Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Na bolševník pozor. Jak může být tato rostlina nebezpečná pro vaše děti?

V letním období trávíme mnohem více času venku a necháváme děti, aby si hrály v přírodě, což je pro ně rozhodně lepší, než sedět u tabletu. Ať už jsou to malé nebo odrostlejší děti, měly by znát různá nebezpečí, která na ně mohou číhat. A malé děti bychom samozřejmě neměli nikdy nechávat bez dozoru. Jedním z nebezpečí, na které někdy můžeme narazit ve volné přírodě, je totiž bolševník. A je třeba také o tomto nebezpečí poučit naše děti. Co se může stát při kontaktu s touto rostlinou a jak poskytnout první pomoc?

Jak vypadá bolševník

Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) patří mezi miříkovité rostliny. Dorůstá výšky až několika metrů a kvete bílými květy. Má tlustou lodyhu a rozložité listy, které mohou měřit až metr a půl. Kromě bolševníku velkolepého se u nás vyskytuje ještě bolševník obecný (Heracleum sphondylium).

Toxoplazmóza u dětí. Kdy je nebezpečná, jak ji poznat a léčit?

Kde roste bolševník

Bolševník pochází z Kavkazu, do Evropy byl přivezen počátkem 19. století, kdy se začal vysazovat v některých zámeckých parcích. Údajně jej u nás začal vysazovat kníže Metternich, například na zámku Kynžvart v roce 1862. Velmi rychle zplanil a rozšířil se po celé Evropě i České republice.

Vyskytuje se na vlhčích loukách, podél cest nebo v okolí řek, na rumištích a okolí plotů či technických objektů a právě tam na něj mohou naše děti narazit. Kvete během léta, od června do srpna.

Likvidace bolševníku

Bolševník je velmi nechvalně známou invazivní rostlinou, která vytlačuje původní vegetaci rostlin, navíc jde o rostlinu toxickou. Z těchto důvodů se usiluje o likvidaci bolševníku, například pomocí postřiků nebo mechanického odstraňování, což není snadná a levná záležitost. Tématu jak efektivně odstranit bolševník a zabránit jeho šíření, se věnuje řada výzkumů. Při likvidaci je nutné zabránit kontaktu pokožky a očí s rostlinou, ideální je mít jak ochranný oděv a rukavice, tak i brýle a respirátor. Sami se však o likvidaci bolševníku nikdy nepokoušejte.

Co obsahuje bolševník

Problém představuje především toxicita bolševníku. Obsahuje totiž fototoxické furanokumariny, které dráždí pokožku a na slunci způsobují puchýřky a těžké poleptání. Z dalších látek jsou to alkoholy, karboxylové kyseliny, estery a jiné. Nejvíce furanokumarinů (například jsou to angelicin, pimpinellin, isopimpinellin, phellopterin, psoralen, bergapten a isobergapten) obsahují plody, méně již listy a stonek, ale v zásadě jsou přítomny v úplně celé rostlině. Jejich obsah se mění i v závislosti na průběhu roku nebo stáří rostliny.

Nejčastější potravinové alergie u dětí. U kterých potravin bychom měli být obezřetní

Co způsobuje bolševník

Před rostlinou je důležité varovat hlavně děti, které může zaujmout její pozoruhodný vzhled. Hrozí jak vážné poleptání pokožky, tak i sliznic, poškození zraku, znetvoření obličeje a podobně. Nejhorší škodu napáchá bolševník na pokožce na slunci a pod vlivem UV záření, kdy způsobuje skutečně těžké popáleniny a poleptání jako od kyseliny.

Následky kontaktu s nebezpečným bolševníkem jsou velmi bolestivé a dlouhodobě se hojí, přičemž záleží na rozsahu poleptání i na vlastní obranyschopnosti organismu. Kůže, která byla jednou poleptána bolševníkem, zůstane napořád zjizvená a oslabená, náchylná k podráždění UV zářením a různými látkami. Bolševník ale může vyvolat i silný astmatický záchvat nebo poleptání sliznice dýchacích cest při vdechnutí prachu z pokosené rostliny nebo přímo při kontaktu s rostlinou, hrozí i těžké alergické reakce.

Proto je důležité, aby tato rizika znaly děti a aby byly od svých rodičů důsledně varovány, že na bolševník nesmí sahat a musí se mu velkým obloukem vyhnout.

První pomoc při poleptání bolševníkem

Pokud se vám přece jen stane, že jste vy nebo vaše dítě byli v kontaktu s bolševníkem a došlo k poleptání, je nutné postižené místo co nejrychleji omýt pod silným a chladným proudem vody, a to co nejdéle. Rovněž je potřeba zabránit kontaktu pokožky se světlem, postižené místo hned zavázat. Při poleptání větší plochy těla, při celkové nevolnosti, potížích s očima či s dýcháním, závratích, slabosti a malátnosti, bolestech hlavy nebo třesu je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroje: kvetenacr.cz, Bolševník velkolepý. Praktická příručka o biologii a kontrole invazního druhu, kol. autorů (2005)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na bolševník pozor. Jak může být tato rostlina nebezpečná pro vaše děti?