Kdy dělat zábaly u dětí při horečce a kdy jimi spíše uškodíte?
Šárka Jirchářová
16. 4. 2019
Horečky i zvýšené teploty se bojí většina maminek. Obzvlášť velkým strašákem je horečka u ročního dítěte nebo kojence. Pokud se teplota přehoupne přes magickou hodnotu, přichází čas na antipyretika a zábaly, které teplotu dokážou opět snížit na únosnou mez.
Rozdíl mezi zvýšenou teplotou a horečkou
Normální teplota u dětí se pohybuje do 37,4 °C. Ráno bývá teplota vždy o něco nižší, v odpoledních hodinách pak přirozeně stoupá. Lehce zvýšená teplota u dětí bez dalších příznaků může být vyvolána okolním prostředím a denní dobou. Aktuální teplota záleží na použitém teploměru, venkovní teplotě a aktivitě dítěte. O zvýšené teplotě je možné mluvit při teplotě v rozmezí od 37,5 do 38,4 °C. Horečka přichází ve chvíli, kdy dítěti naměříte více než 38,5 °C.
Nejčastější příčiny horečky
- virová nebo bakteriální infekce
- očkování
- onemocnění štítné žlázy
- porucha imunitního systému
- úraz
- nádorové onemocnění
- otrava
- úžeh nebo úpal (horečka u dětí z tepla)
- přehřátí nevhodným oblečením nebo pobyt v přehřátých prostorách
Horečka jako obranyschopnost organismu
Zvýšená teplota a horečka patří mezi jasné signály, že s tělem není něco v pořádku. Organismus se tímto způsobem snaží vyrovnat s nemocí nebo něčím, co ho ohrožuje. Dokud však teplota nepřesáhne 38,5 °C, je zbytečné a někdy dokonce na škodu, ji snižovat léky nebo zábaly.
Co dělat při horečce 39 u dětí?
Malé děti potřebují při horečce primárně odpočívat, být v naprostém klidu a tichu a co nejvíce spát. Pokud se začne třást zimou, je důležité ho zvenku zahřát. Ideální jsou teplé ponožky a svetr. Velmi důležitý je také pravidelný příjem tekutin ve formě vody a teplých čajů. Jakmile se teplota přehoupne přes 39,5 °C, přichází na řadu zábaly.
Zábaly při horečce u dětí
Mokrý ručník
K zábalu budete potřebovat velkou osušku nebo prostěradlo namočené do vody o teplotě 25 – 30 °C. Dítě do osušky zabalte a nechte ho v něm 15 minut. Přes mokrou vrstvu ještě můžete přehodit suchý ručník nebo deku. Důležité je zabalit pouze hrudník s bříškem a končetiny nechat volné a ničím je nepřikrývat. Po uplynutí 15 minut dejte dítěti stejně dlouhou pauzu a poté znovu zábal opakujte. Během provádění zábalu dejte dítěti vypít trochu vychlazeného čaje a dbejte na to, aby teplota v pokoji dosahovala cca 24 °C. Po každém zábalu dítě lehce přikryjte a po pár minutách mu změřte jeho aktuální teplotu. Pokud neklesá, zábal opakujte.
Octové zábaly
Pozitivní vliv octa na horečku u dětí nebyl nikdy prokázán, přesto s ním má mnoho maminek velmi dobré zkušenosti. Jestliže se vašemu dítěti vyšplhala teplota nad 39 stupňů a výše, dobře fungují ponožky namočené do octa. Ponožky namočte do obyčejného nebo jablečného octa, vyždímejte je a navlékněte dítku na nohy. Hodně malým dětem můžete potírat octovým hadříkem zápěstí.
Horečka u dětí a studené končetiny
Zábaly se provádějí pouze tehdy, kdy horečka dosáhla svého vrcholu, tedy dítě má horké celé tělo včetně končetin. Nikdy proto zábaly neprovádějte v případě, kdy má dítě studené ruce, nohy nebo další okrajové části těla, jako jsou uši, rty, nos nebo brada. V této chvíli dítěti mohou spíše léky na snížení horečky.
Kdy zábaly dítěti nedělat?
- Má studené končetiny nebo zimnici.
- Trpí ekzémem, lupénkou nebo jinou kožní nemocí.
- Lékaři mu diagnostikovali epilepsii nebo srdeční vadu.
8 tipů, jak se chovat k dítěti s horečkou
- Nechlaďte končetiny, ale pouze trup.
- K zábalům nepoužívejte neprodyšné igelitové fólie.
- Do zábalů nepřidávejte alkohol, protože dítě ho může při odpařování vdechnout a otrávit se.
- Pokud se po zábalu vytvoří dítěti na kůži červené skvrny, přestaňte zábal provádět.
- Při zábalech srážejte teplotu vždy maximálně o 2 °C a nesnažte se okamžitě dítě zchladit na normální teplotu.
- Sledujte reakce dítěte a v případě křečí nebo stavu bezvědomí okamžitě volejte sanitku.
- Jestliže se rozhodnete podat dítěti léky, nikdy je nemíchejte mezi sebou ani nestřídejte tabletky a čípky.
- Zachovejte v místnosti optimální teplotu a krátce a intenzivně větrejte.
Pozor na komplikace
Děti do 5 let při teplotách nad 38 °C mohou dostávat křeče připomínající epileptický záchvat. Pokud se to stane i vašemu dítěti, je nutné okamžitě přivolat záchrannou službu. Lékaři mu poskytnou první pomoc a poté ho vyšetří na neurologii. Kdyby se křeče objevily v budoucnu u dítěte znovu, budete vědět, jak postupovat a které léky potomkovi podat.