méně potýkají s rakovinou prsu, rakovinou vaječníků a diabetem.
Poporodní separace a následná náprava
Bonding by se neměl v žádném případě přerušovat. Mnozí lékaři se shodují, že dítě je možné vyšetřit přímo na těle matky. Nejlepší je, pokud dále následuje tzv. rooming-in, tedy společný pobyt matky a dítěte. Když dojde k přerušení kontaktu, dochází v těle matky k pocitům, jako kdyby o své dítě přišla. Hladina hormonů poklesne, prodlouží se nástup laktace a zhorší se i psychický stav.
Narušení blízkého kontaktu maminky a novorozence se sice nemusí projevit okamžitě, ale přináší s sebou jasné negativní důsledky. Matky mohou reagovat úzkostně a mají vyšší šanci rozvoje posttraumatické stresové poruchy. V některých případech matky své dítě až příliš chrání, jindy ho naopak odmítají. Děti, které byly po porodu od matek oddělené, mohou mít problémy s poporodní adaptací a dýcháním. Častěji pláčou, cítí napětí a hledají matku. Pokud ji nenajdou, dojde jim energie a brzy usnou.
Jak se dá brzké přerušení kontaktu napravit? Dopřejte svému miminku to, co mu na začátku chybělo. Užijte si kontakt s dítětem kůži na kůži, a to v jakékoliv chvíli po porodu. Mazlete se s ním, dotýkejte se ho, společně se koupejte a spěte s ním v posteli.
Hlavní zásady bondingu
- Nahé neumyté děťátko by mělo být položené na břicho matky ihned po porodu. Plodová voda má stejnou vůni i chuť jako matčiny bradavky, takže je novorozenec bude instinktivně vyhledávat a snadněji najde zdroj mateřského mléka.
- Zdraví novorozenci by měli zůstat v přímém kontaktu s pokožkou matky až do prvního kojení.
- Aby mohla matka zůstat s novorozencem v přímé blízkosti, zdravotníci provádějí první kontrolu dítěte, zatímco leží na matčině hrudi.
- Běžné postupy, jako je vážení, měření, koupání, injekce a odběry krve, by měly počkat až po prvním nakojení.
- Dítě by mělo zůstat s matkou co nejdelší dobu. Těsný kontakt by měl bez přerušení trvat minimálně 2 hodiny, nejlépe však 12 hodin.
Mnoho nemocnic a porodních středisek v dnešní době podporuje rodiče, aby byli s miminkem sami alespoň hodinu, než ho představí dalším členům rodiny a přátelům.
Bonding v případě komplikovaného porodu
Poporodní bonding lze provést i tehdy, pokud mimořádná událost změní plán porodu. Jestliže dítě potřebuje okamžitou lékařskou pomoc, z vyšetřovacího stolu se na matčinu hruď přesune ihned poté, co dojde k jeho stabilizaci.
Ženy s plánovaným i neplánovaným císařským řezem musí často čekat několik minut, než si své dítě mohou pochovat. Ve většině případů je možné dítě po krátké lékařské prohlídce přesunout na matčinu hruď. Miminko pak může zůstat u své matky do chvíle, než ho lékaři umístí do zotavovací místnosti.
Lékařka Kristýna Hasenöhrlová z dětského oddělení Pardubické nemocnice říká, že základními podmínkami bondingu je nekomplikovaný porod a dobrý zdravotní stav novorozence: „Porod musí probíhat fyziologicky, tedy spontánně bez pomocí kleští nebo vakuumextraktoru. Po komplikovaném porodu musí stav miminka nejdříve zhodnotit lékař. Pokud je dítě v pořádku, lze ho přiložit. Jiné je to u porodu císařským řezem. Pokud se provádí ve spinální anestezii, dítě můžeme na chvíli přiložit k tváři maminky. Potom je odneseno k ošetření, protože není možné, aby na operačním stole bylo dítě ponecháno na hrudi maminky. Při celkové anestezii může maminku zastoupit tatínek.“