Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Asymetrie prsou po kojení: Jak to vyřešit?

Konečně. Miminko se narodilo zdravé a asi každá žena v této chvíli zažívá neskutečný pocit štěstí. Po pár týdnech euforie a starání se o malý zázrak ale přijde na to, kdy se maminka podívá do zrcadla. Některé ženy jsou se svým zevnějškem spokojené i po těhotenství, některé smutní, že se na nich těhotenství projevilo negativně. Pevná ňadra jsou po kojení pryč, často se objevují strie nebo dokonce asymetrie. Co se tím dá dělat?

Velikost prsou a asymetrie ovlivňuje duševní zdraví

Žádná žena na světě nemá obě prsa stejná, určitý stupeň rozdílnosti je běžný. U žen, které mají své přednosti rozdílné jen nepatrně, to není žádný problém. Situace se ale mění v případě, kdy je rozdíl už na první pohled jasný.

Fakt, že velikost ňader ovlivňuje fyzické zdraví ženy, je už několik let známý. Nicméně o tom, že velikost košíčku může ovlivňovat zdraví psychické, se už mluví mnohem méně. Může se zdát, že v dnešním světě, kdy máme na výběr nepřeberné množství oblečení, není problém sehnat správnou velikost podprsenky pro asymetrická prsa. Opak je pravdou. Žena je velmi omezena výběrem plavek nebo spodního prádla, ať už funkčního na běžné nošení či sport, ale i toho pro intimní chvíle s partnerem. A všichni víme, jak je pro ženu důležité cítit se krásně a sebevědomě.

Rada pro vás: Velikost podprsenky vždy vybírejte podle většího prsu, košíček menšího pak vyplňte vycpávkou. V případě, že je asymetrie velká (rozdíl jedné nebo více velikostí), je vhodné popřemýšlet o plastické operaci.

Operace a další miminko?

Pokud vás trápí asymetrie nebo povadlá prsa, ale v budoucnu ještě zvažujete těhotenství, se zákrokem nespěchejte. Je totiž nutné počítat s tím, že se tvar prsou může vlivem dalšího těhotenství měnit. “V případě, že plánujete operaci po porodu, doporučuji zachovat časový odstup přibližně půl roku od ukončení kojení.” radí MUDr. Karel Urban z pražské kliniky Esthé.

Do 2 hodin je po problému

Pokud se rozhodnete váš nepříjemný problém vyřešit, dojde na modelaci prsou a vložení silikonových implantátů. Jsou 2 způsoby, jak asymetrii vyrovnat, postup vždy zvolí lékař s ohledem na nejlepší řešení vůči vašemu zdraví a chtěného výsledku. “Nejčastěji vkládáme různé velikosti do obou ňader a provádíme modelaci. Druhou možností je redukce, případně zvětšení, jednoho prsu, druhý prs pak domodelujeme tak, aby co nejvíce odpovídal prsu prvnímu.” vysvětluje MUDr. Urban.

Najděte si kvalitní kliniku

Pokud se rozhodnete podstoupit plastickou operaci, prvním důležitým krokem je výběr perfektní kliniky s atestovanými lékaři. Jedině ti vám odborně poradí s výběrem kvalitních implantátů. Zaměřte se také na špičkové vybavení a výrobce výplní. Takto vybraná klinika bude mít pravděpodobně vyšší ceny a na první pohled nevýhodné, nicméně v budoucnu tohoto rozhodnutí nebudete litovat. “Právě díky těmto kritériím předejdete problémům jak při samotné operaci, tak i při rekonvalescenci.” dodává MUDr. Urban.

Jak je to s úhradou od pojišťovny?

Pokud prokážete, že vám rozdílnost prsou způsobuje zdravotní komplikace či vážné psychické potíže, zákrok hradí zdravotní pojišťovna. Stejně tak tehdy, kdy asymetrie prsů vznikla kvůli operaci pro karcinom.

Vyrovnání asymetrie prsou je trvalé řešení, nicméně je třeba počítat s tím, že prsa každý den neustále podléhají gravitaci. Samozřejmostí je proces stárnutí, takže se po pár letech může stát, že prsa znovu poklesnou. V takovém případě je možné znovu podstoupit modelaci.

Životopis

MUDr. Karel Urban je absolventem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kromě své činnosti na soukromé Klinice plastické chirurgie Esthé, kde se specializuje především na estetickou chirurgii, pracuje od roku 1998 také na Klinice plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce, kde se zaměřuje hlavně na rekonstrukční plastickou chirurgii. Zde téměř sedm let působil i ve funkci primáře kliniky a současně zde provádí i výuku studentů 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

V téže nemocnici je také nepostradatelnou součástí týmu Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu. Je jedním z nejúspěšnějších plastických chirurgů v oblasti rekonstrukce prsů u žen, které prodělaly mastektomii v souvislosti s nádorovým onemocněním prsu. V rámci univerzitní kliniky je zapojen do všech jejích činností a patří k nejlepším plastickým chirurgům pracoviště.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Asymetrie prsou po kojení: Jak to vyřešit?