Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Na koronavirus zemřel ani ne roční kojenec

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 3. 2020

Za nejvíce ohrožené koronavirem a následným onemocněním COVID-19 jsou obecně považováni lidé nad 60 let a pacienti trpícími různými chronickými onemocněními. U nich je riziko těžkého průběhu nemoci nebo možné úmrtí velmi vysoké. Ušetřeni ale nejsou v některých případech ani ti nejmenší.

Na začátku minulého týdne zemřela na koronavirus dívka ve Francii, které bylo teprve 16 let. O víkendu přišla zpráva o úmrtí ani ne ročního miminka a aby těch tragédií nebylo málo, přišla jedna zpráva i ze Španělska, kde zemřela sedmatřicetiletá žena půl hodiny poté, co jí byl proveden císařský řez. Miminko zemřelo ještě chvíli před ní. Rodička trpěla vysokými horečkami a byla nakažena koronavirem.

Nemoc může postihnout každého

Obecně se tento virus dětem spíš vyhýbá, projevují se méně závažné příznaky a někdy vůbec žádné. Bohužel to neplatí vždy.

Kojenec, kterému nebyl ještě ani rok, zemřel v nemocnici v Chicagu poté, co byl pozitivně testován na koronavirus a je považován za první oběť viru v takto mladém věku.

 „Dnes je tragický den. Oznamují 465 nových případů a 13 dalších úmrtí, včetně smrti malého dítěte,“ uvedla na sobotní tiskové konferenci Ngozi Ezikeová z ministerstva veřejného zdravá ve státě Illinois. „Chceme, aby všichni obyvatelé státu brali COVID-19 naprosto vážně. Pokud jste dosud situaci podceňovali, tohle vás možná probudí,“ dodala.

Dítěti bylo podle všeho pouhých devět měsíců a zatím není přesná příčina smrti známa. Je důležité vědět, zda dítě netrpělo ještě dalším onemocněním, které koronavirus zhoršil, což se potvrdilo i u desetiměsíčního dítěte z Wu-chanu, které zemřelo krátce poté, co bylo pozitivně testování. Později se přišlo na to, že dítě trpělo tzv. intususcepcí (dochází k zaškrcení střeva).

Zápal plic u dětí. Na co si dát pozor?

Úmrtí dětí přibývá

Smutných případů se za posledních několik dní objevilo víc. Ve Francii zemřela šestnáctiletá Julie, která byla minulé pondělí v nemocnici kvůli dýchacím potížím. O den později bohužel zemřela.

V nemocnici ve španělském La Coruna v Galicii zemřela rodička během císařského řezu a také její dítě. To je tak nyní nejmladší známou obětí. Těhotná žena byla podle informací v domácí karanténě. Objevily se u ní vysoké horečky a začaly kontrakce. Ze zpráv z okolí vyplývá, že netrpěla na žádné další zdravotní potíže. Právě proto ji lékaři nejdříve poslali do karantény domů. V nemocnici pak musel manžel slyšet nejdřív zprávu, že jeho dcera zemřela přímo během operace a manželka několik desítek minut po ní na zástavu srdce. Lékaři úmrtí spojují právě s nemocí COVID-19

Nakažené děti v Česku

Ani v České republice se nákaza nevyhýbá dětem. Naštěstí zatím bez obětí. Koronavirus byl potvrzen například u dvanáctileté dívky z Ústeckého kraje. Byla lyžovat s rodinou v Itálii, u ročního kojence či dvouletého dítěte z Prahy.

Je jasné, že nemoc si nevybírá a komplikace se mohou objevit u každého. I když jsou děti nejspíš stále méně ohroženou skupinou, nikdo si nemůže myslet, že před virem je někdo úplně v bezpečí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na koronavirus zemřel ani ne roční kojenec