Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Návštěva novorozence prarodiči v době koronaviru. Kdy je bezpečná?

Redakce

Redakce

11. 11. 2020

Aktuální koronavirová situace s sebou přináší mnoho komplikací, nepříjemností a obav. Své o tom jistě ví i čerstvé maminky či nastávající rodičky a jejich rodiny, které řeší mnoho otázek týkající se bezpečnosti nového člena rodiny. Rozebereme si zde některé klíčové otázky.

Těžké časy nejen pro rodiče

Na internetu jsme svědky srdceryvných příběhů rodin, které byly kvůli pandemii rozděleny a častokrát přicházejí o tak důležitý moment, jakým je například první setkání novorozence se svými prarodiči. Některé rodiny to řeší „seznámením se“ přes okna svého domu nebo ve venkovních prostorách s velkým rozestupem. Pro prarodiče, a nejen ty, je jistě velmi těžké přijmout bolestivý fakt, že si přírůstek k sobě nebudou moci přivinout ve strachu o zdraví nejen jejich, ale i o to své.

Jak se starat o novorozence v době koronavirové pandemie

Slova odborníka

V rozhovoru na portále Today’s Parent se můžeme o riziku spojeném s mezigeneračními návštěvami miminka dozvědět od odbornice na porodnictví, doktorky Tali Boglerové z torontské nemocnice St. Michael’s. „Na začátek je určitě vhodné zmínit, že každý krok, který rodina v tomto směru podnikne, je zcela na její vlastní riziko.“ 

Doktorka Boglerová si je vědoma toho, že rodiny v aktuální situaci přicházejí o velkou část podpory ze strany svých příbuzných, které v těchto situacích často podávají pomocnou ruku a čerství rodiče s jejich pomocí často již dopředu počítají. Pro nové maminky nastalá situace může být velkým zásahem do jejich očekávání a značnou komplikací a může tak přispět k poporodním depresím.

Opatření před setkáním

Z řad veřejnosti přichází mnoho dotazů, mezi nimiž i například to, zda by bylo efektivní, kdyby před tím, než prarodiče navštíví svého pravnuka či pravnučku, dodrželi čtrnáctidenní karanténu. Tento nápad doktorka posuzuje jako dobrý, ale je třeba ještě něco přidat. Nejlepší je podle ní ve dnech či týdnech, které dělí od návštěvy, perfektně dodržovat nejenom tzv. sociálního odstupu, ale i si osobně hlídat striktní dodržování doporučených opatření – zakrytí úst a nosu rouškou, zvýšenou hygienu rukou atd. To samé mj. samozřejmě platí i pro budoucí maminky, které očekávají porod v nastávajících dnech.

Ohledně testování na COVID-19 ve dnech před návštěvou je ale doktorka Boglerová skeptická, protože u této nemoci může vyjít negativní výsledek a jen za několik málo dnů už člověk může být nakažen.

Spornou otázkou je to, zda má být povolena návštěva prarodiče, který dochází do zaměstnání. V tomto případě je riziko mnohem vyšší než u člověka v důchodu. I přes to ale Boglerová odpovídá, že v případě, že daná osoba velice přísně dodržuje hygienická pravidla a je schopna si i v zaměstnání udržet rozestupy, riziko nakažení se a následného přenosu na novorozence či jeho rodinu se tím minimalizuje.

Dále je vhodné říci, že pokud je za novorozencem nutné překonat velké vzdálenosti, je v případě využití osobního automobilu důrazně doporučováno, vyhnout se všem velkým zastávkám u silnice, čerpacím stanicím, veřejným umývárnám apod., kde by potenciálně mohlo dojít k nákaze.

Na koronavirus zemřel ani ne roční kojenec

Co se týče letecké dopravy, zde je risk pravděpodobně menší, než si aktuálně společnost myslí. Jako příklad můžeme zvolit první případ nákazy Kanaďana, který cestoval nakažený a z tří set padesáti cestujících na palubě nákazou nikdo neonemocněl. Jasné závěry o míře rizika při tomto druhu cestování ale zatím neexistují.

Kdo je více ohrožený – novorozenci či jejich prarodiče?

V tomto případě můžou být starostlivé maminky klidnější, protože je jen velmi málo potvrzených případů nákazy kojence koronavirem, přičemž doktorka přidává data z její rodné země, Kanady, kde není reportováno žádné úmrtí kojence z důvodu nakažení tímto virem, a devadesát sedm procent všech zemřelých na koronavirus byly osoby starší šedesáti let. Co se týče přenosu, novorozenec má ze všech vrstev generace nejmenší schopnost přenosu viru na dalšího člověka.

Oprávněný strach z viru v nemocnicích?

Spoustu rodičů má obavy z nemocničních zařízení kvůli hrozbě nákazy koronaviru. Doktorka Boglerová tuto obavu považuje za zbytečnou. Jak sama uvedla, o mnoho horší než návštěvu nemocnice, kde jsou striktně dodržována veškerá nařízení, považuje třeba i běžné nakupování potravin. Nabádá tedy k tomu, ať se rodiče nebojí se svým novým přírůstkem do nemocnic vstoupit. Mohli by tím udělat více škody než užitku.

K tomu se váže i tématika domácích porodů, které si často lidé volí právě z obavy před téměř všudypřítomným virem. Nicméně i toto tvrzení, že jsou z pohledu nákazy bezpečnější, odmítá. Zodpovědnost nemocnic a dodržování všech potřebných nařízení z jejich strany mluví proti všem obavám tohoto typu.

Kawasakiho syndrom u dětí. Mohl by souviset s koronavirem?

Závěrem

Je třeba si uvědomit, že tento druh viru s námi bude přítomen ještě nějakou dobu, ne-li napořád. Rozumným východiskem je naučit se s ním bezpečně žít, což je však podmíněno dodržováním hygienických zásad, jako např. perfektním mytím rukou, které je třeba naučit i malé děti, nevyhledáváním obrovských davů lidí, nošením zakrytých úst a nosu, pokud je třeba, dbáním na bezpečí sebe i druhých a v případě novorozenců je na místě se naučit správné a bezpečné chování vůči nim i jejich rodičům. A nebojte, nejste na to sami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Návštěva novorozence prarodiči v době koronaviru. Kdy je bezpečná?