Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak naučit dítě držet flašku?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 1. 2017

Nemůžete už kojit a chystáte se přejít na umělé mléko? Není už vaše dítko úplně malé miminko, a tak byste ráda, aby si drželo láhev s mlékem samo? Jenže jak naučit dítě držet flašku?

Důležitá je trpělivost

Přechod na umělé mléko je velká změna pro kojené dítě a musí si na to nejdřív zvyknout. Samotné pití z lahvičky je pro něj něco úplně nového. Aby se vše dobře naučilo, je potřebná velká trpělivost. Nepočítejte s tím, že se dítě naučí všechno hned.

Učíme dítko pít z lahvičky a správně si jí držet

  • Nejdříve se dítě musí z lahvičky naučit pít a až poté ji může držet. Začněte v době, kdy jste oba v klidu a doma ve známém prostředí. Dítě nesmí být nemocné či ve stresu a uplakané. Také by nemělo být příliš hladové. Stejně jako dospělý člověk i dítě se mnohem lépe a rychleji učí, když je odpočaté a v klidu.
  • Flašku dítěti nenabízejte a ani nenuťte. Jestliže se dítě snaží láhev odstrčit, nesnažte se ho přemoci. Když ho budete nutit násilím, jen posílíte jeho nechuť vzít lahvičku do rukou.
  • Sledujte stále teplotu mléka, protože kojence mléko v lahvi má mít stejnou teplotu jako mateřské mléko.
  • Až si dítě na lahvičku zvykne, zkoušejte mu ji dát do ručiček, aby si ji chytilo samo. Z počátku ho ale nenechejte pít jen tak, mnoho dětí pak přestane sát a začne si s lahví hrát.
  • Jestliže už máte starší dítko přes jeden rok, můžete flašku přeskočit a nabídnout mléko v hrníčku s pítkem. Neměl by to být stejný hrneček, jako je ten, ve kterém podáváte vodu či čaj.

Jestliže se nedaří a dítě nechce flašku držet, nezoufejte. Vytrvejte a stále mu ukazujte, jak může pít samo. Děti jsou od přírody učenlivé a rády dělají věci samy. Jsou na sebe pyšné. Proto i když to nebude hned od začátku úplně perfektní a flaška dítěti bude vypadávat z rukou, přesto ho povzbuzujte a chvalte. Uvidíte, že za chvíli se pití mlíčka stane stejně oblíbenou činností, jako předtím bylo kojení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak naučit dítě držet flašku?