Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Jak správně kapat kapky do nosu u dětí

Když děti dostanou chřipku, alergii nebo jsou nachlazené, nosní kapky jsou nejúčinnějším způsobem, jak jim ulevit. Většina z nich je složena převážně ze slaného fyziologického roztoku, který způsobí, že se cévy v nose smrští. Tím se sníží otok sliznice a kapky do nosu navíc zředí hleny. Některé nosní kapky mohou obsahovat další aktivní složky, jako jsou steroidy, ke zmírnění příznaků spojených s nosními polypy. K dispozici jsou také kapky do nosu s framykoinem, které pomáhají zbavit sliznici infekce. Ať už koupíte kapky do nosu na předpis nebo volně prodejné, je vždy důležité používat je podle pokynů lékaře nebo instrukcí v příbalovém letáku.

Jak správně aplikovat kapky do nosu u miminek

Při rýmě nebo alergii doporučuje většina lékařů slané nosní kapky, které dětem uleví. Jakákoli aplikace kapek nebo sprejů není u kojenců úplně jednoduchá. Situaci si sobě i dítěti usnadníte, pokud se budete držet několika jednoduchých pokynů. Podívejte se, jak kapat miminku do nosu kapky. Nejprve si umyjte ruce mýdlem nebo antibakteriálním gelem. Ujistěte se, jaké je správné dávkování. Pokud jste pravák, držte dítě na levé ruce, pokud jste levák, položte si ho na pravou. Větší stabilitu získáte, pokud si ruku opřete o opěradlo gauče nebo křesla.

V případě, že je nos dítěte zcela zablokován hleny, použijte nejprve nosní odsávačku pro jejich odstranění. Špičku kapátka vsuňte jen těsně za okraj nosní dírky a snažte se nedotýkat kapátkem vnitřku nosu. Jemně stlačte lahvičku tak, abyste aplikovali požadovanou dávku. To samé opakujte s druhou nosní dírkou. Držte dítě ve stejné pozici po dobu pěti minut, aby mohly kapky protéct až do nosní dutiny. Pokud dítě začne kašlat, zvedněte ho do vertikální polohy. Po aplikaci opláchněte špičku kapátka teplou vodou.

Alergická rýma u dětí. Jaká je prevence a jak zmírnit projevy?

Jak dávat kapky do nosu batolatům a předškolákům

Kapat kapky do nosu větším dětem je úplně jiná výzva a klíčem k úspěchu je spolupráce. Asi nejspolehlivější metodou, jak přimět dítě, aby si s co nejmenším odporem nechalo nakapat kapky do nosu, je slíbit mu odměnu. I tak vás ale čeká dlouhá cesta, než si dítě na kapky zvykne a přestane protestovat. Postup, jak správně aplikovat nosní sprej nebo kapky, je v postatě úplně stejný jako u miminek. Jediný rozdíl je v tom, že dítě se umí vysmrkat samo a není potřeba používat odsávačku. Také ho nemusíte držet v náručí, stačí ho přimět, aby si lehlo. Po aplikace kapek se ujistěte, že se dítě alespoň pár minut nevysmrká.

Nejlepší kapky do nosu vám doporučí lékař nebo lékárník. Při silné infekci je možné použít antibiotické přípravky, jako jsou například Pamycon kapky do nosu. Dbejte také doporučené maximální doby léčky. Kapky do nosu dlouhodobým užíváním ztrácejí účinnost a navíc mohou poškodit sliznici nosu.

Rýma u miminka – jak dítěti účinně ulevit?

Nežádoucí účinky nosních kapek

Většina běžně dostupných nosních kapek a sprejů obvykle nemá žádné vedlejší účinky. Nežádoucím účinkům spojeným s užíváním nosních kapek předejdete správnou hygienou. Vždy umyjte a usušte kapátko po každém použití. V ideálním případě používejte pro každé dítě jiný nástavec nebo kapátko. Zabráníte tím možnému šíření infekcí.

Zřídkakdy se mohou objevit vedlejší účinky jako je kýchání, pocity pálení, píchání nebo vyschlé sliznice. Pokud se u vašeho dítěte objeví některý z těchto nežádoucích účinků, věnujte mu pozornost. V případě, že přetrvává nebo se zhoršuje, kontaktujte svého lékaře. Neodkládejte návštěvu doktora, pokud se u dítěte objeví bolesti hlavy, závratě, potíže s dýcháním, nepravidelný srdeční tep, nevolnost, změny nálady, slabost, přetrvávající pocení, potíže se spánkem, vyrážka a příznaky svědění nebo otoku.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Jak správně kapat kapky do nosu u dětí