Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak sdělit dítěti, že je z IVF? Co když jeden z rodičů není jeho biologickým rodičem?

Redakce

Redakce

28. 2. 2018

Dlouho se vám nedařilo počít miminko přirozenou cestou, a tak jste se rozhodli pro asistovanou reprodukci. Vaše snažení jste prožívali s rodinou či se známými, které jste zahrnovali detaily, takže všichni vědí, jak bylo vaše dítě ve skutečnosti počato. Poradíme vám, jak sdělit dítěti, že je z IVF, příp. že jeden z rodičů není jeho biologickým rodičem. Jak neranit jeho důvěru?

Dítě z IVF

Mimotělní oplodnění – in vitro fertilizace a embryotransfer (IVF+ET) je metoda, po které se na celém světě narodily již statisíce zdravých dětí. Tato metoda je jedinou možností léčby u oboustranné neprůchodnosti vejcovodů a u andrologického faktoru neplodnosti (zhoršené kvality spermií). Dalšími indikacemi jsou ovariální, imunologický i idiopatický druh neplodnosti a endometrióza. Z vaječníku se odsaje vajíčko, v laboratoři je oplodněno spermií a vzniklé embryo pak přeneseno do dělohy. Celý proces se odehraje během jednoho menstruačního cyklu. V první polovině cyklu je pomocí hormonálních léků stimulována činnost vaječníků tak, aby najednou dozrálo více vajíček než jedno. Cílem je získat více vajíček na výběr, protože některá vajíčka nejsou schopná oplození a dále se po oplození jen některá embrya vyvíjejí a jsou životaschopná.

Proč dítě odmítá otce a co svému dítěti nikdy nesmíte říct

Vajíčko nebo spermie od dárce

Někdy se i přes veškeré snahy nedaří umělé oplodnění v daném páru a je potřeba buď vajíčka, anebo spermie dodat od dárce (resp. dárkyně). Ačkoli tedy dítě považuje své právoplatné rodiče za své biologické, velice často tomu po IVF není.  V některých případech dokonce není biologickým rodičem ani jeden z rodičů (situace, kdy matka odnosí darované embryo). Dítě je potřeba s touto situací seznámit co nejdříve, zejména pokud hrozí, že by se to mohlo dozvědět od někoho jiného.

Dítě z IVF – proč to neříct?

V některých oblastech, zejména se to týká malých měst či venkova, bývá rozšířené relativně zpátečnické, stereotypní uvažování. Vůči IVF existuje řada výhrad ze strany veřejnosti. Umělé oplodnění je podle nich nepřirozené a za neplodnost si mohou dotyční sami, protože dali např. přednost kariéře a cestování a oddalovali založené rodiny na pozdější věk. Ať už je tomu tak či nikoli, je to každého rozhodnutí a nikomu do toho nemusí nic být. Přesto však lidé, kteří nedokáží počít dítě přirozenou cestou, mohou díky stereotypně uvažujícímu okolí získat pocit méněcennosti, zejména týká-li se to mužů. Stejné negativní pocity může samozřejmě zažívat také dítě, které si snaží budovat vlastní identitu. Pokud jsou oba rodiče vlastní, nebývá s tím zásadním problém, nicméně pokud pochází vaše dítě částečně z darovaných vajíček či spermií, mohou nastat komplikace.

Identita

Již v období kolem tří let si malé dítě začíná budovat vlastní identitu. Pomalu získává představu o tom, kdo je, kam patří, kdo jsou jeho rodiče, co dělají apod. Je jasné, že tříleté dítě nemá šanci pochopit, jak na svět přicházejí děti, ale čím je starší, tím více vyzvídá. Když se uchýlíte k mlčení a dítě nebude mít nejmenší tušení, že bylo počato specifickým způsobem, případně dokonce, že není jeden z jeho rodičů tím biologickým, získá naprosto nereálný pohled na svůj život. Vytvoří si vlastně fiktivní představu o sobě a rodině, kterou mu stejně později vezmete vy anebo v horším případě někdo jiný. Pokud se pravdu dítě dozví zprostředkovaně, bude se cítit podvedené. A možná s vámi už nikdy nepromluví.

Můžou za to geny nebo výchova? Co má větší vliv na osobnost dítěte?

Kdo je mým biologickým rodičem?

Dárcovství je u nás ze zákona anonymní. Vysvětlete dítěti, že tedy nemá cenu snažit se to vypátrat. Mezi dárce jsou vybíráni pouze osoby s ukončeným středoškolským vzděláním, nejčastěji studenti vysokých škol.

Jak sdělit dítěti, že je z IVF? Nic netajit!

Abyste se vyhnuli vyhroceným rodinným situacím, bavte se s dítětem už odmala na rovinu. Normálně už v brzkém věku svému dítěti oznamte, že bylo počato jinak, než ostatní děti. Snažte se to sdělit jednoduše a přirozeně s tím, že nezáleží na tom, zda se potomek narodil vám nebo jiným lidem, ale jde přeci o to, jak moc se máte rádi navzájem. Formou dětských pohádek můžete vysvětlit, že láska je mnohem důležitější než biologický původ. Pokud navíc bylo použité darované vajíčko a dítě matka odnosila ve vlastním lůně, je možné toto samozřejmě zdůrazňovat. Že to je zcela srovnatelné s biologickým rodičem. Dítě pak snadno přijme informaci za svou a nikdy se na vás za to nebude zlobit.

Nedomazlené děti. Co všechno může způsobit nedostatek něhy?

Reakce jsou individuální

Jak sdělit dítěti, že je z IVF? Pokud mu novinku o IVF oznámíte v pozdějším věku, pravděpodobně se setkáte s agresivní reakcí. Vaše dítě ve vás a v sebe ztratí důvěru. Zboří se mu domeček z karet. Jestliže ale s oznámením nebudete otálet moc dlouho a dítě se dozví pravdu v raném předškolním věku, možná vás zahrne mnoha zvídavými otázkami na příštích několik měsíců, než informaci plně vstřebá. Je také možné, že dítě vůbec nezareaguje a dál se o podrobnosti nebude zajímat. Každé dítě má jinou povahu. Všechny reakce jsou přirozené. Pokud ale budete s dětmi vždy mluvit přímo a s notnou dávkou empatie, nikdy se nebudete muset bát, že vás nepochopí a zareaguje negativně.

Ztratí dítě vztah ke svému ne-biologickému rodiči?

Pokud pravdu sdělíte dítěti již v útlém věku, bude to tak brát jako samozřejmé a o lásce nebiologického rodiče nebude pochybovat. Je ovšem potřeba, aby nebiologický rodič bezmezně zahrnovat dítě láskou. Nikdy by se neměl dostat do situace, ve které by dítě mohlo získat pocit, že ho má biologický rodič radši. Na druhou stranu, děti z IVF bývají doslova vymodlené. Navíc nenastává tak často problém s tím, že by dítě žárlilo na jiné, biologické sourozence. Jedině tedy starší.

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Jak sdělit dítěti, že je z IVF? Co když jeden z rodičů není jeho biologickým rodičem?