Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Co dělat, když se dítě dusí a jak dušení předcházet?

Redakce

Redakce

10. 5. 2018

Může se to stát kdykoliv. A je dobré dopředu vědět, jak na situaci reagovat! Protože až se to stane, určitě nebudete mít čas to hledat na internetu. Tady je každá vteřina drahá. Víte, jak zachránit dítě, které něco vdechlo? Co dělat, když se dítě dusí? Jaké potraviny jsou nejčastější příčinou dušení u dětí? A co když má dítě laryngitidu a dusí se? Nebo při alergické reakci při které se dítě začne dusit? A co když se topilo v bazénu?

Příčiny dušení u dětí

Ačkoli na dítě dáváte neustále pozor, nemůžete nikdy stoprocentně předejít situaci, kdy se začne dusit. Často se totiž může začít dusit jídlem. Děti jsou navíc zvědavé a rády objevují svět. Kromě jídla je tak vdechnutí drobných předmětů další běžnou příčinou dušení dítěte. Během polykání, se potrava posouvá z úst do jícnu, přičemž současně dochází k uzavření dýchacích cest faryngeální příklopkou, která slouží jako ochrana proti vdechnutí potravy.

Pozor na smích, kašel a povídání u jídla

Hrtanová příklopka se ovšem otevírá během mluvení, smíchu či kašle, což je během jídla nebezpečné. Při uvíznutí předmětu v dýchacích cestách, dochází k nedostatečnému zásobování těla kyslíkem, což je život ohrožující stav!

Jaké potraviny jsou nejrizikovější?

Riskantní je suchá, drobivá strava. Dále malé tvrdé potraviny – oříšky, bonbóny, které při vdechování vyvolají záchvaty kašle, otok a následné dušení se.

Reflux u dětí. Jak ho poznat a jak mu předcházet?

Pozor na bonbony

Jednoznačně nejčastěji dětem zaskočí tvrdý bonbon. Ten bychom dětem dávat neměli. Bohužel ani želatinové bonbony či jiné cukrovinky nejde označit za bezpečné, neboť i těmi se děti často dusí. Raději volte lízátko. Dítě ovšem musí za každou cenu sedět, aby si lízátko nezarazilo do krku.

Maso a párky

Na třetím místě v žebříčku příčin dušení u dětí (po tvrdých a měkkých bonbonech) je maso. Maso se obecně dětem špatně žvýká a mělo by být opravdu měkké a nakrájené na drobounké kousky, než je dětem podáme. Velice rizikový je také párek, který je také častou příčinou dušení. Párek proto krájejte na půlkruhy (kolečko ještě rozpůlit). Za masem následují kosti z ryby. Ty sice nevyplní celou dýchací trubici jako např. maso, ale během chvíle, kdy dítě kašle, sliznice v krku velice oteče a může dojít u dětí velice snadno k úplnému uzavření dýchacích cest.

Ovoce a zelenina

Mrkev, hrášek, kukuřice, jablko, hrozno. To je ř nejčastějších potravin z kategorie ovoce a zelenina, na které si dát obzvláštní pozor. Mrkev a jablíčko dětem raději dávejte nastrouhané nebo vařené, kdy jsou měkčí a lépe se dají rozkousat. Čerstvý hrášek zkuste rozmačkat vidličkou na plocho a hrozno vždy dětem rozkrojte na půlky, aby se jim snadněji kousalo. Pokud má pecky, odstraňte je. Během letních měsíců je oblíbený meloun. Také u toho si dejte pozor na pecky. Nebezpečný může být i pomeranč. Je opravdu tuhý a není snadné ho rozkousat. Zvažte zda jej raději dětem nedáte vymačkaný v podobě džusu. U mandarinky rozkrojte jednotlivé dílky na půlky.

Mléko

Bohužel zejména u malých dětí do 1 roku je časté, že jim během pití zaskočí mléko. Dítě by proto mělo pít vždy ve vyvýšené poloze.

Semínka a oříšky

Většina rodičů to ví a dává si na to pozor, nicméně není od věci čas od času si to připomenout. Dětem rozhodně nedávejte lískové oříšky nebo jiná semínka v celku. Ořechy jsou velice zdravé a byla by škoda je zcela vyřadit z dětského jídelníčku. Raději ořechy nebo semínka umelte či rozmixujte např. do bábovky nebo do jogurtu.

Chipsy, tyčinky a popcorn

Dalším velice nebezpečným typem potravin jsou slané pochutiny. Ty obecně dětem nepatří do jídelníčku, nicméně je potřeba mít na paměti, že i takové grissini nebo tzv. hradecké tyčinky mohou být velice nebezpečné. Tím, že jsou suché, dětem snadno zaskočí. Podobně jako různé sušenky či krekry.

Nikdy nenechte dítě jíst o samotě!

Velice nebezpečným faktem ohledně dušení u dětí bohužel je, že mnohdy probíhá dušení téměř potichu! Pokud dítě vdechne opravdu velký, kus, který mu ucpe dýchací cesty, nevydá pravděpodobně ani hlásku, maximálně bude bouchat zoufale do stolu nebo kopat nohama. Nikdy nenechávejte malé dítě u jídla samotné! Je potřeba dítě neustále sledovat pohledem!

Alergická rýma u dětí. Jaká je prevence a jak zmírnit projevy?

Děti mají jíst v klidu a vsedě

Abyste předcházeli nebezpečí udušení, měli byste bdát na to, aby děti jedly vždy vsedě. Jak již bylo řečeno, naučte děti, že během jídla nemají mluvit. Neměli by se ani dívat na komediální pohádky během jídla. Stačí aby se začaly hlasitě smát a jídlo jim může zaskočit. Pokud je dítě nemocné a kašle, preferujte vlhkou a tekutou stravu, která do krku snadno sklouzne.

Během jídla by mělo dítě průběžně sousta zapíjet

Vždy dětem podávejte k jídlu také pití, aby mohlo průběžně pít. Děti by však neměly pít, pokud mají plnou pusu! Napít by se měly vždy poté, když polknou sousto. Zeleninu vařte nebo napařujte tak, aby ji děti mohly jíst v co nejměkkčí podobě.

Příznaky dušení

Dušení vzniká nečekaně a dramaticky. Postižené dítě nedokáže dýchat ani mluvit, chytá se za hrdlo, posunky se snaží dovolat pomoci. Pokud dušení pokračuje, postižené dítě modrá a později kolabuje v důsledku hypoxie mozku (nedostatečného zásobení mozku kyslíkem). Pokud jsou dýchací cesty ucpány jen částečně, pomůže dítěti silné kašlání, díky kterému může dojít k odstranění překážky. Cizí tělesa malých rozměrů, nemusí způsobit ucpání dýchacích cest, ale při vdechnutí mohou proniknout až do plic. Dítě je pak ohroženo tzv. Aspirační pneumonií – zápalem plic, z důvodu vdechnutí cizího materiálu. A co dělat, když se dítě dusí?

Co dělat při dušení

Vyberte z úst dítěte zbytky potravy či jiných předmětů a přikažte, aby zakašlalo. Prst dávejte do úst, jen pokud překážku vidíte a nehrozí její zatlačení hlouběji do hrdla. Pokud dítě předmět nevykašle, doporučují se tyto manévry.

9 nebezpečí číhajících mezi pomůckami pro děti

Dušení miminka do šesti týdnů

Při tichém dušení dochází k úplnému uzavření dýchacích cest. Vzduch nejde dovnitř ani ven a dítěti nejde odkašlat. Začne fialovět na pusince, má vypoulená očka a bledne. Pokud se novorozenec dusí mlékem, zkuste udělat z vlastních úst odsávačku a vtáhnout obsah jeho úst do svých – položte ho na záda, jemně mu zakloňte hlavičku, obepněte ústy nos i ústa a opatrně vdechněte, opakujte to 2 až 3 krát za sebou. Pokud to nepomůže, vezměte dítě na předloktí, tvářičkou do dlaně, tělíčko musí směřovat šikmo dolů a v této poloze jej jemně pobouchejte po zádech. Pokud ani to nezabere, střídejte to s odsáváním.

Volejte 155

Vytočte 155 a dejte si hovor na hlasité volání. Nemá smysl ztrácet drahocený čas držením mobilu v ruce. Důležitější je provádět bezprostřední první pomoc. Pokud je nablízku někdo jiný, ať komunikuje se záchrankou on.

Dušení dítěte do 1 roku

Údery mezi lopatky

Položte si dítě v poloze na bříšku na své předloktí. Hlava je uložena níže než hrudník. Předloktí si můžete podepřít vlastním stehnem. Dlaní druhé ruky udeřte dítě přiměřenou silou 5 krát mezi lopatky.

Údery na hrudní kost

Pak položte tuto ruku na zádíčka dítěte. Nyní ho držíte mezi svými rukama jako „sendvič“. Otočte ho (ruce fixují hlavu a krk) tak, že leží na zádech s hlavou dolů na vašem druhém předloktí. Dítě udeřte 5 krát na hrudní kost (na stejné místo, kde se provádí vnější masáž srdce). Na rozdíl od masáže mají být údery silnější, pomaleji vedeny.

Co dělat, když se dítě dusí – větší dítě

Údery mezi lopatky

Podobně jako u malých dětí 5 krát, pokud je dítě při vědomí, v poloze vestoje.

Údery do břicha

Prudkým stisknutím břicha asi v polovině vzdálenosti mezi pupkem a dolním koncem hrudní kosti. Pokud je dítě v bezvědomí, údery se dělají vleže.

Heimlichův chvat

Zezadu obejměte dítě tak, že jednu ruku sevřete v pěst, položíte na břicho dítěte a druhou ruku přiložíte na tu první. Udělejte 5 prudkých stlačení směrem šikmo dovnitř a nahoru. Pokud si nejste jisti, podívejte se na nějaké video na youtube.com.

Po 5-ti úderech mezi lopatky a 5-ti úderech na hrudní kost zkontrolujeme obsah ústní dutiny a odstraníme viditelné tělesa,
Pokud nedošlo ke zlepšení, cyklus úderů opakujeme, dokud nejsou volné dýchací cesty a neobnoví se dostatečné dýchání.
Pokud dítě kašle, nemůže dýchat, jeho kůže začíná modrat a upadá do bezvědomí, okamžitě volejte 155. Hovor dáme na HLASITÝ ODPOSLECH, abychom měli volné ruce. Pokud se vdechnuté těleso nepodaří odstranit a dýchání uvolnit, zahajte masáž srdce.

Úplně poslední naděje na záchranu? Odsávačka na hleny

Co dělat, když se dusí dítě již několik minut a nic nepomáhá? Pokud se vám dosud nepodařilo odstranit předmět z dýchacích cest, dítě je modré a nedýchá, je na čase vyzkoušet odstranit předmět podtlakem pomocí vysavače. Vše konzultujte se záchrannou službou na telefonu.

Vysavač nastavte nejprve na slabší výkon. Pokud máte k dispozici odsávačku na hleny, kterou používáte běžně na nos, použijte ji jako redukci. Zakloňte dítěti hlavičku jako když mu chcete dávat umělé dýchání z úst do úst, vložte odsávačku do krku a zapněte vysavač. Pomalu můžete zkoušet zvyšovat výkon. Kontrolujte, zda již na konci odsávačky neuvízlo cizí těleso.

Pokud se vám podaří předmět tímto způsobem odstranit a dítě stále nedýchá, začněte okamžitě s oživováním dítěte – dýchání z úst do úst plus masáž srdce.

Intimní hygiena u dětí. Jaké gynekologické obtíže trápí malé holčičky?

Co dělat, když se dusí dítě – utonutí

Bohužel každý rok mnoho dětí zemře následkem utonutí. Nebezpečí skýtá hlavně zahradní bazén. Zde je nejdůležitější ze všeho prevence. NIKDY NENECHÁVEJTE DÍTĚ U OTEVŘENÉHO BAZÉNU BEZ DOZORU! Bazén by měl být vždy zavřený, pokud se zrovna nikdo z dospělých nekoupe nebo není na blízku. Velice nebezpečné jsou kryty na bazén v podobě plachty! Nejnebezpečnější na utonutí je, že je velice tiché. Dítě se většinou napije vody hned na začátku, kdy do vody spadne. Zatímco vy si v klidu vaříte kávu nebo jste si odskočili na toaletu, dítě může pod vodou bojovat o život, aniž byste cokoli tušili! Někdy se stává, že bazén otevřou starší sourozenci. Je potřeba je důsledně poučit o všech rizicích spojeným s bazénem. V bazénu by také neměly plavat žádné hračky, pokud se zrovna nikdo nekoupe. Často se totiž stává, že dítě do bazénu chce vlézt za nějakou hračkou.

Co dělat, když se dítě topilo ve vodě?

Zde se nesnažíme odstranit předmět z dýchacích cest, ale začínáme rovnou s dýcháním z úst do úst a s masáží srdce! Voláme záchrannou službu.

Laryngitida a alergická reakce

Dalším důvodem k dušení dětí jsou různé alergické reakce, anebo stavy vyvolané bakteriální či virovou infekcí, kdy dojde k zúžení dýchacích cest otokem. Velice závažné projevy může mít laryngitida u malých dětí, kdy dítě vydává typický štěkavý kašel a nemůže se pořádně nadechnout. V takovém případě byste měli být doma vybaveni kortikoidovým čípkem či tabletkou (např. fortekortin), která zmírní otok sliznic. Pokud nic takového nemáte, použijte Fenistil kapky nebo Aerius, prostě cokoli na zmírnění alergické reakce a otoků sliznic. Pokud dítěti modrají rty, volejte 155.

Píchnutí vosou nebo včelou

Zejména v létě může dítě např. šlápnout na včelu. Nezřídka dochází u dětí prudké alergické reakci. Ačkoli je většinou jen lokální, někdy mohou otéct sliznice v krku a dochází k omezení průchodu vzduchu do plic. Dopředu nemůžete vědět, nakolik bude alergická reakce silná. Pokud vaše dítě píchla včela nebo vosa, raději mu preventivně podejte Fenistil, Aerius, Zyrtec nebo cokoli jiného proti alergické reakci.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Co dělat, když se dítě dusí a jak dušení předcházet?