Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Kdy začít chodit do kina s dětmi

Každé dítě se vyvíjí individuálně, svým tempem. Zatímco některé dvouleté děti vydrží bez dechu sledovat celovečerní film, aniž by při tom vydaly hlásku, jiné to nebude bavit ani ve čtyřech letech. Obecně se uvádí, že je vhodné chodit do kina s dětmi zhruba od 2,5 až 3 let. Záleží ale na vaší ratolesti. První návštěva kina může být velký zážitek nebo také úplná katastrofa. Čtěte dál, jak se na návštěvu kina připravit a na co si dát pozor.

Jak poznat správný čas, kdy začít chodit s dětmi do kina

Předtím, než jste měli děti, nebyla návštěva kina žádný hlavolam. Film vám doporučili přátelé, četli jste dobrou recenzi nebo v něm hrál váš oblíbený herec, tak jste prostě vyrazili. Chodit do kina s dětmi je o něco složitější. Je potřeba pečlivě vybrat film, čas projekce, projekční sál, místa na sezení a nezapomenout ani na svačinu. Většina dětí zvládne zhlédnout celovečerní film zhruba ve třech letech. Jak ale poznat, že je to případ i vaší ratolesti? Pokud vydrží doma sedět u celovečerní pohádky, pak to pravděpodobně zvládne i v kině. Naopak pokud je dítě citlivé na hlasité zvuky nebo se bojí tmy, bude lepší vyčkat. Chodit s dětmi do kina by měla být zábava pro všechny, ne stres nebo trápení.

Vyberte ten správný film

Při výběru filmu pro malé děti obrátí většina lidí pozornost ke kresleným a animovaným filmů a pohádkách. To ovšem samo o sobě nezaručuje, že všechny animované filmy jsou vhodné pro děti. Některé mohou obsahovat pro dospělého naprosto neškodné scény, které ovšem můžou být pro děti děsivé. Pokud chcete začít chodit s dětmi do kina, raději vsaďte na pokračování filmu, které vaše dítě zná a má ho v oblibě, případně celovečerní filmy s oblíbenými postavami z knížek, večerníčků nebo krátkých kreslených filmů. Pro první návštěvu kina vyberte něco, co vaše dítě zná a bude rozumět kontextu. Chodit do kina s dětmi je vhodné jen na 2D varianty filmů. Dětem se do šesti let vyvíjí zrak a 3D efekty u nich můžou mít nežádoucí účinky.

Plánujte!

Většina malých dětí je v nejlepším rozpoložení spíše v první polovině dne. Ideální jsou proto dopolední projekce. Navíc v těchto hodinách budou v kině spíše další maminky s dětmi, které budou mít pochopení, když se vás bude vaše ratolest v průběhu děje na něco ptát nebo příběh komentovat. Až děti trochu povyrostou, je na čase začít jim vysvětlovat, jak se mají v kině správně chovat. Tedy že se během filmu nemluví, je vypnutý telefon a bez důvodu se neopouští sedadlo. Až se to naučí, zvládnou i jiné než dětské projekce.

Rozhodně si s sebou přibalte svačinu. Ideálně takové potraviny, které nedrobí nebo z nich nemůže nic ukápnout. Připravte si je do krabičky, ať zbytečně nešustíte pytlíky. Pokud jste tomu naklonění, můžete z návštěvy kina udělat událost a výjimečně koupit dětem popcorn nebo bonbóny. Nezapomeňte také na pití. Při první návštěvě kina raději zvolte místo na kraji řady nebo u uličky, abyste mohli v případě potřeby bez problémů odejít z kina nebo na toaletu. Do kina přijďte s předstihem, ať si dítě stihne všechno prohlédnout a na vše se vyptat. Pozitivně bude také na dítě působit, že je v kině nejprve světlo a pak se zhasne. V případě, že se dítěti v kině líbit nebude, nemá smysl to protahovat. Prostě ho vezměte domů a zkuste to zase o něco později.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kdy začít chodit do kina s dětmi