Menu
MotherClub.cz

Mít dítě s cizincem je rizikem. Po rozvodu často nemáte nárok vůbec na nic

Spousta žen se vdá do ciziny. Místní jim zpočátku závidí, že se dostanou na světa a polepší si. Ale co si budeme povídat, mnohdy to opravdu není žádné terno. Žena často nejen úplně ztratí kontakt se svou rodinou, ale musí se přizpůsobit kultuře, zvyklostem či náboženství v rodině svého manžela. V případě rozvodu rozhodují zákony dané země. Nelze se vrátit zpět domů s dítětem bez souhlasu druhé strany. Jaká existuje pomoc pro tyto ženy a čeho se mohou domáhat?

Když hrozí rozvod s cizincem

Na začátku je každá láska sladká. Ženy, které se vdají do ciziny a porodí dítě, mnohdy už během šestinedělí zjistí, že jim chybí máma, domov, rodný kraj a bezpečné prostředí k výchově dítěte. Doba k aklimatizaci je u každého jiná. Někdy to může trvat celé roky, než si člověk zvykne na zcela odlišné prostředí, kulturu nebo náboženství. V mnoha zemích vládne patriarchát a muž bývá pánem celé domácnosti. Ne každá žena je ochotna kvůli lásce obětovat vše.

Také u nás je vysoká rozvodovost, ženy nezvládají své děti, izolaci na mateřské, ani to, že je jejich muž neustále v práci. Po svém příchodu pak místo toho, aby poslouchal to, jak se žena cítí, anebo se věnoval dítěti, vyžaduje teplou večeři a péči od manželky, která je za celý den unavená z pobíhání kolem dítěte. Což teprve žena v cizí zemi, kde nemá po ruce nikoho blízkého. A co hůř – celá její situace může být ještě navíc ztížená jazykovou bariérou.

Advokát radí: Co je to výživné po rozvodu a jak vymáhat alimenty

Stojí za to udržet manželství?

Zatímco žena u nás se může v případě vážných vztahových problémů rozvést, žena provdaná do ciziny, ačkoli je v mnohem větší nevýhodě, si to dvakrát rozmyslí. Proč? Jednoduše proto, že to není zase tak jednoduché. Vždy platí pravidla dané země, ve které žije, a ta mohou být různá. Možná není na škodu všechno si zjistit, než se vůbec postavíme k oltáři. Předmanželské smlouvy přece také fungují, nebo ne?

Vždy je lepší manželství udržet. Soudy v cizině raději vycházejí vstříc obyvatelům dané země, než cizincům. Navíc se třeba dostanete do situace, kdy se váš manžel vůbec nebude chtít rozvádět a jediná rozvracečka budete vy. Jaká situace může nastat po rozvodu? Ne vždy si totiž budete moci vesele odvézt děti vašeho manžela z jeho země. A ne vždy budete mít nárok na patřičné výživné.

Vymáhání alimentů od cizince

Nepříjemné chvíle můžete také zažívat v případě, kdy máte dítě s cizincem žijícím u nás, který se ovšem po rozchodu rozhodne vrátit se zpátky za kopečky a nedá vám ani korunu. Buďto ho vůbec nenajdete, anebo bude vymáhání alimentů natolik složité, že to raději vzdáte. Problém totiž opět mohou představovat zákony dané země, ve které váš partner pobývá, a také to, že se dotyčný vůbec nedostaví k našemu soudnímu stání.

Pokud ani neznáte přesnou adresu jeho pobytu, nemůže mu být předvolání k soudu doručeno. A to ještě nakonec můžete být ráda, že vás neopustil i s vaším dítětem. Tohle by ale bylo samozřejmě už považováno za únos, o který se jedná vždy, pokud druhý rodič nesouhlasí s odchodem dítětem, anebo o tom ani vůbec neví.

Svěření dítěte do péče a jak probíhá. Co všechno byste měla vědět?

UMPOD pomáhá matkám

Naději představuje Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, zkráceně UMPOD, který vám zodpoví veškeré vaše dotazy a zprostředkuje adekvátní pomoc ve vaší situaci. O majetkovém vyrovnání, výši výživného i svěření dítěte do péče bude v případě rozvodu rozhodovat soud, který se nachází na území daného státu či území, kde jste spolu žili alespoň půl roku. To ovšem platí pro země náležející k Evropské Unii.

Pokud vám manželství neklape a chcete se skutečně rozvést, ideální samozřejmě je, když vás rozvede soud ve vaší rodné zemi, tedy v České republice. Jak již ale bylo řečeno, musela byste se nejprve postarat o to, abyste zde společně žili jako rodina, a to minimálně půl roku. Možná vás třeba i během té doby chuť se rozvést přejde.

Některé ženy ale například s rozvodem čekají na to, až děti vyrostou a budou plnoleté, aby předešly případné variantě, že dítě bude svěřeno do péče manžela. Vždy je lepší problémy ve vztahu nějak srovnat a snažit se žít se svým manželem v harmonii a lásce. Pokud je vaše situace skutečně neúnosná, snažte se s mužem nejprve dohodnout. Pakliže se nechová vstřícně, vyhrožuje vám odebráním dítěte, anebo tím, že nebudete mít nárok na žádné peníze, seberte veškerou sílu a kontaktujte UMPOD.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Mít dítě s cizincem je rizikem. Po rozvodu často nemáte nárok vůbec na nic