Dětské nádobí by mělo splňovat podstatně přísnější kritéria než běžné nádobí. Jak vybrat to správné a které materiály patří mezi bezpečné?
Běžné versus dětské nádobí
Nádobí určené pro dospělé je v rukách dětí doslova časovanou bombou. Pokud svému potomkovi naservírujete večeři na klasický talíř, v lepším případě budete po zbytek dne uklízet střepy z podlahy. V horším případě se dítě ošklivě zraní. Speciální dětské nádobí by proto mělo být naprostou nezbytností v každé rodině.
Nezávadnost na prvním místě
Při výběru dětského nádobí je důležité dbát na složení materiálu. Některé látky totiž mohou dětem způsobovat alergii, astma, bolesti hlavy, vyrážku a dýchací potíže. Výjimkou nejsou ani případy ovlivnění nervového systému a karcinogenní působení. Největší paseku dokážou na dětech nadělat formaldehyd, PVC bez platného certifikátu, melanin a bisfenol A.
Dejte přednost ověřeným výrobcům
Zdravé nádobí pro děti by mělo pocházet od ověřených výrobců. Navštivte raději kamennou prodejnu a vyhněte se nákupům na tržnicích, bazarech a čínských e-shopech. Pokud si chcete být naprosto jistí, že kupujete ekologické nádobí pro děti, sledujte pravidelně zprávy od České obchodní inspekce a Ministerstva zdravotnictví ohledně zakázaných výrobků pro děti.
Co by mělo dětské nádobí splňovat?
Odolnost
Malé děti jsou nemotorné a rádi shazují talířky, hrníčky i příbory na zem. Proto se vám vyplatí nakoupit nádobí, které bude vysoce odolné, zvládne i silné nárazy a jen tak se nerozbije.
Ohřívání a chlazení
Dětské nádobí by mělo zvládnout i ohřívání v mikrovlnné troubě a chlazení na nízkou teplotu v ledničce.
Atraktivita
Nádobí se musí dětem také líbit. Poohlédněte se po nádobí s oblíbenými postavičkami a zvířátky ve veselých barvách. Neexistuje snad lepší motivace k jídlu než pěkné nádobí.
Zjistěte si typ materiálu
Výrobce bohužel není ze zákona povinen uvádět složení produktu. Při hledání vhodného nádobí je tak někdy doslova nemožné dopátrat se přesného složení. Dobrým vodítkem ale může být určitá orientace v materiálech.
Trpí vaše děti dýchacími obtížemi nebo alergiemi? Možná je na vině formaldehyd
Materiály, kterým byste se měli vyhnout:
PVC bez certifikátu
Některé dětské nádobí vyrobené z PVC může obsahovat změkčovadla, která se postupem času stanou zdravotně závadnými. U nás se naštěstí dětské nádobí z tohoto materiálu vyrábí jen minimálně.
Melanin
Tento materiál může obsahovat karcinogenní formaldehyd, který způsobuje některé druhy rakoviny. Do těla se vstřebává kůží a může kontaminovat i samotné jídlo. Formaldehyd je vysoce toxický, dráždí sliznice a poškozuje dýchací cesty.
Bisfenol
Bisfenol se nachází především v nádobí z polykarbonátu. Tato látka se z nádobí uvolňuje a snadno se dostává do lidského těla. Zde se chová podobně jako ženský hormon estrogen a může způsobovat poruchy vývoje dítěte a nerovnováhu hormonálního systému.
Těžké kovy
Bývají součástí některých barev. Nejvíce škodlivé jsou na miskách a talířcích s obrázky.
Při výběru postupujte opatrně a pečlivě
- Hledejte certifikaci – Zeptejte se výrobce nebo prodejce, zda vlastní certifikát, který garantuje zdravotní nezávadnost nádobí pro děti do 3 let věku.
- Dbejte na správnou velikost – Příbory by měly být tak velké, aby se dítěti pohodlně vešly do ruky. Velké i příliš malé příbory mohou být velkým krokem vedle.
- Nekupujte nádobí vhodné pro děti od 36 měsíců – Tato věta poukazuje na to, že výrobce nepátral po zdravotní nezávadnosti svých výrobků a tímto se pouze chrání pro případ obsahu nebezpečných látek v nádobí.
- Vybírejte nádobí vyrobené v Evropě – Valná většina zdravotně závadného nádobí pochází z Číny a jihovýchodní Asie.
Těžké kovy v dětské stravě. Jaké mohou mít dopady na děti a jak se jim vyhnout?
Co tedy kupovat?
Plast s certifikátem
Pokud má plastové nádobí certifikát zdravotní nezávadnosti, můžete svému dítěti bez obav pořídit plastové talířky, misky i hrníček. Tento materiál je velmi lehký, odolný a při správném zacházení i dlouho vydrží. Kromě certifikátu si zkontrolujte také kvalitu plastu. Příliš měkký a tenký plast se může snadno zlomit a dítě poranit. Případné úlomky navíc může dítě spolknout.
Bambusové nádobí pro děti
Pokud chcete dětem pořídit nádobí z bambusu, vybírejte jen ekologické a šetrné výrobky z organického bambusu bez obsahu olova, PVC a ftalátů. Dětská jídelní sada z bambusu je zdravotně nezávadná a velmi odolná. Vyhněte se levnému bambusovému nádobí bez certifikace a raději si připlaťte za kvalitu a nezávadnost. Pokud si nejste jistí, kde takové nádobí sehnat, prohlédněte si diskuze maminek na internetu. Stačí do vyhledávače zadat „bambusové nádobí recenze“ nebo „bambusové nádobí pro děti recenze“ a vyskočí vám diskuze s dobrými tipy na kvalitní nádobí.
Dřevěné nádobí
Vhodným materiálem pro dětské nádobí je klasické dřevo. Dřevěný talíř pro děti i misky a příbory z toho materiálu bývají mezi dětmi i jejich rodiči velmi oblíbené.
Sklo a porcelán pro větší děti
Bezpečným materiálem je sklo bez barevných aplikací a porcelán. Kvůli křehkosti a větší váze je však toto nádobí vhodnější spíše pro odrostlejší děti, které nemají problém nádobí udržet v ruce.
Jaké nádobí pro děti určitě využijete?
Možná vám z nabídky výrobců jde hlava kolem a nevíte, které kusy nádobí skutečně využijete a na které se vám bude v poličce jen prášit. Dítě v každém případě potřebuje alespoň dva různě hluboké talířky, příbor, hrníček a misku. Vedle nešlápnete ani s nákupem cestovní lahve, uzavíratelné dózy na svačinu, které můžete nosit kamkoliv s sebou.