Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak předcházet napadení dítěte psem? Na co si dát pozor?

Redakce

Redakce

12. 4. 2018

Máte doma psa, který nebyl zvyklý na děti, a narodilo se vám dítě? Bydlí ve vašem sousedství nějaký nebezpečný pes nebo pes, který na každého kolemjdoucího štěká? Jedete ke známým, kteří mají doma psy? Buďte předem připraveni na každou situaci, která vás může se psem běžně potkat. Naučíme vás, jak předcházet napadení dítěte psem. Jak se zachovat, když už k útoku dojde? A jak ránu ošetřit?

Jak předcházet napadení dítěte psem?

Ať už je pes sebehodnější, není radno kontakt mezi zvířetem a dítětem podcenit. Ze všech stran slyšíte, že byste dítě v žádném případě neměli s dítětem nechat o samotě. Na druhou stranu téměř každý majitel psa se dušuje, že je jeho pes hodný a ještě nikomu neublížil. Kdo se v tom má vyznat? Poradíme vám, jak se zachovat v konkrétních situacích a naučit se předcházet potencionálně nebezpečným situacím, aby se vašemu dítěti nic nestalo.

Nenechte dítě přistupovat k cizím psům na ulici

Většina dětí miluje zvířátka a obzvláště pejsky. Dítě by však od mala mělo být vedeno k tomu, aby v žádném případě nehladilo cizí pejsky na ulici, které nezná. V podstatě nehraje roli, zda je pes uvázán na vodítku nebo ne. Na první pohled může vypadat pes na vodítku bezpečněji. To ovšem není pravda – pes, který je uvázaný, nemá kam utéct a může se cítit ohrožený, když na něj nastoupí cizí dítě s tím, že si ho chce pohladit. Zejména se to týká malých psů, kteří se mohou cítit vystresovaně v situacích, kterou nemají pod kontrolou.

Pomoc, moje dítě ubližuje zvířatům!

Nikdy nenechávejte dítě se psem o samotě

Nedovolujte dítěti hrát se psem hry, které stimulují psa k agresivitě. Naučte děti základům bezpečného chování vůči psům a jak se zachovat v případě, že jsou psem ohroženy či napadeny. Bez svolení majitele a přítomnosti dospělého není vhodné, aby dítě hladilo cizího psa. Pamatujte, že před projevem jakékoli náklonnosti dítěte vůči psu, by měl mít pes možnost si dítě očichat. Pokud pozorujeme náznaky nelibosti psa vůči dítěti, je nutné kontakt dítěte se psem ihned přerušit. Pes by neměl být rušen dítětem při spánku, krmení či péči o štěňata.

Pes v parku na volno

Pokud je pes na volno a vesele pobíhá a očmuchává všemožné rohy nebo si hraje s jinými psy, zkrátka nevěnuje žádnou pozornost dítěti, je možné to považovat za relativně bezpečnou situaci. Přesto se pokuste dítěti rozmluvit, aby se snažilo pejska např. chytit. Pokuste se odvést pozornost dítěte jinam nebo si k němu pokleknout do dřepu a pozorovat veselé hrající si pejsky společně z dálky. Pokud jsou ve vaší blízkosti psi na volno, raději dítě nenechte jet na odrážedle, motorce nebo čemkoli jiném, co by je mohlo vyprovokovat. Rychlý pohyb může některé psy motivovat k honění či snaze kořist zachytit. Zejména pokud je např. plastová motorka hlučná. Raději dítě vezměte za ruku a odrážedlo neste. Chovejte se klidně a nenápadně.

Pes k vám přiběhne z dálky a vrčí

Tak toto je opravdu nebezpečná situace. Zejména špatně socializovaný pes, který je např. zvyklý být celý den na zahradě a moc do kontaktu s lidmi nepřichází, se chová vůči cizím lidem podezřívavě. Pokud např. není zvyklý na dětský křik, děti s kapucí na hlavě, kočárek s krytem proti dešti nebo prostě na kohokoli jiného, může být nebezpečný. Takový pes by neměl být na volno a když už jej majitel nechce mít neustále přivázaného na vodítku, měl by ho vypouštět jedině s látkovým náhubkem.

A jak se v takové situaci zachovat?

V ideálním případě byste měla mít na agresivního psa někde po ruce připravený pepřový sprej (takový, který se nerozptýlí, ale vystříkne v soustředěném proudu), příp. paralyzér. Oboje je potřeba neustále ukrývat před dosahem dětských ručiček (tzn. umístit někde vysoko). Většinou však maminky takovými obrannými prvky nedisponují, ale pokud u vás v okolí podobně agresivní pes bydlí a máte strach o své děti pravidelně během procházek, raději si do kabelky nějaký pořiďte, ideálně s dětskou pojistkou.

Jak naučit děti empatii a proč je to tak důležité?

Nedívejte se psovi upřeně do očí

Je-li dítě ohrožováno cizím psem, nemělo by se dívat psovi upřeně do očí, přímý pohled může vyprovokovat bezprostřední útok psa. Pokud je to jen možné, dítě by mělo zůstat v klidu a vyčkat, jestli se pes sám vzdálí. Teprve je-li pes dostatečně daleko, dítě by mělo pomalu pozpátku ustupovat, nemělo by se v žádném případě dávat na útěk. U dětí bývá častou příčinou poranění nebo pokousání psem jejich aktivní přístup ke psům (snaha vynutit si jejich pozornost), buďte proto obezřetní, i když psa dobře znáte.

Vezměte dítě pomalu do náručí

Pokud na vás vrčí pes, který je na volno a páníček se někde v dáli snaží psa přivolat, zastavte se a vezměte své děti pomalu do náručí, aby se nacházely co nejvýš. Nejvážnější zranění jsou u dětí v obličeji a na krku, protože psi mají v této úrovni tlamy. Nenechte vyděšené dítě s křikem utíkat pryč. Snažte se veškeré pohyby provádět co nejpomaleji.

Vyhodnotit situaci

Vždy je třeba bedlivě vyhodnotit situaci a zvážit své možnosti, prostředky obrany i šanci na úspěch. Nejprve vyzkoušejte vlídnou domluvu. Pokud to na psa nezabírá, pokuste se jej rozhodným, pevným a co nejhlubším hlasem „Jdi pryč!“ „Mazej!“ „Kde máš místo!“.  Pokud pes setrvává ve vaší blízkosti a nejeví známky odchodu, stupňujte svou hrozbu (hlasitějším, hlubším zvoláním). Pokud pes neuteče a bude-li se snažit vás obíhat, točte se k němu čelem. Pomalu se od psa pozpátku vzdalujte.

Buďte co nejvíc v klidu

Stůjte na místě, buďte ke psovi otočení tělem, ale koukejte jakoby do strany. Nesnažte se mu dívat přímo do očí. Vyhněte se přímé konfrontaci. Někdy pomůže trik. Zkuste ukázat pomalu jiným směrem (i se tím směrem podívejte) a říct: „Kočička“. Pokud je pes na toto slovo naučený, dost možná o vás ztratí ihned zájem a poběží hledat kočku. Pokud máte po ruce něco k jídlu nebo něco, co šustí (pytlík s bonbony, igeliťák), můžete psovi zcela změnit intenci (namísto plánovaného útoku bude nyní čmuchat a loudit). Není tedy od věci, nosit v kapse např. piškoty jen pro všechny případy. Většina psů slyší na slovo „Na“. Piškoty nebo cokoli jiného odhoďte pomalu na zem, směrem od vás. Snad to psa odláká.

Jaký je vhodný pes k dětem? Které rasy se nejvíce hodí do rodiny?

Snažte se nevypadat „podezřele“

Psi nemají v lásce např. kapuci na hlavě nebo různé čepice. Pokud jste v situaci, kdy vás cizí pes ohrožuje, pomalu si sundejte vše, co by mohlo psa děsit a ukažte mu, že jste normální člověk. Někdy se psům nelíbí igelitky s nákupem. V klidu je položte na zem a odstupte od nich. Pes si je očmuchá a ztratí o vás nejspíš zájem. Igelitový potah z kočárku raději nesundávejte, mohlo by ho to ještě více vyprovokovat. Opět se zastavte a zůstaňte v klidu. Vyčkejte příchodu majitele.

Mluvte na psa klidným hlasem

Snažte se na psa mluvit konejšivým, klidným hlasem. Důležitá je intonace vašeho hlasu, nikoliv obsah slov. „Dívejte“ se na psa jakoby mimoděk, bočným nefixovaným pohledem a sledujte jeho reakce. Pokuste se pomalu pozvolna od psa ustupovat, přičemž nepřestávejte mluvit konejšivým hlasem (např. „Hodný pes“). Přijde-li k vám, nechte se očichat. Nechte psa odejít. Vyčkejte a pomalu, pozpátku se od psa vzdalujte.

Něco dobrého v ruce

Často se stává, že má dítě v kočárku něco dobrého v ruce, např. rohlík nebo sušenku. Určitě to znáte, každý pes, který jde okolo, se intenzivně zajímá o jakékoli jídlo, které má dítě v ručičce. Děti většinou rádi pejskům jídlo přenechají, ačkoli vzápětí ztrátu oblíbené pochutiny obrečí. Pokud se vás snaží kontaktovat pes v situaci, kdy má dítě jídlo v ruce, většinou není, čeho se bát.

Pes na návštěvě

Specifická situace nastává, když jdete k někomu s dětmi na návštěvu a mají doma psa. Doporučujeme se chovat vždy obezřetně. Uvědomte si, že někteří psi se chovají v domácím prostředí teritoriálně. Ačkoli je to tedy největší mazlíček pro tu svou rodinu, vás s největší pravděpodobností vnímá jako vetřelce. Většina psů si vás nejprve očmuchá a pak si někam zaleze na pelíšek nebo pod stůl a přestane si vás po chvíli všímat. Nenechte vaše dítě, aby za psem šlo do jeho komfortní zóny. Zejména pokud je pes např. zalezlý pod stůl, může to být opravdu nebezpečná situace. Pokud pes nemá před vetřelcem kam utéct, může se snažit bránit a chovat agresivně.

Nechodit ke psovi, když pije nebo jí

Naučte děti nechodit ke psovi, když zrovna jí z misky. To je další situace, kdy by se mohl ohnat. Pozor také na situace, kdy pes sedí na gauči a dítě se k němu přibližuje zespod. Pes se cítí díky vyvýšenému postavení dominantně vůči dítěti a nezřídka na něj může začít vrčet. Pokud se pes takto dominantně projevuje, neměli byste ho (pokud je to tedy váš pes) v žádném případě nechat sedět na takovýchto privilegovaných místech (gauč, postel, křeslo). Musí mu být jasné, jak je nastavena hierarchie ve vaší rodině.

Jak předcházet napadení dítěte psem?

Jak se zachovat, když na vás vrčí pes?

Jaké chování psa je nejrizikovější?

Podívejme se na dva hlavní druhy chování psů, které by mohly vyústit v útok psa na dítě. U takových psů si dejte obzvláštní pozor. Pokud se pes chová submisivně, neměl by s ním být větší problém, pokud ho ovšem dítě nějak nevyprovokuje. V rizikové situaci je důležité rozpoznat signály, které k vám pes vysílá a které svědčí o jeho momentálním emocionálním rozpoložení a stavu.

Dominantní chování u psa

Pes, který soutěží o nadřazené postavení, o odpovídající pozici člena ve skupině (smečce), je potencionálně nebezpečný nejen pro vaše dítě, ale také pro vás. Tato forma agrese u psa zahrnuje i bránění věcí, potravy, hračky. Je nezbytné, aby pes vnímal vlastního člověka jako jemu nadřazeného jedince (vůdce). Není-li tomu tak, v řadě případů se zvyšuje riziko vzniku sociálně motivované agrese. Buďte obezřetní zejména v situacích, které psu signalizují jeho nadřazenost (úspěšné bránění určitého místa, potravy, hračky apod.).

Obranné chování u psa

Poměrně častou příčinou obranné agresivní reakce psa je tzv. kousání ze strachu. Pes usiluje o teritoriální bránění určitého prostoru nebo místa před cizími psy či lidmi. Pokud pes pociťuje bolest, strach nebo je nemocný, vždy zabraňte dětem psa kontaktovat. Bojácný agresor kousne ve snaze udržet „nepřítele“ v bezpečné vzdálenosti.

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

Jak se zachovat při útoku?

Jakýkoli prudký pohyb (paží, ruky apod.) může nastartovat útok psa. Nesnažte se před psem zachránit útěkem! Pokuste se, podle vašich schopností a možností, jeho útoku čelit. Není-li možné se psu postavit, snažte se k němu natočit bokem a zády. Přikrčte se a ohněte záda, ruce přitiskněte k tělu, schovejte je do klína. Stejně by se měly zachovat i děti. Snažte se je chránit vlastním tělem zejména na krku a obličeji.

Schoulení do klubíčka

Čelný útok je pro psa snazší, neboť při něm může napadnout končetiny, krk, bradu, rameno apod. Naopak odvrácená pozice (schoulené tělo) snižuje intenzitu útoku psa a závažnost poranění. Nehýbejte se, zůstaňte v klidu. Vyčkejte až pes odejde. Nepodceňujte vzdálenost mezi vámi a psem, než se rozhodnete vstát. Při vstávání sledujte bedlivě reakce psa, pokud je stále v dohledu a jeví-li o vás zájem, raději se vstáváním vyčkejte.

Jak postupovat při pokousání?

Ošetřete rány běžnými dezinfekčními prostředky (nebo i běžnou mýdlovou vodou). Podle závažnosti poranění a výsledků veterinárního vyšetření je potřeba zajistit bezprostřední, příp. následné odborné lékařské ošetření či léčbu. Při podezření na vzteklinu se nedoporučuje rány šít. Každé i minimální poranění člověka psem (škrábnutí zuby) je nutno považovat za velmi nebezpečné, jedná- li se o psa nakaženého vzteklinou. Majitel psa, který kousl, je povinen předložit neprodleně očkovací průkaz psa, příp. vám dát kontakt na veterináře. Je potřeba zjistit majitele, zapsat si jeho jméno, adresu, telefon. Klidně si majitele i psa vyfoťte na mobil, vezměte si kontakt na svědky.

Zákon

Chovatel je povinen zajistit, podle § 4 písm. a) zákona č. 166/1999 Sb., aby jeho pes, který poranil člověka, (případně přišel do přímého kontaktu s poraněným člověkem za okolností, které mohou vyvolávat podezření z onemocnění vzteklinou), byl neprodleně vyšetřen veterinárním lékařem. Další vyšetření psa je nutné po 5 dnech. Pokud tak majitel neučiní, je nutno informovat Policii ČR nebo příslušnou veterinární správu.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Jak předcházet napadení dítěte psem? Na co si dát pozor?