Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Manžel nechce druhé dítě, ale já ano. Jak takovou situaci řešit?

Své jediné dítě sice oba milujete nadevše, nicméně v otázce druhého potomka nenacházíte společnou řeč. Situace, která nastává v mnoha rodinách. Co s tím, když manžel nechce druhé dítě, ale vy ano? Jaké důvody mohou muže vést k tomu, že další děti odmítá? A jak se vyrovnat s tím, že v tomto případě nelze dosáhnout žádného spravedlivého řešení?

Když vám manžel oznámí, že druhé dítě nechce

Možná jste se na toto téma bavili na začátku vztahu a na tom, kolik dětí si pořídíte, jste se shodli. S postupem času se však u jednoho z vás názor na počet dětí změnil a nyní stojíte před otázkou, co bude dál. Možná jste o společných dětech příliš nemluvili a až později se ukázalo, že se na takto zásadní záležitosti shodnout nedokážete. A možná to ve vašem případě bylo úplně jinak. V tuto chvíli jsou však důležitější jiné faktory. Například to, proč si manžel další dítě pořizovat nechce a zda je jeho verdikt definitivní.

Rozhodnutí nemít druhé dítě většinou nepřichází zčistajasna. Mohou k němu vést různé důvody, například neblahá finanční situace, pohodlnost, komplikace při prvním těhotenství, pokročilý věk, různé strachy či úzkosti a podobně. Zároveň však žádný konkrétní důvod existovat nemusí, někteří lidé zkrátka nechtějí žádné dítě, jiní chtějí jedno, jiní tři a tak dále.

Je nepříjemné, že taková situace nastala, zvláště pokud jste druhého potomka plánovali, popřípadě pokud po druhém dítěti skutečně velmi toužíte. Nicméně nutit někoho do dalšího dítěte zkrátka nelze a je třeba se smířit s tím, že neexistuje ani žádný osvědčený způsob, jak muže k druhému dítěti přesvědčit. Neustálé naléhání by pravděpodobně mělo opačný efekt, v horším případě by mohlo zničit váš sexuální život či rovnou vztah. A ačkoliv zoufalí lidé dělají zoufalé věci, rozhodně nelze doporučit ani otěhotnění „náhodou“.  Takové jednání je vysoce nemorální a také by mohlo kompletně zdevastovat vaše manželství.

Jak se připravit na druhé dítě a co všechno hraje roli?

Komunikace na prvním místě

Jestliže manžel druhé dítě nechce, ale vy ano, je nutné o situaci komunikovat, vzájemně si sdělit své pocity, myšlenky a vize do budoucna. A to nejlépe bez vyhrocených emocí, výčitek a obviňování, ale naopak s vědomím toho, že ani jeden z vás není sobec, pouze každý chcete něco jiného.

Fungující vztah je vždy výsledkem snahy obou zúčastněných. Pokud se v nějaké důležité záležitosti neshodnete, je potřeba společně hledat to nejlepší možné řešení. A pokud se vám to nepodaří, nestyďte se obrátit na odborníky a vyzkoušet psychologické poradenství pro páry. Psycholog za vás tuto nezáviděníhodnou situaci nevyřeší, může vás však nasměrovat na tu správnou cestu. Také vám může pomoci zvládat případnou frustraci či vztek, což jsou emoce, které k dobrému fungování manželství rozhodně nepřispívají.

Lze muže přesvědčit k druhému dítěti?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, jelikož závisí na obrovském množství faktorů. Například na tom, zda je váš manžel opravdu skálopevně přesvědčen, že druhé dítě nechce. V takovém případě skutečně moc možností není a vy se s tím nejspíš budete muset smířit, nebo si dítě pořídit s někým jiným. Bude tedy na vás, zda dáte přednost druhému potomkovi, nebo stávajícímu partnerovi.

Nicméně pokud manžel zcela rozhodnutý není, jistá naděje existuje. Opět platí, že není vhodné naléhat nebo partnera dokonce vydírat. Veškerá snaha by se totiž s největší pravděpodobností minula účinkem a v nejhorším případě byste mohla dosáhnout toho, že o dítěti už nebude chtít ani slyšet.

Raději s ním v klidu proberte důvody, proč uvažuje tímto směrem. Možná se bojí, že druhé dítě nebudete schopni uživit. V takovém případě je vhodné společně zhodnotit finanční situaci a poté se rozhodovat dál. Důvodem může být také strach z „odsunutí na druhou kolej“, pokud měl pocit, že se mu po narození prvního dítěte nedostávalo dost pozornosti. Je-li tomu tak, ujistěte jej, že si problém uvědomujete a napodruhé vše zvládnete mnohem lépe.

Nezapomeňte svému partnerovi naslouchat. Pokuste se na situaci podívat jeho očima a pochopit jeho postoj. Děti jsou závazek na celý život a váš manžel má pro své rozhodnutí jistě dobrý důvod. Koneckonců i vy můžete na základě jeho argumentů změnit názor, protože najednou vše uvidíte z jiného úhlu. Nebo možná zjistíte, že jste navzdory společně stráveným rokům natolik rozdílní, že raději půjdete každý svou vlastní cestou.

Přirozený porod po dvou císařských řezích. Je to vůbec možné?

Jedná se bohužel o situaci, ve které nelze učinit žádný partnerský kompromis. Musí ustoupit buď jeden, nebo druhý. Jeden dosáhne toho, co si přeje, druhý se bude muset přizpůsobit. Anebo se ukáže, že jediným schůdným řešením je rozchod. Určitě je důležité pamatovat na to, že ať už se s manželem rozhodnete jakkoliv, rozhodně se nedopustíte žádné fatální chyby.

Když upřednostníte vztah před druhým dítětem

Pokud jste se rozhodla setrvat ve vztahu s manželem, který druhé dítě nechce, nic se na první pohled nemění. Je však důležité, abyste si svým rozhodnutím byla jistá a partnerovi v budoucnu nic nevyčítala. Skutečnost, že další děti mít nebudete, musíte přijmout jako fakt a být s ní smířená.

V opačném případě se budete trápit svou nenaplněnou mateřskou láskou, což vztahu pochopitelně neprospěje. Dáte-li přednost manželství, musíte vědět, že budete schopná žít šťastný a naplněný život i bez druhého dítěte. Nic sobě ani druhým nenalhávejte, protože tím byste problém jen odsunula na později.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Manžel nechce druhé dítě, ale já ano. Jak takovou situaci řešit?