Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak odstranit skvrny z plen? Jde to se sodou i žlučovým mýdlem

Maminky, které používají látkové pleny (vysoce savé plenky s potiskem pořídítě třeba na mamaja.cz), se často potýkají s nevzhlednými fleky, které nejdou za žádnou cenu vyprat. Naštěstí existuje pár fíglů, díky kterým se fleků můžete rychle zbavit. Pomůže příroda i běžný prostředek z drogerie.

Praní látkových plen

Plenky můžete ještě před samotným praním přemáchnout v ruce, nechat je odmočit ve vodě s octem nebo je rovnou vložit do pračky a před startem pracího programu spustit samostatný máchací cyklus s odstředěním. Díky tomu odstraníte z plen velké množství nečistot včetně moči a zbytků stolice, takže se pleny následně mohou prát pouze v čisté vodě. A jak prát pokakané pleny? Nejprve je zbavte všech zbytků stolice a spláchněte je do záchodu. Teprve poté je vhodné pleny vložit do bubnu pračky a spustit příslušný prací program. Dávejte si pozor, abyste pračku plenami nepřeplnili. Dokážou totiž nasáknout velké množství tekutiny a v přeplněné pračce by neměli dostatek vody na praní. Pokud má vaše pračka program na přidání více vody, používejte ho při každém praní plen. A jaký prací prostředek je k praní látkových plen nejlepší? Výběr záleží na vás. Můžete sáhnout po speciálním dětském prostředku, ekologickém prášku nebo zvolit jakýkoliv klasický prací gel. K odstředění použijte co nejvyšší počet otáček, který vaše pračka nabízí.

Při praní látkových plen nepoužívejte:

  • Prací prostředek s enzymy – enzymy mohou v textilii zůstávat a nepříjemně dráždit citlivou dětskou pokožku.
  • Prášky s obsahem zeolitů – zeolity jsou nerozpustné, hůře se tedy dostávají při máchání a sušení ven z prádla. Při nošení se pak dostávají do vzduchu a mohou dětem způsobovat dýchací a kožní problémy.
  • Aviváž – snižuje savost plenek a navíc může zbytečně podráždit miminkovskou pokožku.
  • Mýdlo – k praní plen není příliš vhodný mýdlový sliz ani domácí směs mýdla a sody. Plenky sice vyčistí, ale riskujete s nimi zanesení prádla i pračky.
  • Ekologický prací program – jeho cílem je ušetřit vodu a prodloužit dobu praní. Pro dokonalé vyprání plen však potřebujete co největší množství vody. Prodloužená doba praní v tomto případě nepomůže. Naopak způsobuje rychlejší opotřebování plenek.

Jednorázové nebo látkové pleny?

Vyvařování plen

K běžnému praní stačí programy na 60 stupňů. Tato teplota zvládne odstranit většinu bakterií. Čas od času můžete plenky přeprat na 90 stupňů a v případě skvrn přidat ještě předpírku. Trpí-li vaše miminko na opruzeniny způsobené kvasinkovou infekcí, je vhodné vyvařovat pleny neustále.

4 tipy na odstranění skvrn z plen

  • Žlučové nebo jádrové mýdlo – klasické žlučové mýdlo patřilo mezi důležité pomocníky našich babiček a se skvrnami si poradí i dnes.
  • Sůl – kromě žlučového a jádrového mýdla na skvrny zabírá i sůl rozpuštěná v troše vody.
  • Jedlá soda – stejným způsobem jako sůl můžete použít na zažloutlé skvrny i jedlou sodu.
  • Sušení na sluníčku – kdykoliv je to jen možné, sušte pleny venku na sluníčku. Paprsky slunce látku dezinfikují a navíc vybělí zbylé skvrny.

Jak naučit dítě na nočník bez pláče a stresu

Jak na změkčení látkových plen?

Pokud jsou pleny příliš hrubé, tvrdé a nepoddajné, pomůže vám sušička. Jestliže ji nemáte nebo si ji pořizovat nechcete, existuje pár dalších fíglů, které mohou ke změkčení plenek pomoci.

  1. Pračku pouštějte nepřeplněnou.
  2. Použijte k praní dostatek vody.
  3. Nepřehánějte to s množstvím pracího prostředku a zároveň ho nedávejte příliš málo.
  4. Pokud používáte prací prášek, přejděte na gelové prostředky, které v plenkách nezanechají tolik usazenin jako ty sypké.
  5. Přidejte máchání navíc, které z plen odstraní zbytky usazenin a zároveň nesníží jejich savost, jako to dělá aviváž.

Jak vybělit pleny?

  • Sůl na skvrny – přidat ji můžete buď přímo do bubnu pračky, nebo před praním plenky naložit do lázně ze soli a horké vody. Sůl samotná by ale na plence neměla zůstat příliš dlouho, protože způsobuje blednutí barev.
  • Chlór – bude se vám hodit na bílé pleny, protože vybělí skutečně vše včetně barev a obrázků. Chlór je vhodný i na praní čtvercových plen. Vyčistí dokonce i ty staré, které už máte doma dlouhé roky.
  • Odstraňovače skvrn – volně prodejné odstraňovače skvrn fungují na principu aktivního kyslíku, díky kterému prádlo účinně vybělí. Na skvrně by se však neměly nechávat déle, než výrobce doporučuje na obalu. V opačném případě hrozí poškození látky.

Bezplenková metoda: Proč o ní uvažovat?

Žehlení látkových plen

Žehlit látkové pleny není nutné a to z důvodu estetického ani hygienického. Jakmile použijete při praní teplotu alespoň 60 stupňů nebo pleny usušíte v sušičce, zničíte veškeré choroboplodné zárodky a žehlit pleny už tím pádem nemusíte. Jestliže však používáte bavlněné čtverce a máte potíže s jejich hrubostí, vyžehlení vám pomůže je zjemnit a lépe poskládat. V každém případě se informujte nejprve u výrobce, zda se plenky mohou žehlit. U některých je totiž žehlení dokonce výslovně zakázáno, protože by mohlo nenávratně poničit materiál.

Žehlení dětského prádla: nutnost nebo přežitek?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak odstranit skvrny z plen? Jde to se sodou i žlučovým mýdlem