Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Pomůcky na plavání pro děti. Jaké jsou nejvhodnější a na co si dát pozor?

Redakce

Redakce

20. 8. 2018

Ať už máte doma kojence, batole či předškoláka, určitě vás zajímá, jaké jsou možnosti, pokud se s dítětem chcete vypravit na plavání. Co je pro děti nejvhodnější – kruh, křidélka, plavecký pás nebo nějaká novinka? Které pomůcky na plavání pro děti jsou nejbezpečnější a na které si dát raději pozor? Se kterými plaveckými pomůckami se naučí starší dítě nejrychleji plavat? Je lepší plavecký pás, křidélka, kruh nebo vesta?

Plavecké pomůcky pro děti

Plavecké pomůcky pro děti představují nezbytné doplňky při plavání dětí od narození až do té doby, než se naučí samy spolehlivě plavat. Většina dětí neumí plavat až do školního věku. Pokud máte doma k dispozici bazén, je pravděpodobné, že již tříleté či čtyřleté dítě plavat dokáže. Ostatní děti se to musejí naučit buď v rámci nějakého plaveckého kurzu (většinou ve školce nebo ve škole) nebo s rodiči na plovárně či někde na dovolené.

Plavecké pomůcky pro nejmenší děti

Většina dětí má koupání a plavání rádo. Jediné, na co si musíte dát pozor, je teplota vody. Miminka jsou velice citlivá na teplotu pod 29 °C, a proto ve většině zařízení určených pro plavání s kojenci je teplota vyšší. O tom, že je plavání zdravé, není pochyb. Pokud je navíc voda v bazénu slaná, namísto chlorovaná, tím lépe. Pokud ale chcete, abyste potenciál plavání ve vodě využily na maximum, je potřeba dítě nechat plavat samotné. Pokud jej totiž budete celou dobu chovat v náručí, příliš mnoho svalů se neposílí a nejedná se vlastně o žádné cvičení. Jaké plavecké pomůcky jsou tedy nejvhodnější pro nejmenší miminka?

Nafukovací kruh kolem krku

Kruh pro miminka (tzv. baby ring) dobře poslouží jak novorozencům, tak 2 letým dětem. Kruh se upevňuje kolem krku novorozence. Kruh je možné používat doma ve vaně nebo také ve velkých bazénech. Z bezpečnostních důvodů se ovšem doporučuje kruh kolem krku používat jen tam, kde dosáhnete na dno. Samozřejmostí je neustálá maximální pozornost a potřeba dítě sledovat.

Jak naučit děti plavat? 8 rad, s kterými to půjde snadněji!

Pomůcky na plavání pro děti – babyring

Tzv. babyringů se prodávají dvě velikosti. Menší rozměr je určený pro děti od 3 do 15 kg a střední je vhodný pro děti ve váhové kategorii od 6 do 36 kg. Hlavní výhodou je, že kruh kolem krku nezpůsobuje dítěti nepříjemný pocit a nepohodlí jako např. kruh se sedákem, zejména v případě starších dětí. Nafukovací kruh má navíc suchý zip, kterým lze regulovat šířku kruhu kolem krku dítěte. Obecně je však babyring nejvhodnější právě pro ty nejmenší děti. Starší děti dají pravděpodobně přednost jiným plaveckým pomůckám.

Pomůcky na plavání pro nejmenší – plovací kruh se sedákem

Plavecký nafukovací kruh se sedákem je vhodný pro kojence a batolata, které už dokáží udržet svou hlavičku. Kruh má uvnitř sedátko s otvory pro nožičky, a nedovolí tak dítěti proklouznout kruhem dolů pod hladinu. Kruhy bývají rozděleny do kategorií A, B a C dle váhové kategorie dítěte. Kruh patří k nejoblíbeněnjším pomůckám pro děti mezi 1. a 2. rokem dítěte. Maximální nosnost kruhu je 15 kilogramů, ale takto těžké děti si již většinou stěžují, že je sedák mezi nohama tlačí či řeže. I zde platí, že je potřeba mít dítě neustále na očích.

Nafukovací plavecký kruh bez sedáku

Přibližně od dvou či tří let můžete dítěti pořídit klasický nafukovací kruh. Velikost kruhu vždy přizpůsobte váze dítěte. Správně by dítě nemělo být schopné kruh přendat přes hlavu s rukama nahoru. Do kruhu se nastupuje na souši nohama. Děti také musí vědět, jak mají být v kruhu umístěny, aby z něj nevypadly do vody. Plavecký kruh slouží spíše k relaxaci a odpočinku, k výuce plavání a učení se jeho správným technikám je s kruhem pro dítě velice obtížné a doporučují se raději plavecké pásy. Možná už jste viděli na internetu video, kde se dítě v kruhu převrátí vzhůru nohama a topí se, aniž by se dokázalo samo vrátit hlavou zpět na hladinu. Rodiče si naštěstí asi za minutu dítěte všimnou, ale co kdyby si nevšimli? Dítě v kruhu musíte sledovat dvojnásob!

Plavecký pás pro děti

Plavecký pás je vhodnou pomůckou při výuce plavání hned z několika důvodů. Především udržuje vhodnou pozici dítěte při výuce plavání, a dítě se tak snáze učí správným technikám. Plavecký pás je navíc možné regulovat podle hmotnosti dítěte přidáváním a ubíráním dílků. Rodiče mají někdy tendenci nechávat dílků příliš mnoho. Pás pak dítě nepřiměřeně nadnáší a jeho nohy se neobjevují nad vodní hladinou. Díky možnosti regulace velikosti a počtu dílků pás roste s dítětem. Postupně, jak si dítě přivyká plavání a získává plavecké dovednosti, dílky odebíráte. Velkou výhodou je také spolehlivost pásu – na rozdíl od kruhu se nepropíchne, ani nevypustí. Plavecký pás je tedy jasná volba. Jen vždy vybírejte takový, která je měkký a poddajný, aby dítě netlačil. Pás je důležité upevnit přímo pod paže. Častou chybou je příliš volný pás, který spadne do úrovně břicha. Dítěti to pak příliš nadnáší nohy a neplave se mu snadno.

Soutěž: Pampers Splashers v akci v plavecké školičce AquaBella Baby Club v Poděbradech! #huradovody

Plovací vesty

Relativně oblíbené jak pro batolata, tak i pro starší děti, jsou plovací vesty. Nejmenší nafukovací plovací vesty mají nafukovací ochranný límec, rozepínání je na přezky a přezka se nachází také mezi nožičkami dítěte, aby nemohlo z vesty vypadnout. Plovací vesta je velice bezpečným pomocníkem např. k moři, pokud dítě ještě neumí vůbec plavat, nicméně pro starší děti může být relativně nekomfortní. Zejména mezi nohama. Mají pak tendenci si vestu sundávat, když si zrovna chtějí hrát na písku nebo na břehu. Většinou je tedy pro starší a aktivnější děti lepší k vodě pořídit plaveckou pomůcku, která dítě příliš neomezuje v pohybu, aby ji mělo po celou dobu pobytu u vody pokud možno na sobě, v zájmu co největší bezpečnosti.

Plavecké kroužky

Tzv. nadlehčovací kroužky jsou vhodné pro děti mezi 1 – 5 roky. Slouží dětem k nadlehčování v začátcích plavání. Pokud dítě ještě neumí plavat nebo je ještě malé, je vhodné nadlehčovací kroužky doplnit i plaveckým pásem, neboť samotné kroužky dítě neudrží nad vodní hladinou. Menším dětem mohou kroužky znepříjemňovat pohyb rukou při plavání, neboť je není možno na ruce nijak zafixovat.

Nafukovací rukávky

Klasické rukávky jsou právem velice oblíbené a jejich nabídka pokrývá prakticky všechny věkové skupiny (kromě novorozenců). Jsou určeny pro děti ve věku mezi 1. a 5. rokem, které se učí plavat nebo pouze dovádějí ve vodě či u vody. Díky možnosti rukávky nafukovat není dítěti nijak bráněno v jeho pohybu a je zajištěna i jejich dobrá fixace na ruce dítěte. Rukávky není nutno doplňovat plaveckými pásy nebo nafukovacími kruhy. Pokud je dobře zvolena velikost, představují spolehlivou a praktickou pomůcku k vodě. Dejte si pozor, aby se vám u moře či v pískovně nedostal do uzávěru rukávku písek. Rukávky se pak mnohem hůře nafukují do maxima (díky písku nefunguje zpětná záklopka proti upouštění vzduchu, když chcete uzávěr zavřít).

Co dělat, když se dítě dusí a jak dušení předcházet?

Nafukovací lehátko

Nafukovací lehátko je doporučováno dětem, které již umí plavat, aby měly k dispozici neustálou oporu ve vodě. Slouží také ke zpříjemnění plavání a k vodním hrátkám. Každopádně se ale nejedná o žádnou bezpečnou plavací pomůcku, to je snad každému jasné.

Plavecké desky a plovák ryba

Plavecké desky různých tvarů a velikostí slouží především pro výuku plavání, ať už prsových či kraulových nohou nebo kraulových či znakových rukou. Desky také napomáhají při nácviku dýchání do vody. Díky různým tvarům plaveckých desek je možné je použít také kolem krku (oblíbený plovák ryba) nebo kolem pasu dítěte.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Pomůcky na plavání pro děti. Jaké jsou nejvhodnější a na co si dát pozor?