Menu
MotherClub.cz

Jak pečovat o pupík u novorozence? Na co si dát pozor?

Redakce

Redakce

19. 7. 2018

Víte, jak správně pečovat o pupík u novorozence? Za jak dlouho se pupíček zhojí? Jak má správně vypadat? Kdy zpozornět? Může se miminko koupat v nezhojeným pupíčkem?

Narodilo se vám krásné miminko, ale nemáte žádné zkušenosti. Vše se vám zdá nové a tak složité. Máte strach, abyste něco neudělali špatně a i když jste se v porodnici opakovaně ptali na různé věci, které souvisejí s péčí o vaše miminko, nejste si vůbec jistí, zda to děláte správně… To je naprosto normální! Velice často rodiče tápou v souvislosti s péčí o pupík u novorozence. Nebojte se, rádi vám poradíme a věřte, že za chvíli již budete vše okolo miminka zvládat s naprostou samozřejmostí.

Pupeční pahýl – nechat odstranit nebo nechat odpadnout?

Po porodu porodník pupík podváže a buď on nebo otec jej přestřihne. Dítě následně ošetří dětská sestra. Vašemu miminku zůstane na bříšku pupeční pahýl. To, jak o něj pečovat, vám poradí novorozenecká sestra. Pupeční pahýl postupně usychá. V některých porodnicích nechávají pahýl odstranit, jinde je zase praxe taková, že odcházíte domů s pahýlem a čekáte, než odpadne sám. Záleží samozřejmě také na vás, co preferujete. Pokud se ovšem rozhodnete pahýl nechat svému osudu, musíte být o to víc pečlivá co se týče hygieny. Nezhojený pupík je jedna z bran možného vstupu infekce do těla. Některá miminka se kvůli pupíčku bohužel musejí vrátit do péče lékařů. Pokud se vám bude zdát místo začervenalé, ihned vše konzultujte s pediatrem.

Jak správně nechat odříhnout novorozence? Přehled nejlepších poloh

Ošetření pupíku

Po odstranění pupečního pahýlu na novorozeneckém oddělení (většinou 3.-4. den) je třeba místo šetrně čistit a dezinfikovat jednou i dvakrát denně. Nejvhodnější je 60% líh, který dostanete běžně v lékárně. Jizvička po pupečním pahýlu se hojí zhruba 2 týdny. Pupíček může být zpočátku vlhký a lehce zarudlý. Občas dojde i ke krvácení. Postupně se však okolí pupíku zklidňuje a spodina zasychá.

Čím ošetřovat pupík u novorozence

K ošetření pupíčku potřebujete vatové tyčinky, čtverečky gázové komprese (stačí nesterilní komprese) a 60% líh. Před ošetřením si pečlivě umyjte ruce a pupíček dvěma prsty jedné ruky rozevřete. Mezitím druhou rukou namočte vatovou tyčinku nebo gázu v lihu a šetrně vytřete. Pokud je mokvání silnější, opakujte tak dlouho, dokud je spodina suchá. Vždy použijte novou tyčinku, jednou použitou tyčinku vyhoďte. Nakonec očistěte opět novou tyčinkou namočenou v lihu okolí pupíčku. Pupíček nezasypávejte ani nepřelepujte, nechte jej větrat. Doporučuje se také obléci čisté body přes pupík.

Jak pečovat o novorozence? Rady pro čerstvé maminky

Pupík u novorozence a koupání

Maminky většinou tápou, zda miminko s nezahojeným pupíčkem koupat či nekoupat. Pokud pupík ještě mokvá, dbejte na to, aby se při koupání bříško neponořilo do vody a pupík ošetřete a dezinfikujte po každém koupání. Je-li mokvání intenzivnější, jemně pupík ošetřete i kdykoli během dne – po přebalení. Pečlivě si opět umyjte ruce nebo použijte jednorázové gumové rukavice. Kdyby se objevil jakýkoli problém, něco se vám nezdálo, určitě neprodleně vyhledejte lékaře.

Jak na koupání miminka s přehledem a bez stresu

Zahojený pupík

Během 14 dnů by měla spodina pupíku zaschnout. To poznáte tak, že při rozevření kožní řasy není zřetelné mokvání a vatová tyčinka či gáza je po ošetření opakovaně čistá. Pupeční jizva je již zhojená a stačí ji dezinfikovat jen po koupání. Pokud nemáte k dispozici líh, je možné použít např. cutasept nebo betadine.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Jak pečovat o pupík u novorozence? Na co si dát pozor?