Pouto, které novopečené maminky sdílejí se svými miminky, je mimořádné. Bezpodmínečná láska se rozvíjí od okamžiku, kdy se poprvé podíváte do očí novorozence, dotknete se jeho malých prstíků, a pochováte ho v náručí. Zatímco většina rodičů se s miminkem okamžitě propojí, jiným to může trvat o něco déle. Pokud patříte do druhé skupiny, nemusíte se bát. Jedná se o dočasný stav, který se brzy zlepší.
Důležitost napojení se na miminko
Propojení rodičů s novorozencem je zcela zásadní pro jeho emoční, fyzický i psychický vývoj. Dává miminku pocit ochrany a umožňuje správný základ pro jeho blaho. Jedná se však o proces, který vyžaduje čas.
Když se na novorozence budete usmívat, objímat ho a denně na něj mluvit, začne si velmi brzy uvědomovat vaši lásku, náklonnost a péči. Postupem času se pak u něj začne rozvíjet myšlení, jazykové dovednosti a paměť. Novorozená miminka jsou zcela závislá na tom, že se s nimi rodiče mazlí, zahřívají je svými těly a plní všechny jejich potřeby. Vzájemné pouto posílíte ještě více doteky, houpáním a komunikací tváří v tvář.
9 způsobů, jak se napojit na své miminko
Pokud chcete vzájemné pouto se svým dítětem vylepšit, začleňte do své každodenní rutiny pár kroků.
1. Kontakt kůže na kůži
Vaše dítě potřebuje cítit doteky. Když ho budete mít často u sebe, pomůže to vám i jemu uvolnit se a získat potřebný klid. Můžete se s dítětem mazlit, nosit ho v šátku nebo ho držet za ručičku. Všechny tyto aktivity uvolňují oxytocin, který snižuje hladinu stresu, udržuje srdeční frekvenci v normálu a stabilizuje tělesnou teplotu.
2. Kojení
Podle Americké psychologické asociace jsou déle kojené děti vystavené většímu množství citů ze strany matky. Udržování dítěte v těsné blízkosti mu umožňuje cítit doteky i vaši vůni. Během kojení na miminko mluvte a utěšujte ho. Vytvoříte tak těsné a velmi pozitivní pouto.
3. Dětská masáž
Masáž je přirozeným způsobem, jak vylepšit pouto mezi matkou a dítětem. Pravidelné masírování miminka navíc podporuje zdravé nabírání hmotnosti a zlepšuje mentálně-motorický vývoj dítěte. Podle výsledků zahraniční studie rovněž reguluje dýchání i spánek, a snižuje stres i riziko vzniku kolik.
4. Mluvení a zpívání
Pozitivnímu propojení mezi novorozencem a rodiči napomáhá i mluvení a prozpěvování. Zejména zpěv zlepšuje celkové zdraví miminka, posiluje sociální pouto a udržuje dítě v klidu. Díky vzájemné komunikaci dítě rozpozná hlas své matky mnohem dříve, než identifikuje její tvář. Stejným způsobem se může s novorozencem propojit i otec.
5. Nošení miminka
Udržováním dítěte v těsné blízkosti díky nošení v šátku nebo zavinováním regulujete správnou tělesnou teplotu miminka, udržujete jeho dech v klidu, zklidňujete srdeční frekvenci a tím podporujete vzájemné pouto. Navíc umožňujete miminku identifikaci vašeho tělesného pachu a dáváte mu najevo, že jste tu vždy pro něj. Oba rodiče by měli své dítě pravidelně nosit, aby se pouto mezi nimi upevnilo.
6. Oční kontakt a úsměv
Když se maminky a tatínkové na své dítě usmívají a navazují s ním oční kontakt, vytvářejí tím smysluplné a zvláštní pouto. Dítě tak navíc může začít dříve chápat, co se mu rodiče snaží říci a snadněji se v budoucnu naučí s nimi komunikovat.
7. Tancování a pohupování v rytmu
Děti velmi brzy reagují na rytmické zvuky a hudbu, která rovněž podporují interakci mezi dítětem a rodičem. Tleskejte, podupávejte nohami a tancujte. S dítětem můžete při uspávání lehce pohupovat a uklidňovat ho.
8. Denní rutina
Děti milují rutinu. Pokud nastavíte pevný čas kojení, hraní nebo zpívání, většinou na to zareagují pozitivně. Reagují na rutinní chování určitými pohyby a snaží se vám něco říct. Zkoumejte chování svého miminka a snažte se mu porozumět. Zjistíte tak, co se mu líbí a co ne. Velmi brzy se tak vaše vzájemná vazba rozvine.
9. Spánek s dítětem
Spánek vedle matky má na miminko uklidňující účinky. Cítí se chráněné, i když se během noci probouzí. Když se dítěte dotýkáte při kojení, usínání a spánku, vytvoříte mezi sebou vzájemné propojení.
Proč je pro některé rodiče obtížné se s miminkem spojit?
Neschopnost propojení s dítětem je zcela v pořádku. Vytváření vazby je proces, který může některým rodičům trvat několik dní, týdnů, nebo dokonce měsíců.
- Jedním z důvodů, které tento proces nejvíce ovlivňují, je poporodní deprese. Pokud nejste psychicky v pohodě, můžete mít tendenci se zanedbávat a tím se hůře propojit se svým dítětem.
- Bolestivý a vyčerpávající porod je pro některé ženy těžkým začátkem vzájemného propojování. Novopečená maminka je unavená a vytváření pouta tak může chvíli trvat.
- Dalším faktorem bývá nedostatek spánku a méně časté kojení.
Snažte se trávit se svým miminkem co nejvíce času a buďte mu stále poblíž. Objímejte ho, zahrnujte ho polibky a dokazujte si vzájemnou náklonnost a lásku. I když vám může sbližování zabrat delší čas, nakonec si ke svému dítěti dokážete vytvořit pevné a zdravé pouto.