Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak se zbavit strií? Vyhlaste jim válku

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 1. 2019

Strie, strašák nejen těhotných žen. Jde proti nim vůbec bojovat a existuje nějaká prevence? Tyto nepříjemné a nevzhledné jizvičky trápí muže i ženy. Největší rizikovou skupinou jsou především ženy v jiném stavu, ale mohou postihnout i děti v pubertě vlivem hormonálních změn, obézní osoby či někoho, kdo velmi rychle změnil váhu. Na vině jsou i hormonální změny a dědičnost.  Jak se zbavit strií? A jde to vůbec?

Co jsou to strie?

Strie jsou malé vnitřní jizvy. Kůže se skládá ze tří vrstev (epidermis- vnější vrstva, dermis – střední vrstva a podkožní vrstva). Strie se tvoří v dermis či epidermis. To znamená, že povrch kůže je v pořádku, ale pod povrchem je pokožka tenčí a téměř chybí elastická vlákna.

Pokožka je natahována nad své síly a dochází ke kontrakci kůže. Ta se natáhne, kolagen je oslaben a normální funkce kůže je poškozena. Pokožka praská. Objevují se jemné jizvy pod horní vrstvou kůže. Na začátku jsou jizvy růžové či červené. Postupně blednou a po čase se objevuje tenká stříbrná linka. A strie jsou tu.

Vyskytují se především na břiše, ale mohou se objevit i na stehnech, pažích, hýždích a prsou. Někdy trápí i poměrně velké plochy těla. Bohužel už jde obvykle o výsledný stav a je možná jen určitá korekce. Proto je ideální začít s nimi něco dělat hned po jejich vzniku. V tu dobu jsou červené až červenofialové, někdy i vypouklé. Během několika let zblednou.

Asymetrie prsou po kojení: Jak to vyřešit?

Kdo má sklony k tvorbě strií?

Tvorbu strií ovlivňuje hned několik faktorů:

 • genetické dispozice,
 • hormonální změny (těhotenství, strie v pubertě, menopauza či braní některých léků),
 • těhotenství (mimo hormonů ovlivňuje tvorbu jizviček i nárůst hmotnosti a velikost miminka),

Nejdůležitější je prevence strií

Jak jsme již zmínili, strií se úplně zbavit nelze, proto je zvláště v tomto případě velmi důležitá prevence. Zaměřte se na to, aby u vás neprobíhali rychlé výkyvy váhy. Dodržujte správnou životosprávu a samozřejmě přísun tekutin. Příjemné jsou i prokrvující masáže a pravidelné promazávání kůže, zejména stehen, boků, břicha, rukou a prsou. Vyzkoušet můžete i potravinové doplňky s vitamínem E a kolagenem a posilování.

Hubnutí po porodu a při kojení. Máme pro vás jídelníček i babské rady

Krémy na strie?

Jestliže chcete zjistit, jak se zbavit strií, musíte promazávat. Dostatečná hydratace pokožky a její masírování krouživými pohyby je nezbytné. A to i v případě, že už se vám strie objevily. Nepřestávejte s mazáním a masírováním, nebudou tak výrazné. Přípravků je na trhu celá řada od těch za pár korun po některé, za které zaplatíte za balení mnohem více.

Možná se k vám také dostala informace, že funguje na strie sádlo. Ano, skutečně funguje, ale pozor. Nesmí v něm být žádná sůl. Vhodnější je tedy měsíčková mast, která obsahuje vepřové sádlo. Promastí pokožku a zároveň má i hojivé účinky. V těhotenství natírejte alespoň 1x denně. Oblíbenými prostředky proti striím je krém na strie od Dermacolu, tělový krém Elastic-Q, masážní balzám proti striím a celulitidě Enja, obyčejná Indulona, olivový olej i máslo.

Strie odstranění pomocí laseru a mikrodermabraze?

Existují i různé metody, které pomohou bojovat se striemi. Většinou ale strie úplně neodstraní, pouze zesvětlí nebo zmenší.

Dobrým pomocníkem je laser, ale jen na čerstvé jizvy. Na ty starší už příliš nezabírá. Dokáže jizvičku zesvětlit a podle klinických studií dokáže vzhled pokožky vylepšit i o 50 %. Laser si musíte zaplatit a cena se pohybuje kolem 250 Kč za cm2.

Cvičení po porodu. Kdy můžete začít a na co si dát pozor!

Další možností je mikrodermabraze. Jedná se o kosmetický zákrok, kdy se použije oxid hlinitý, který jemně zbrousí povrch kůže. Tato metoda je poměrně nákladná, ale především na staré jizvy působí velmi pozitivně a patří k nejúčinnějším.

Moderní technologie přinášejí ještě jednu metodu. Je jí mikrojehličková radiofrekvence. Před její aplikací dostanete znecitlivující mastičku. Používají se jehličky, které se dostanou na požadovanou hloubku a působením tepla se zkrátí kolagenová vlákna. Ta stáhnou jizvičku na minimum. Samozřejmě ani zde nejde kůže úplně vyhladit, ale rozhodně se strie výrazně zredukují.

Strie a povadlé bříško po porodu už patří minulosti, říká specialistka na estetickou medicínu Petra Řehořková

Jak se zbavit strií babské rady

Nejčastěji se strie tvoří těhotným budoucím maminkám. Proto také mnoho žen řeší otázku, jak se zbavit strií po porodu. Než přistoupíte k nějakým radikálnějším zásahům, můžete vyzkoušet nějaké babské rady na strie.

 • ricinový olej – tento olej je velmi často využíván při léčení různých kožních problémů (vrásky, stařecké skvrny, mateřská znaménka, tmavé skvrny, pupínky a samozřejmě strie). Olejem masírujte místa, kde se strie vyskytují, zabalte místo do tenké bavlněné látky a zahřívejte. Opakujte denně alespoň měsíc. Poté už by měly být vidět první výsledky,
 • bílky – zbavit se strií vám pomou pomoci i vaječné bílky, které obsahují mnoho aminokyselin a bílkovin. Rozšlehejte dva bílky vidličkou a namažte si je na oblasti, kde máte strie. Nechte zaschnout a umyjte studenou vodou. Nezapomeňte dobře promasírovat kokosovým či olivovým olejem. Opakujte denně,
 • šťáva z citronu – kyselá citronová šťáva mimo strií léčí i akné a různé jizvy. Opět vmasírujte čerstvou citronovou šťávu a nechte působit asi deset minut. Poté opláchněte,
 • aloe vera – aloe vera je opravdu zázračná rostlina. Uzdravuje, zklidňuje a může být použita i k odstranění strií. Potřete si postiženou kůži gelem s obsahem aloe vera a nechte působit. Nebo ke gelu přidejte ještě olej z deseti kapslí vitamínu E a pět kapslí vitamínu A a znovu aplikujte na kůži,
 • cukr – velmi účinný prostředek proti striím. Můžete ho používat jako peeling. Smíchejte surový cukr s mandlovým olejem a citronovou šťávou. Znovu vetřete do pokožky a jemně třete. Pak se osprchujte. Provádějte pravidelně alespoň jeden měsíc,
 • olivový olej – tento olej obsahuje mnoho živit a antioxidantů. Olej zahřejte a vmasírujte do pokožky. Používejte extra panenský olivový olej. Tím zlepšíte prokrvení kůže a dokážete zredukovat i strie. Nechte působit dostatečně dlouhou dobu, aby se vitamíny a živiny měly čas vstřebat.
 • kakaové máslo – velmi dobře hydratuje a vyživuje pokožku. Působí proti vzniku strií. Musíte mazat na kůži alespoň dvakrát denně. Můžete si i vytvořit směs z kakaového másla, oleje z pšeničných klíčků, strouhaného včelího vosku a oleje z meruňkových jader. Směs zahřejte a pak dobře uskladněte v uzavřené nádobě a v chladničce. Používejte několikrát denně. Budete se divit, jak bude vaše pokožka krásná a hladká,
 • šťáva z brambor – brambory obsahují spoustu vitamínů a minerálních látek. Obnovují růst kožních buněk. Nakrájejte brambory na tlusté plátky a poté kousky jemně masírujte kůži, kde máte strie. Šťávu nechte zaschnout a pak omyjte vodou.

Jak běhat s kočárkem. Bezpečně a pro radost

Jak se zbavit strií doma?

Mimo výše zmíněných rad tu máme ještě jednu, velmi jednoduchou, ale velmi často opomíjenou. Důležitá je voda. Když je kůže správně hydratovaná, je chráněná před mnoha problémy a lépe se i čistí. Díky tomu je pokožka vláčná a elastická, čím zabraňuje tvoření strií. Proto dbejte na svůj pitný režim, abyste udrželi tělo hydratované. A ne jen kvůli striím, ale i kvůli svému zdraví.

Jak se zbavit strií?

Jste těhotná a bojíte se strií? Pak začněte včas s vhodnou prevencí, i když ani tak není vyloučeno, že je mít budete. Dobrou péčí ovšem nebudou ani zdaleka tak nevzhledné a nebude jich tolik. Někdy jde o velmi těžký boj a zbavit se strií definitivně je nemožné. Za tu radost, mít dítě, nám ale těch pár jizviček stojí. Co myslíte?

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Jak se zbavit strií? Vyhlaste jim válku