Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Plodné dny. Kdy máte nejvyšší šanci na otěhotnění?

Toužíte-li po miminku, vyplatí se vám znát svůj ovulační cyklus. Jak poznáte, že právě ovulujete a v které dny je vaše schopnost zplodit potomka na vrcholu?

Co je ovulace a kdy k ní dochází?

S blížící se ovulací začíná ženské tělo produkovat více estrogenu, který způsobuje, že výstelka dělohy narůstá a vytváří prostředí přátelské ke spermiím. Souběžně s tím se zvyšuje hladina luteinizačního hormonu, který zapříčiňuje uvolnění zralého vajíčka z vaječníku – tedy ovulaci. Vajíčko se v této chvílí vydává na cestu vejcovodem do dělohy, a pokud potká spermii, může dojít ke splynutí a oplodnění vajíčka. V opačném případě neoplodněné vajíčko zaniká a přichází menstruační krvácení, které je zároveň prvním dnem nového cyklu.

Ačkoliv ženské tělo funguje v pravidelných rytmech, je velmi těžké říct, kdy přesně k ovulaci dochází. Každá žena má jinak dlouhý cyklus, od kterého se právě ovulace odvíjí. Drtivá většina žen však ovuluje mezi 14. a 20. dnem od prvního dne menstruace, tedy od začátku cyklu.

Během ovulace se většinou uvolňuje pouze jedno vajíčko. Ve výjimečných případech se však uvolní vajíček více a může tak vzniknout vícečetné těhotenství.

Rozhovor na téma Ovulace a plodné dny. Bylinky nejsou tak silné, aby ji navodily, tvrdí MUDr. Machač

Jak poznáte ovulaci?

Ultrazvuk

Nejpřesnější metodou určení ovulace je ultrazvuk. Lékař jeho prostřednictvím může sledovat folikul, což je útvar vytvořený jedním budoucím vajíčkem a vrstvou podpůrných buněk, které tvoří jeho obal. Pro domácí zjišťování termínu ovulace však musíte využít dostupnější metody.

Ovulační test

Ovulační testy zakoupíte v každé lékárně nebo drogerii. Po přečtení jednoduché návodu rychle zjistíte, jak test správně provést.

Bazální teplota

Blížící se ovulaci zjistíte i podle bazální teploty, kterou měříte v ústech nebo pochvě ihned po probuzení. K měření však musí docházet každý den vždy ve stejnou dobu ještě předtím, než vstanete z postele. Díky pravidelným kontrolám zjistíte, že vždy v polovině cyklu vám teplota náhle vystoupá asi o 3 desetiny stupně Celsia a v této hodnotě zůstane až do prvního dne menstruačního krvácení.

Ovulační kalendář

Fyzické příznaky

Ženy, které dokážou vnímat náznaky svého těla, mohou poznat ovulaci i bez testů a měření bazální teploty.

  • Zvýšená vlhkost u poševního vchodu
  • Tvorba cervikálního hlenu s konzistencí nevařeného vaječného bílku
  • Měkký a krátký děložní čípek s hmatatelným otvorem
  • Bolesti v podbřišku podobné menstruačním bolestem
  • Jemné ovulační krvácení ve formě špinění
  • Zvýšená chuť na sex
  • Citlivější čich
  • Zvýšená citlivost těla, hlavně prsou

Rozdíl mezi ovulací a plodnými dny

Pokud se vám podaří zjistit, kdy zhruba u vás nastává ovulace, neznamená to, že jste touto dobou plodná. Samotná ovulace trvá pouhých 16 až 30 hodin, plodné dny jsou však záležitostí několika dnů. Žena je schopná počít přibližně 5 dní v měsíci. Plodné dny začínají většinou 4. dnem před začátkem ovulace a končí 1 den po jejím skončení.

Každé ženské tělo je však individuální, a proto může k ovulaci dojít i o několik dní dříve či později. Počít miminko můžete i mimo plodné dny, a proto je zbytečné upínat se na den ovulace a plánovat pohlavní styk přímo na tento den.

Vajíčko je sice možné oplodnit nejvýše do 24 hodin po jeho uvolnění z vaječníků, avšak k pohlavnímu styku nemusí nutně dojít přesně v den ovulace. Spermie jsou totiž schopné přežít uvnitř ženy 3 až 5 dní. Pokud tedy dojde k pohlavnímu styku 4 dny před ovulací, spermie mohou na vajíčko pár dní počkat a poté ho zdárně oplodnit.

Astrologický výpočet plodných dnů nemusí být jen krajním řešením!

Výpočet plodných dnů

Jestliže máte pravidelný cyklus trvající 28 dní, budete ovulovat pravděpodobně mezi 12. a 16. dnem cyklu. K odhadu ovulace můžete vyzkoušet i některou z online ovulačních kalkulaček na internetu. Počítejte ale s tím, že jde pouze o orientační metodu. Mnohem více vám napoví projevy vašeho těla.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Plodné dny. Kdy máte nejvyšší šanci na otěhotnění?