Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Kyselina listová pro děti i těhotné ženy. Proč by děti měly milovat zeleninu?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

13. 10. 2021

Jedním z velmi důležitých vitamínů skupiny B je kyselina listová. Její význam se zdůrazňuje hlavně v období těhotenství a kojení. Je ale důležitá i pro malé děti, obzvláště ty, které nechtějí jíst zeleninu…

Kyselina listová a její účinky

Už samotný název napovídá, že kyselina listová (acidum folicum nebo také folát) se nachází v listech, respektive v listové zelenině. Jedná se o vitamín B9, který společně s vitamínem B12 tvoří významnou součást krvetvorby a podílí se na procesu výroby červených krvinek. Kyselina listová ale také působí při tvorbě nukleových kyselin, při metabolismu aminokyselin, je potřebná pro nervovou soustavu a nesmírně důležitá pro správný růst a vývoj plodu. Jak je tedy vidět, těhotné ženy se bez jejího dostatečného množství neobejdou a potřebujeme ji všichni, zejména také malé děti.

Vše o vitamínech skupiny B. Proč dnes některým lidem chybí např. vitamin B12 a co nám hrozí?

Jak naučit děti jíst zdravě? Jděte příkladem a buďte vynalézavá!

V čem je kyselina listová?

Nejvíce kyseliny listové se nachází v zelených částech zeleniny, v listech, v brokolici, salátech, luštěninách, špenátu, zelí, kapustě, hrášku, dýni, řepě, ale mají ji i ořechy, pivovarské kvasnice, obilná zrna a klíčky, ovoce nebo kuřecí játra.

U většiny potravin se kyselina listová ve velké míře ničí vařením, proto její využitelnost není příliš velká z živočišné říše. Je tedy vhodnější užívat ji buď ve vitamínových doplňcích stravy, anebo v podobě čerstvé a tepelně neupravené listové zeleniny.

Vegetariáni, vegani a vitariáni, kteří konzumují hodně čerstvé zeleniny, ovoce, semen a oříšků,  nedostatkem kyseliny listové rozhodně netrpí.

Problém může nastat u malých dětí, které odmítají jíst zeleninu. Ale to si již musí pohlídat sami rodiče a snažit se dítě motivovat k tomu, aby jedlo zdravě a zeleninu milovalo, a ne se cpalo sladkostmi.

Nedostatek kyseliny listové a jak se projevuje

Nedostatek kyseliny listové se projevuje jako únava, porucha růstu dítěte a anémie. Často se objevují také kožní problémy a potíže na sliznici v ústech, poruchy trávení, bledá pokožka, zapomnětlivost, zmatenost, deprese.

U těhotných žen při nedostatku kyseliny listové dochází k zastavení růstu dítěte a hrozí vysoká pravděpodobnost vzniku vývojových vad, předčasné odloučení placenty i předčasný porod nebo potrat. Každá těhotná žena by měla kyselinu listovou užívat (nebo dbát na její dostatečný přísun) už v době před plánovaným otěhotněním a také pak v průběhu celého svého těhotenství, kdy stoupá potřeba kyseliny listové až na dvojnásobek.

Anémie a jak se projevuje. Které potraviny obsahují nejvíce železa?

Kyselina listová a její dávkování

S dávkováním kyseliny listové by se to na druhou stranu nemělo přehánět. I když jde o vitamín skupiny B rozpustný ve vodě, který se při svém nadbytku vyloučí močí, předávkování folátem se může projevit nervovým podrážděním a celkovou nevolností.

Doporučená denní dávka kyseliny listové je:

  • u dětí 100 mikrogramů
  • u batolat do 50 mikrogramů
  • u dospělých 100 – 200 mikrogramů
  • u těhotných žen i 400 – 600 mikrogramů

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kyselina listová pro děti i těhotné ženy. Proč by děti měly milovat zeleninu?