Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Nejlepší deskové hry pro děti. Proč je hraní her tak důležité?

Redakce

Redakce

28. 8. 2018

Rádi byste si užívali více společného času s dětmi, který by měl smysl, a přitom si ještě společně užili mnoho zábavy? Je čas začít hrát s dětmi deskové hry. Jaké jsou nejlepší deskové hry pro děti podle věku? A proč je tak důležité s dětmi hry hrát co nejvíce?

Nejlepší deskové hry

Během letních dovolených máme jako rodiče mnohem více času trávit volno s dětmi. V období sychravých podzimních dnů, kdy se doma děti nudí, vám deskové hry také udělají velkou službu. Hned vedle sportování a cestování patří hraní her k tomu nejsmysluplněji strávenému času s dětmi vůbec. Hraní her děti intelektuálně a duševně rozvíjí. Během hry si děti osvojují různé dovednosti, učí se pracovat s emocemi, učí se vzájemné spolupráci, trpělivosti a také se učí startegickému uvažování. Jaké deskové hry jsou nejvhodnější pro nejmenší děti? Jaké jsou vhodné pro předškoláky a jaké deskové hry pořídit pro děti školního věku?

Pokles hry u dětí je spojený s nárůstem depresí a duševních poruch

Deskové hry

Deskové hry pro děti lze rozdělit především podle věku, pro které jsou určené, dále podle počtu hráčů a v neposlední řadě na základě převládajícího herního prvku – tedy, zda se jedná o hry založené převážně na náhodě (Člověče, nezlob se) nebo naopak na vlastní taktice (šachy). Obecně lze říci, že pro nejmenší jsou vhodné hry založené na náhodě. Čím jsou děti starší, tím více ocení hry, kde mohou zapojit vlastní rozum. O to větší pak mají z výhry radost.

Tip: Slušný výběr deskových her pro děti nabízí v ČR např. FYFT. Kromě společenských her se zaměřují i na další domácí a venkovní aktivity, které nabízí protiváhu pasivnímu sledování televize či hraní na počítači. Kromě společenských her jsou v poslední době populární např. rubikovy kostky, joja či venkovní hry jako je švédská hra Kubb. Podobné hry pomáhají rozvíjet především koordinaci pohybů či prostorovou představivost a orientaci.

Deskové hry pro mladší děti

Pro mladší děti vybírejte spíše hry určené pro dva hráče (pro dospělého a dítě). Většinou totiž mají problém udržet pozornost, pokud hraje hráčů více. Pořád chtějí být na řadě a nejsou moc ochotny čekat, až na ně příjde řada. Můžete to samozřejmě zkoušet i ve více, aby si postupně zvykaly. Ale pokud si to chcete opravdu hezky užít a být si jisti, že hra dítě bude bavit a naučí se na ní lepší koncentraci, trpělivosti a hlavně chuti si zahrát i příště, hrajte spolu ve dvou.

Kdy hrát s dětmi deskové hry?

Deskové hry samozřejmě můžete hrát kdykoli, ale zejména u mladších dětí, které mají obecně větší problém s koncentrací, zvolte čas, kdy není dítě unavené a hladové. Každé dítě je jiné, ale většinou se tříleté až čtyřleté dítě vydrží soustředit zhruba 20 – 30 minut, maximálně. Pokud vám hra zabrala tolik času, do nové se již nepouštějte, abyste dítě nepřetěžovali. Starší děti (školního věku) zvládnou již hru o délce 40 – 50 minut. Delší hru zvládne snad již jen opravdový nadšenec. Každopádně během hry děti nenechte ničím vyrušovat. Vypněte televizi, zavřete knížku, ukliďte jídlo. Už od samého počátku by dítě mělo společnou hru vnímat jako něco, čemu je potřeba se věnovat plně. Nejde jen o samotnou hru, ale o důležitou dovednost, která se bude dětem hodit celý život – plně se soustředit na to, co právě dělám.

Proč je důležité hrát s dětmi deskové hry?

Než se dostaneme k samotným deskovým hrám pro děti, je ještě důležité připomenout si, co vlastně hry, a deskové hry obzvláště, pro dítě během jeho vývoje znamenají. Hraní deskových her učí děti trpělivosti, učí je předvídat různé jednání a reagovat rychle na různé (životní) situace. V mozku vznikají nové synapse, mnoho her také procvičuje paměť. Dítě díky dosaženým výsledkům získává dobré sebevědomí. Nechávejte ho občas vyhrát, ale rozhodně mu nedejte hru zadarmo! Snažte se, aby byla hra co nejvíce vyrovnaná – pouze vyrovnaná hra je totiž dlouhodobě atraktivní. Důležité je také, aby se dítě naučilo prohrávat. Aby vědělo, že s prohrou svět nekončí (ikdyž vysvětlujte to tříletému dítěti), ale že má příště znovu šanci se zlepšit či opravit.

Nebaví mě hrát si s dítětem. Jak být lepší mámou?

Kvalitně strávený volný čas

Pamatujte, že čím bude dítě starší, tím méně společného času budete spolu trávit. Pokud bude dítě zvyklé si alespoň jednou denně či několikrát týdně s vámi zahrát nějakou hru, bude vnímat společně strávený čas jako hodnotný. Radši si s vámi něco zahraje, než aby koukalo na televizi nebo hrálo o samotě hry na tabletu. Společná hra vás s dítětem spojí pevným poutem. Během společné hry má dítě pocit, že se mu naplno věnujete. V žádném případě od hry neodcházejte, pokud to není opravdu důležité. Neberte do ruky mobil atd. Vyhraďte si vyměřený čas jen pro dítě. Uvidíte, že se vám to v budoucnu stonásobně vrátí! A jaké deskové hry jsou pro děti nejvhodnější?

Člověče, nezlob se

Tato hra, tedy ve variantě, kde jsou na kostce obrázky místo čísel (resp. teček), je asi první desková hra, po které byste měli s dítětem šáhnout (kromě pexesa, které zde neuvádíme, protože se jedná o karetní hru, nicméně je také skvělá). Dítě bude mít zprvu problém čekat na váš tah, ale postupně se vycvičí a pravidla hry vezme za svá. Užijete si spoustu legrace.

Cestujeme do pohádek

V kufříku „Cestujeme do pohádek“ najdete 4 zábavné hry. Pohádkové postavičky Bob a Bobek, Víla Amálka, Káťa a Škubánek, Maxipes Fík a další vám zpříjemní volné chvíle na cestách. Dalších podobných her najdete v obchodech spousty. Děti milují pohádkové postavičky a hry je baví. Dejte si ale pozor, abyste si her tohoto typu nepořídili až příliš. Je lepší mít doma jednu či dvě, které s chutí hrajete, než mít plnou skříňku krásných drahých her, ale nevědět, kterou si vybrat dříve. Neustále pak děti nosí nové a nové krabice, vše vytahají ven a nakonec ani nic nehrají. Takto by to vypadat nemělo.

Activity

K nejoblíbenějším deskovým hrám patří Activity. Může ji hrát celá rodina a prodávají se různé věkové kategorie. Pro nejmladší je možné pořídit Activity Děti, ale většina obrázků je již opravdu jednoduchá a takového pětiletého předškoláka by hra bavila jen krátce. Je tedy otázka, zda rovnou nepořídit Activity Junior (který je dle výrobce určen pro děti od 8 let). Docela dobrým řešením je zkusit rovnou Junior verzi a pokud by se dítě nechytalo, dokoupit i variantu pro děti s tím, že do Juniora prostě časem dorostete… Hra trvá okolo půl hodiny až hodiny a jejím cílem je co nejlépe vyjádřit, předvést nebo namalovat nějaký pojem tak, aby to druhý uhodl. Jedinou nevýhodou této velice zábavné hry je, že je určena pro 3 a více hráčů. Je samozřejmě ale možné si hru přizpůsobit i pro dva hráče (jeden popisuje, druhý hádá).

Co dělat, když dítě nic nebaví. Máme náměty pro různé situace

Calisto

Calisto je velice zajímavá strategická hra, která u dětí (i dospělých) rozvíjí prostorové a kombinační dovednosti. Hra je vhodná pro děti, které již chodí do školy, ale i pro některé bystré děti mladší. Cílem hry je vybudovat impérium z vašich dílků, které se musejí dotýkat bud‘ sloupů umístěných na hrací desce, nebo vašich dalších dílků. A na vás je zabránit soupeřům v obdobném snažení. Výhodou hry jsou jednoduchá pravidla a hra, která odsýpá.

Carcassone

Carcassone je legendární hra pro celou rodinu. Jihofrancouzské město Carcassonne je pověstné svým jedinečným opevněním, které se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí kolem Carcassonne. Hráči vykládají jeden po druhém karty s motivem krajiny. Vznikají cesty, města, louky a kláštery, na které mohou hráči umístit své figurky, aby sbírali body. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítání. Hlavní výhodou hry je, že ji zcela plnohodnotně mohou hrát i jen dva hráči. Navíc je možné dokupovat další a další nová rozšíření (řeky, lovci, opati atd.).

Ubongo

Velice oblíbenou hrou jak pro dospělé, tak pro děti, je Ubongo. Pravidla pochopí naprosto každý a na první pohled vám hra připomene legendární elektronickou hru Tetris. Jde o to poskládat různé tvary kostiček do předepsané šablony. Kdo bude nejrychlejší, vyhrává. K dispozici jsou různé úrovně a ta nejjednodušší zaujme již děti od 3 let. Hru můžete hrát až ve 4 (i více, pokud si dokoupíte další sadu), ale skvělou zábavu si užijete i ve dvou. Velkou výhodou hry je, že ji můžete hrát libovolně dlouho. Pokud se vám nechce investovat do velkého balení, naprosto si vystačíte s cestovní verzí, která alespoň nezabere tolik místa a je levnější.

Jaký vliv mají na vaše dítě videohry? Od kolika let jsou vhodné?

Šachy

Můžete pořídit nějaké krásné šachy pro menší děti a zkoušet hru již od 4 let. Většinou ale pravidla pochopí až školáci. Pokud máte šachy rádi také, je velmi pravděpodobné, že si je oblíbí i vaše děti. Šachy jsou velice náročné na pozornost. Je potřeba již od začátku trvat na tom, aby se hra dohrála. Do další se radši nepouštějte, zase někdy příště. Určitě je zpočátku povoleno dětem radit.

Dáma

Dáma baví i čtyřleté děti. Jednoduchá a rychlá hra, která je vhodná i na cesty.

A jaké nejlepší deskové hry pro děti máte rádi vy? Budeme vděční, když se s námi podělíte o své zkušenosti!

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Nejlepší deskové hry pro děti. Proč je hraní her tak důležité?