×
MotherClub.cz

Jak sdělit dítěti, že je z IVF? Co když jeden z rodičů není jeho biologickým rodičem?

jak sdělit dítěti, že je z IVF
Pochází vaše dítě z IVF? Jak mu to říci?

Dlouho se vám nedařilo počít miminko přirozenou cestou, a tak jste se rozhodli pro asistovanou reprodukci. Vaše snažení jste prožívali s rodinou či se známými, které jste zahrnovali detaily, takže všichni vědí, jak bylo vaše dítě ve skutečnosti počato. Poradíme vám, jak sdělit dítěti, že je z IVF, příp. že jeden z rodičů není jeho biologickým rodičem. Jak neranit jeho důvěru?

Dítě z IVF

Mimotělní oplodnění – in vitro fertilizace a embryotransfer (IVF+ET) je metoda, po které se na celém světě narodily již statisíce zdravých dětí. Tato metoda je jedinou možností léčby u oboustranné neprůchodnosti vejcovodů a u andrologického faktoru neplodnosti (zhoršené kvality spermií). Dalšími indikacemi jsou ovariální, imunologický i idiopatický druh neplodnosti a endometrióza. Z vaječníku se odsaje vajíčko, v laboratoři je oplodněno spermií a vzniklé embryo pak přeneseno do dělohy. Celý proces se odehraje během jednoho menstruačního cyklu. V první polovině cyklu je pomocí hormonálních léků stimulována činnost vaječníků tak, aby najednou dozrálo více vajíček než jedno. Cílem je získat více vajíček na výběr, protože některá vajíčka nejsou schopná oplození a dále se po oplození jen některá embrya vyvíjejí a jsou životaschopná.

Čtěte také: Jak naučit děti empatii a proč je to tak důležité?

Vajíčko nebo spermie od dárce

Někdy se i přes veškeré snahy nedaří umělé oplodnění v daném páru a je potřeba buď vajíčka, anebo spermie dodat od dárce (resp. dárkyně). Ačkoli tedy dítě považuje své právoplatné rodiče za své biologické, velice často tomu po IVF není.  V některých případech dokonce není biologickým rodičem ani jeden z rodičů (situace, kdy matka odnosí darované embryo). Dítě je potřeba s touto situací seznámit co nejdříve, zejména pokud hrozí, že by se to mohlo dozvědět od někoho jiného.

Dítě z IVF – proč to neříct?

V některých oblastech, zejména se to týká malých měst či venkova, bývá rozšířené relativně zpátečnické, stereotypní uvažování. Vůči IVF existuje řada výhrad ze strany veřejnosti. Umělé oplodnění je podle nich nepřirozené a za neplodnost si mohou dotyční sami, protože dali např. přednost kariéře a cestování a oddalovali založené rodiny na pozdější věk. Ať už je tomu tak či nikoli, je to každého rozhodnutí a nikomu do toho nemusí nic být. Přesto však lidé, kteří nedokáží počít dítě přirozenou cestou, mohou díky stereotypně uvažujícímu okolí získat pocit méněcennosti, zejména týká-li se to mužů. Stejné negativní pocity může samozřejmě zažívat také dítě, které si snaží budovat vlastní identitu. Pokud jsou oba rodiče vlastní, nebývá s tím zásadním problém, nicméně pokud pochází vaše dítě částečně z darovaných vajíček či spermií, mohou nastat komplikace.

Identita

Již v období kolem tří let si malé dítě začíná budovat vlastní identitu. Pomalu získává představu o tom, kdo je, kam patří, kdo jsou jeho rodiče, co dělají apod. Je jasné, že tříleté dítě nemá šanci pochopit, jak na svět přicházejí děti, ale čím je starší, tím více vyzvídá. Když se uchýlíte k mlčení a dítě nebude mít nejmenší tušení, že bylo počato specifickým způsobem, případně dokonce, že není jeden z jeho rodičů tím biologickým, získá naprosto nereálný pohled na svůj život. Vytvoří si vlastně fiktivní představu o sobě a rodině, kterou mu stejně později vezmete vy anebo v horším případě někdo jiný. Pokud se pravdu dítě dozví zprostředkovaně, bude se cítit podvedené. A možná s vámi už nikdy nepromluví.

Čtěte také: Můžou za to geny nebo výchova? Co má větší vliv na osobnost dítěte?

Kdo je mým biologickým rodičem?

Dárcovství je u nás ze zákona anonymní. Vysvětlete dítěti, že tedy nemá cenu snažit se to vypátrat. Mezi dárce jsou vybíráni pouze osoby s ukončeným středoškolským vzděláním, nejčastěji studenti vysokých škol.

Jak sdělit dítěti, že je z IVF? Nic netajit!

Abyste se vyhnuli vyhroceným rodinným situacím, bavte se s dítětem už odmala na rovinu. Normálně už v brzkém věku svému dítěti oznamte, že bylo počato jinak, než ostatní děti. Snažte se to sdělit jednoduše a přirozeně s tím, že nezáleží na tom, zda se potomek narodil vám nebo jiným lidem, ale jde přeci o to, jak moc se máte rádi navzájem. Formou dětských pohádek můžete vysvětlit, že láska je mnohem důležitější než biologický původ. Pokud navíc bylo použité darované vajíčko a dítě matka odnosila ve vlastním lůně, je možné toto samozřejmě zdůrazňovat. Že to je zcela srovnatelné s biologickým rodičem. Dítě pak snadno přijme informaci za svou a nikdy se na vás za to nebude zlobit.

Čtěte také Nedomazlené děti. Co všechno může způsobit nedostatek něhy?

Reakce jsou individuální

Jak sdělit dítěti, že je z IVF? Pokud mu novinku o IVF oznámíte v pozdějším věku, pravděpodobně se setkáte s agresivní reakcí. Vaše dítě ve vás a v sebe ztratí důvěru. Zboří se mu domeček z karet. Jestliže ale s oznámením nebudete otálet moc dlouho a dítě se dozví pravdu v raném předškolním věku, možná vás zahrne mnoha zvídavými otázkami na příštích několik měsíců, než informaci plně vstřebá. Je také možné, že dítě vůbec nezareaguje a dál se o podrobnosti nebude zajímat. Každé dítě má jinou povahu. Všechny reakce jsou přirozené. Pokud ale budete s dětmi vždy mluvit přímo a s notnou dávkou empatie, nikdy se nebudete muset bát, že vás nepochopí a zareaguje negativně.

Ztratí dítě vztah ke svému ne-biologickému rodiči?

Pokud pravdu sdělíte dítěti již v útlém věku, bude to tak brát jako samozřejmé a o lásce nebiologického rodiče nebude pochybovat. Je ovšem potřeba, aby nebiologický rodič bezmezně zahrnovat dítě láskou. Nikdy by se neměl dostat do situace, ve které by dítě mohlo získat pocit, že ho má biologický rodič radši. Na druhou stranu, děti z IVF bývají doslova vymodlené. Navíc nenastává tak často problém s tím, že by dítě žárlilo na jiné, biologické sourozence. Jedině tedy starší.7 Komentáře Jak sdělit dítěti, že je z IVF? Co když jeden z rodičů není jeho biologickým rodičem?

 1. Článek je nepřesný, míchá dohromady dvě věci naprosto odlišné.
  IVF – asistované početí – tady nechápu, v čem by měl být problém. Jestli k oplodnění vajíčka došlo doma v posteli, na visuté hrazdě nebo na lůžku lékařského zařízení může být pro dítě leda tak zajímavá kuriozita a má význam pouze jako součást rodinné anamnézy – dítě by to vědět mělo, proto, že se v budoucnu může potýkat s podobnými problémy. Nechápu, proč by se z tohoto sdělení mělo dítě hroutit.
  Jesliže bylo dítě počato s přispěním jiného biologického materiálu (“rodič” je v případě dárce spermií tak trochu silné slovo), pak je to situace diametrálně odlišná. Zejména v citlivém věku puberty by s ním pak informace o tom, že není biologicky tatínkův (maminčin) mohla poměrně dost zamávat a článek měl dost prostoru k tomu, poskytnou pár praktických rad jak vyhrocené situaci předejít. Ty omezil na knížecí “mluvte přímo”.

 2. Budete se divit, zensky rozkecaji kamaradkam kde co. Ale me by rozhodne nebylo prijemny, kdyby vsichni vedeli, ze mam liny spermie a ze neumim svoji zenu oplodnit sam. Rozhodne si umim predstavit, jak by se mohly jine deti tem mym posmivat, kdyby to vedely. Samozrejme bych radsi zil ve spolecnosti, kde se kvuli takovym vecem nikdo neposmiva, ale deti umi byt zle. Sikanuji i kvuli banalnejsim vecem. Takze podle me je nejlepsi nechat si to uplne pro sebe. Pokud tedy neni rodic nebiologicky. Co je komu do toho? Zensky by si mely davat vetsi pozor na jazyk a nevytrubovat podrobnosti partnerskyho zivota sousedkam na potkani!

  • Souhlasim s panem Emilem!Co je komu do toho jak bylo dítě počato. Co je mezi námi kukuččich dětí a nikdo to neví ,možná tak jejich matka vi, nebo tuši..Rodič není ten, kdo dítě zplodí , ale ten, kdo ho vychovává a bezmezně miluje…

 3. Jenom blbka se chlubí tak intimní věcí jako je IVF a vystavuje své dítě posměchu a to si pište že se v rodině někdo najde a pokud to vytrubuje na potkání že se tim baví celá ulice – doporučuji manželelovi proplesknout.

 4. …Ať už je tomu tak či nikoli, je to každého rozhodnutí a nikomu do toho nemusí nic být…
  Já bych to tedy vyložil i tak, že do toho není nic ani dítěti. Nebo, že bych se pletl? Nebude to stejný, jako když si manželka jen tak opatří dítě na dovolené (jede sama, nebo se super kámoškou) od fakt suprovýho týpka s kterým to bylo fakt boží?

 5. Vůbec nechápu pro takový článek vzniknul. Nedává žádné rady, informace a ještě je v tématice IVF mimo mísu. Souhlasím s předchozími reakcemi, že dítě rozhodně nepotřebuje vědět že je z IVF, pokud byl použit biologický materiál obou rodičů. A dokonce si nemyslím, že by to bylo důležité ani v dospělosti, protože vůbec nemusí znamenat, že dítě bude mít stejné problémy s početím svého potomka. To už pak asi záleží na situaci, na rodině atd. Autor by se měl příště zamyslet, než něco takového vypustí do světa.

 6. Pokud vím, tak informace o tom, že je někdo IVF je ve zdravotní kartě takto počatého jedince. Takže doktor bude celý život tajit před svým pacientem jeho početí? To asi ne… Navíc to kolikrát ví celá rodina. Takže jediný, kdo to nepotřebuje vědět je dítě? Nesouhlasím s předchozími komentáři. Mohli bychom začít říkat pravdu těm, jichž se věc týká nejvíc.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*