Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Kawasakiho syndrom u dětí. Mohl by souviset s koronavirem?

Víte, co je to Kawasaki syndrom? Toto vzácné onemocnění je velmi vážné a vyskytuje se pouze u dětí. V současné době se ale jeho příznaky začínají spojovat s šířením onemocnění Covid-19. Proč tomu tak je? Je možné, že by příznaky Kawasakiho syndromu mohl způsobovat koronavirus?

Co je Kawasaki syndrom?

Kawasakiho nemoc postihuje děti do 5 let, nejčastěji však děti mezi 2. a 3. rokem. Jedná se o onemocnění mízních uzlin, jehož příčina není přesně známa. Takovéto onemocnění nejasného původu se vždy označuje jako syndrom. Kawasaki syndrom je zánětlivé onemocnění, které postihuje tepny a vede ke vzniku aneurysmat u dětí. Aneurysma je výduť, čili poškození tepny, a může dojít také k jejímu prasknutí, což může být velice nebezpečné a vést až k úmrtí dítěte. Toto onemocnění je poměrně vzácné a trpí jím ve větší míře chlapci a asijské děti – a to až 6 x častěji než děti evropské. V České republice je počet onemocnění nízký – tedy 1 – 2 případy na 100 000 dětí.

Kawasaki syndrom – příznaky

Jak se Kawasakiho syndrom projevuje? Děti postižené Kawasakiho nemocí mívají zarudlé a oteklé rty, jazyk a končetiny, často také oteklé klouby rukou. Sliznice rtů a jazyka jsou překrvené a žilky mohou praskat a způsobovat krvácení. V akutní fázi nemoci se objevuje horečka, a to i nad 40°C, záněty spojivek, otoky mízních uzlin na krku, suché a rozpraskané sliznice, vyrážky, otoky po těle a příznaky infarktu. Z dalších příznaků se mohou vyskytnout i trávicí problémy, bolesti břicha a zvětšení žlučníku nebo obstrukce žlučových cest. Později se na nehtech začnou vytvářet bílé rýhy, takzvané Beauovy linie. Tato fáze Kawasakiho nemoci trvá 1 až 2 týdny. Dále se mohou začít  tvořit aneurysmata koronárních tepen a hrozí tedy vysoké riziko úmrtí dítěte kvůli náhlému prasknutí cévky.

Léčba Kawasakiho syndromu a správná diagnóza

Jak poznám, že má moje dítě Kawasaki syndrom? Zpočátku je potřeba u takhle malých batolat či předškoláků rozeznat, zda-li dítě něco bolí a jeho vysoká horečka a kopřivka po těle nesouvisí s jiným onemocněním dětského věku –  jako jsou například spalničky, zarděnky a podobně. Později jsou však příznaky Kawasakiho syndromu již natolik jasné, že lze onemocnění správně diagnostikovat. Diagnóza Kawasakiho syndromu u pediatra se určuje také na základě vyšetření z krve a z moči, pomocí ultrazvuku nebo také lumbální punkce. Vyšetření z krve často ukazuje vysoký počet bílých krvinek, celkově vysoké zánětlivé parametry a také zvýšené hladiny žlučových barviv bilirubinu a biliverdinu – tedy vysoké hodnoty jaterních testů.

Pokud se dítě uzdravuje a akutní příznaky mizí, ještě dlouhou dobu trvá, než se z Kawasakiho syndromu takzvaně dostane. Léčba nemoci trvá několik týdnů. V rámci léčby Kawasakiho syndromu a vhodné indikace se i takto malým dětem podává kyselina acetylsalicylová (aspirin), která se jinak může dětem u horečnatých zánětlivých onemocnění nabízet až od puberty, respektive od 15 let z důvodu spousty nežádoucích účinků a rizika vzniku vzácného a smrtelného Reyova syndromu. Kromě aspirinu se dětem s Kawasaki syndromem mohou podávat také kortikoidy a vysoké dávky imunoglobulinů. Někdy je potřeba také léčit srdce, a to i operativně.

Jak srazit teplotu: Víte, které léky na horečku nesmíte dát dětem?

Příčina Kawasakiho nemoci – je to koronavirus?

Jako u většiny syndromů ani u Kawasakiho syndromu neznáme původce onemocnění a o možných příčinách se můžeme leda tak dohadovat, anebo je zkoumat. Kawasakiho syndrom patří mezi revmatická onemocnění a může se vyskytovat také dědičně. Pravděpodobnou příčinou však může být i prodělání nějaké infekce, zejména virového původu, která natolik rozbouří imunitní systém, že začne reagovat takto nepřiměřeně. V souvislosti s pátráním po možných příčinách Kawasakiho nemoci u dětí se objevuje spojitost se současnou koronavirovou pandemií. Mohl by snad koronavirus za Kawasakiho nemoc?

Už samotný fakt, že Kawasaki syndrom se vyskytuje hlavně ve východních oblastech a v Asii může takové názory podněcovat. Výše zmíněná fakta o prodělané virové infekci a zbláznění imunitního systému rovněž. Bohužel nedávno ale přibylo několik případů úmrtí dětí, které byly nakaženy koronavirem a měly také další příznaky, které by odpovídaly Kawasakiho syndromu – otoky cév a srdeční problémy. Tyto případy se objevily v USA i jinde v Evropě, například v Itálii a ve Španělsku a mnohé děti byly starší 5 let, což je obvyklá věková hranice u výskytu Kawasakiho syndromu.

Koronavirus a podivné příznaky u dětí – hlavně žádnou paniku!

V souvislosti s varováním Národního zdravotnického systému NHS před netypickými projevy onemocnění Covid-19, které připomínají syndrom toxického šoku nebo Kawasakiho syndrom, se také objevuje výzva britských lékařů, aby rodiče dětí nepodléhali panice. Strach a panika z netypických a velmi nebezpečných příznaků při nákaze koronavirem u dětí vede k větší opatrnosti a také k tomu, že někteří rodiče nechtějí pustit své děti do školek a škol. Prozatím se hovořilo o tom, že koronavirus dětem příliš neškodí a že nebezpečný je hlavně pro seniory. Postupem času se ale všechno mění a rozvíjející se příznaky onemocnění Covid- 19 mohou leckoho pořádně vyděsit.

Virové záněty v těle mohou skutečně spustit vážnější zdravotní potíže a nepřiměřené obranné reakce organismu v podobě varujících příznaků, ale jasně prokázaná souvislost koronaviru s Kawasakiho syndromem neexistuje. NHS také obdobná varování prezentovala již v době epidemie SARS, ale rovněž nedošlo k prokazatelným závěrům. Pravdou však je, že se koronavirus chová podezřele a velmi proměnlivě, přesto jej nemůžeme neprokazatelně vinit z mnoha různých onemocnění a šířit paniku. V České republice se Kawasaki syndrom vyskytuje velmi vzácně, doufejme tedy, že se ani u nás, ani v jiné zemi, vlivem výskytu koronaviru, nezačne u dětí vyskytovat častěji.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kawasakiho syndrom u dětí. Mohl by souviset s koronavirem?