Možná si teď přes léto chcete užít trochu odpočinku, relaxu, soukromí nebo strávit báječnou dovolenou pouze ve dvou. Jak to ale udělat, když jste už vlastně tři? Jak k tomu vaše děťátko přijde? Je vůbec vhodné jej nechat někomu na hlídání? A od jakého věku?
Miminko bez maminky trpí
Pokud se jedná o malé miminko, určitě byste jej neměli nechávat delší čas na hlídání. Asi těžko necháte kojence v postýlce v době šestinedělí a zajdete si na celonoční párty. Zdá se, že malé dítě, které ještě nechodí, si vlastně moc neuvědomuje, kdo o něj pečuje, ale opak je pravdou. Dítě potřebuje cítit přítomnost své matky, kterou vnímá všemi smysly.
Vzájemné pouto je však oboustranné. A to i díky hormonu oxytocinu a dalším hormonům, které produkují mateřské mléko a podporují láskyplnou vazbu mezi matkou a dítětem. Nejen dítě plně zaznamená absenci matky. Také ona bez svého dítěte, bez starostí o něj, a s pocitem jakoby jí někdo vyrval srdce z těla, dlouho nevydrží. Odloučení by tedy mělo být pouze v těch nejnutnějších případech a krátkodobé.
Období vzdoru u dítěte: Jakým rodičem jste, tak se k vám bude i dítě chovat!
Hlídání kojeného miminka
Pokud musí maminka, která ještě miminko kojí, v nutných záležitostech odběhnout, zajít si na nákup, posedět s kamarádkou nebo třeba dokonce i zajet do kanceláře vyřídit nějakou práci, vše se dá zvládnout s odstříkaným mlékem. To se hladovému miminku jen ohřeje a nabídne k pití, ideálně však po lžičkách nebo z injekční stříkačky. Zvykat kojené dítě na savičku a pití z lahve se po dobu nepřítomnosti matky rozhodně nedoporučuje.
Dlouhodobé hlídání kojeného dítěte však příliš vhodné není a na dovolenou bez něj určitě také nepojedete. Když se stane, že musí být žena v závažných případech na pár dnů mimo domov a přitom ještě kojí sotva několikaměsíční dítě, je možné využít odstříkané a uchované mateřské mléko z mrazáku, anebo třeba i z mléčné banky. Maminka by si ale sama měla po dobu své nepřítomnosti mléko pravidelně odstříkávat, jinak by o něj mohla přijít.
Hlídání ročního dítěte
Hlídání staršího dítěte, přibližně od jednoho roku, je zdánlivě jednodušší z hlediska výživy, ale z mnoha jiných důvodů patří vlastně k úplně nejhorším, nejnáročnějším a nejnevděčnějším činnostem. V tomto období je dítě už poměrně aktivní a nevydrží vám jen tak ležet, často už samo stojí nebo dokonce i běhá a hlavně – potřebuje svou matku. Pokud už jako maminka nekojíte, i tehdy je potřeba dítěti nabízet mléko a zařazovat vhodné příkrmy. A co víc – dítě je především nutné zabavit.
Už v tomto období, klidně i mezi prvním a druhým rokem, se může objevit předčasné období vzdoru nebo separační úzkost, proto je rozhodně vhodnější roční dítě nikomu nenechávat na krku – hlavně ne na dlouho. Pokud chcete jet na dovolenou, vezměte si malého raubíře s sebou, klidně třeba i hodnou babičku, tetu nebo kamarádku, která vám na něj dohlédne, pokud si budete chtít užít alespoň pár hodin o samotě.
Kdy dát dítě hlídat prarodičům
Jak už to tak bývá, vhodnými adepty pro hlídání dítěte jsou jako první na ráně prarodiče. Jsou součástí celé rodiny, s dítětem se dobře znají a taky mají už ledajakou rodičovskou zkušenost za sebou. Dítě na hlídání jim můžete dát tehdy, až to všechny tři strany uznají za vhodné a budou s tím souhlasit. Tedy vy, vaši rodiče a samozřejmě také dítě.
Dítě nenechávejte u babičky pokud pláče, takzvaně za trest, anebo přes jeho četné protesty, koledujete si o pěkné trauma. Ne každá babička je navíc ochotna hlídat neposedné batole. Důležité je nastavit si pravidla, která se budou dodržovat. Jde především o jasné výchovné postupy, vhodnou stravu a tak dále. Vždy je rozhodující to, co si přeje rodič dítěte, nikoli jeho prarodič.
Odloučení dítěte od matky ve třech letech
Ideální je, když si dítě pomalu zvyká na občasnou společnost babičky nebo tety už od jednoho roku, anebo od doby, kdy začínáte znovu podnikat, studovat, chystáte se na pár dnů mimo domov bez dítěte a podobně. Vhodná doba na odloučení od matky je přibližně kolem třetího roku, někdy i od dvou let, ale ne často a dlouhodobě.
V podstatě tří až čtyřleté dítě už si utváří první sociální vazby a může začít navštěvovat kolektiv – například v mateřské škole. Právě v tomto období se většina žen vrací po rodičovské dovolené do práce. Hlídání u prarodičů pak může být vhodnou alternativou.