Končíte s kojením, vaše dítě má za sebou první příkrmy a zvládá běžnou stravu. Potřebuje tedy ještě vůbec mléko? Umělou výživu mu dávat nechcete a bojíte se rizika alergie na bílkovinu kravského mléka. Podle odborníků je ale nutné podávat dítěti zdroj mléka až do věku dvou let.
Od kdy začít dávat dítěti umělé mléko?
Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje kojení dítěte do šesti měsíců plně, a poté s příkrmy až do dvou let věku dítěte i déle. Pokud už rozhodně z vážných důvodů nechcete nebo nemůžete kojit, je na místě, aby dítě starší jednoho roku určitě ještě pokračovalo v pití vhodného mléka. Maminky řeší, zda v těchto případech zvolit umělou výživu, anebo dítěti nabídnout rovnou kravské mléko, pakliže už je třeba schopné konzumovat zakysané mléčné produkty jako například bílý jogurt nebo tvaroh.
Může dítě starší jednoho roku pít kravské mléko?
Pití kravského mléka u dětí mladších dvou let však pediatři vůbec neschvalují. Jde především o to, že takové mléko nesplňuje kritéria pro kojenecké formule. Mezi běžně dostupnými kravskými mléky je velký rozdíl. Jednotlivé produkty se u různých distributorů liší obsahem bílkovin, tuků a přídatných látek. Rizikem je i nedostatečné hygienické ošetření nebo nesprávné skladování mléka, které může snadno zkysnout.
Další možností může být i netestované mléko přímo od krávy z domácího chovu. To se sice považuje za nejzdravější, ale pokud není pasterizované a správně ošetřené, může být pro dítě zdrojem nákazy, a díky vysokému obsahu bílkovin pak i zátěží pro ledviny.
Jaký je rozdíl mezi počátečním a pokračovacím mlékem?
Rozdíl spočívá především v typu bílkoviny a poměru obsahu kaseinu a syrovátky, takzvané adaptaci mléka. Množství bílkovin se stanovuje na 100 ml mléka. Potřeby dětí různého věku tedy se liší a je třeba nabídnout to, co je pro ně v rámci možností nejlepší.
Jak často dávat umělé mléko dítěti staršímu jednoho roku?
Umělé mléko můžete začít podávat tehdy, pokud již nezvládáte kojit své dítě mladší dvou let. V období od jednoho do dvou let by váš potomek měl postupně ochutnat plnohodnotnou stravu. Kolem dvou let by se pak měl už umět najíst sám. Nadále však potřebuje mléko, a to přibližně v množství půl litru denně, přičemž kojení bývá obvykle rozděleno do dvou denních dávek – ráno a večer. Ve věku od dvou do tří let už dítěti stačí jen tři sta mililitrů mléka denně.
Alergie na bílkovinu kravského mléka
Citlivé zažívací orgány miminka ještě neumí trávit kravské mléko v jeho přirozeném stavu. Navíc se u dětí bezprostředně po vysazení mateřského mléka a jeho nahrazení umělou výživou často vyskytují projevy nesnášenlivost nebo alergie. Dítě může trpět průjmem nebo se u něj objeví ekzém. V těchto případech je vhodnější vyzkoušet speciálně upravené hypoalergenní mléko, pokud již žena opravdu nemůže kojit.