Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit dítě respektu k sobě i ke svému okolí?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 6. 2018

Pro rodiče by mělo být prioritou vybudovat si respekt u svého dítěte. Není to vůbec jednoduché si ho získat, ale dá se velmi jednoduše ztratit. Co si pod slovem respekt představit a proč je tak důležitý? Víte jak naučit dítě respektu?

Co je to respekt?

Respekt není to samé jako poslušnost. Děti kolikrát poslouchají jen proto, že se bojí, když vás ovšem budou respektovat, budou poslouchat proto, že ví, že je to správné. Abyste děti naučili respektu, musíte ho projevovat i vy sami. Když se s ním budou setkávat a uvidí ho u svých vzorů (rodičů), začnou chápat, proč je tak důležitý. Respekt označuje přístup k životu, zdvořilost, mít úctu k druhým i sám k sobě. Respektované a respektující dítě mnohem lépe vychází s lidmi kolem sebe. Když neprojevují respekt doma, nemohou ho projevovat ani ve svém okolí.

Základem je klidný domov

Domov je pro dítě oázou bezpečí a důležitou součástí života. Tam tráví většinu času, a proto by se v něm mělo cítit dobře a šťastně. Tam by mělo dítě mít své útočiště. Když se musí často dívat na to, jak se rodiče hádají, určitě se příliš dobře cítit nebude, natož aby mělo k rodičům nějakou úctu a respekt.

Hurá do školy? 7 věcí, co má dítě umět ještě před nástupem

Jak můžete svému dítěti projevit respekt?

  • Upřímností – snažte se svému dítěti říkat vždy pravdu, pokud je to možné.
  • Uměním uznat svou chybu – když uděláte něco špatně, uznejte to a omluvte se.
  • Optimismem – neurážejte dítě ani nezesměšňujte, ale naopak chvalte, když se mu něco povede.
  • Důvěrou – nechtě dítě, aby převzalo zodpovědnost za svá rozhodnutí a mějte v něj důvěru.
  • Spravedlností – vyslechněte si i verzi vašeho dítěte než něco uděláte.
  • Kouzelnými slovy – používejte slova „prosím“ a „děkuji“.
  • Spolehlivostí – dodržujte své slovo.

Nevíte, jak potrestat děti? Raději si osvojte efektivní komunikaci!

Jak naučit dítě respektu?

Není to jednoduché, ale jde to. Abyste získali respekt svého dítěte, buďte mu příkladem. Řiďte se zákony a dodržujte pravidla. Zajímejte se o lidi kolem sebe, o zvířata i životní prostředí. Když někde uvidíte příklad neúcty, diskutujte o tom s dítětem. Doma dodržujte nastavená pravidla. Pokud určíte, že na televizi se může dítě dívat v určitý čas, tak na tom musíte pevně trvat.  Mějte úctu sami k sobě. Když respektujete sami sebe, dokážete snáze respektovat i ostatní. Pro vaše dítě je váš názor velmi důležitý. Proto mu věřte a bude si věřit samo. Jakmile dosáhne věku, kdy může převzít za něco odpovědnost, pověřte ho určitými úkoly, bude vidět, že mu opravdu věříte. Pomozte jim stanovit si cíle a dosáhnout jich. Jejich sebedůvěra i úcta v sebe sama poroste. Naučte dítě, že lhát, krást či podvádět není žádné hrdinství a veďte je k poctivosti. A nejdůležitější je projevovat lásku. Ať už vaše dítě provede cokoliv, nezapomeňte mu vždy opakovat, že ho máte rádi a milujete ho. Objímejte ho a pusinkujte.

V každém věku musí být projevován respekt

Je jasné, že respekt nekončí dětstvím. Děti i dospělí si zaslouží úctu v každém věku a v každém věku by ji přiměřeně svým schopnostem měli projevovat. Samozřejmě malá miminka nikomu úctu ani respekt ještě prokazovat nemohou. Ty touží po jediném, aby byly okamžitě uspokojeny jejich potřeby. A právě tím si postupně získáváte důvěru svého dítěte. Že pro něj vždy jste, když vás právě potřebuje. Batolata už mohou pomalu začít učit se slova „prosím“ a „děkuji“. V předškolním věku je ideální čas na to, aby se děti učily základní pravidla, a také jaké mohou být důsledky či následky jejich nedodržení. Do asi osmi let děti nejvíc prokazují úctu dospělým, jsou spravedliví a pravdomluvní. Základní a střední škola už je to tom, že máte svému dítěti dovolit projevit jistou nezávislost. V tomto věku umožněte, aby si mohli vybírat např. věci na sebe, účes, apod. Samozřejmě s jistými pravidly. Děti budou vděčné za respekt a důvěru, kterou jim tímto projevujete.

Víte, jak děti správně chválit? A na co si dát pozor?

Respekt je dřina

Být rodičem je neuvěřitelná dřina. Připravit a vychovat dítě tak, aby v dospělosti mohlo být na sebe pyšné, není nic jednoduchého. A už za to si zasloužíte, abyste sami k sobě měli respekt, a to je nejdůležitější. Pak se to samé bude moci naučit i vaše dítě. Od vás.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Jak naučit dítě respektu k sobě i ke svému okolí?