Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak odnaučit dudlík: 9 tipů pro účinné odstřihnutí od šidítka

Dudlík je záchranou pro mnoho rodičů, které mají doma rozrušené dítě. Když je miminko neklidné, s cumlíkem jdou řev i pláč okamžitě stranou. Bohužel v životě každého dítěte přijde čas, kdy je třeba dudlík nadobro odložit. To se však mnohdy snadněji řekne, než udělá. Naštěstí existuje několik triků, jak dítěti odnaučování dudlíku usnadnit.

Výhody používání dudlíku

Dudlíky mohou být pro děti velmi prospěšné, protože uspokojují přirozený instinkt dítěte, poskytují mu pohodlí i rozptýlení, a navíc mu pomáhají uklidnit se a usnout. Rovněž snižují riziko syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS), pokud je používáte před spaním ve věku od 1 do 6 měsíců. A čím to je? Pravidelné sání udržuje dítě v lehčím spánku, čímž snižuje riziko, že přestane dýchat.

Rizika dlouhodobého používání dudlíku

Infekce středního ucha

I když používání dudlíku poskytuje v prvních dnech a týdnech života miminku spoustu výhod, s přibývajícím věkem začínají převažovat rizika nad výhodami. Po 6 měsících věku mají děti pravidelně používající dudlíky větší šanci na rozvoj infekcí středního ucha než ty, které dudlík necumlají. Lékaři se domnívají, že důvodem je nepřetržité sání, které způsobuje změny tlaku v uších a může potenciálně zabránit odtoku tekutin. To pak vede k jejich hromadění a vzniku infekce.

Nesprávný vývoj úst a zubů

Dlouhodobé používání dudlíku může po 2 letech vést k problémům se zuby, protože jak dítě roste a dospívá, jeho čelist se hůře vyvíjí. Důsledkem může být nesprávný vývoj úst, nevhodné zarovnání zubů a špatné vytvarování horního patra. Pokud dítě používá dudlík i ve 2 letech, nezapomeňte s ním pravidelně navštěvovat zubaře, který bude na vývoj čelisti a zubů dávat pozor.

Dudlík ano či ne a kdy ho odebrat?

Opožděný vývoj řeči

Někteří odborníci se také domnívají, že dlouhodobé používání dudlíků může bránit rozvoji řeči. Pokud má dítě v ústech neustále dudlík, nemůže svou řeč správně trénovat.

Kdy dítě odnaučit od dudlíku?

Jak vaše dítě pomalu ale jistě roste, začíná být dudlík méně užitečným nástrojem než dříve. Zatímco většina dětí dudlík přestává používat ve věku 2 až 4 let, jiné potřebují k rozloučení více času a především pomoc svých rodičů. Podle odborníků je přitom nejlepší odnaučit dítě dudlík ve věku 6-12 měsíců, nejpozději pak do 2 let věku dítěte. Pokud máte s odstavováním dudlíku potíže, ujistěte se, že má dudlík vhodný tvar, který nepřekáží správnému vývoji zubů.

9 účinných metod odnaučování dudlíku

1. Jděte na to s pomalou strategií

Stejně jako u jakékoliv jiné závislosti (ať už fyzické či psychologické), nejlépe vyřešíte odnaučování dudlíku s klidem, trpělivostí a důsledností. Postupný proces sice trvá déle, ale většinou velmi dobře funguje. Snižujte frekvenci tak, že dudlík dítěti necháte pouze na usínání a spaní, případně ve chvíli, kdy je unavené. Poté mu ho vezmete a slíbíte, že ho dostane opět při dalším odpočinku.

2. Vyzkoušejte metodu okamžité separace

Pokud jste trpěliví a věříte si, že zvládnete poněkud drsnější metody, tato je určená přesně pro vás. Jednoduše vezměte všechny dudlíky, odneste je a dítěti je už nevracejte. Bez ohledu na to, jak moc váš potomek naříká, pláče, prosí a křičí, nechte dudlíky co nejdál od něj. Po týdnu či dvou si vaše dítě na dudlík už ani nevzpomene.

3. Jděte na to přes city

Vysvětlete svému dítěti, že dudlíky jsou pro malá miminka a ne pro velké děti. Proto je potřeba, aby svůj dudlík poskytlo jako dárek miminku, které žádný dudlík nemá a je z toho velmi smutné. Emoční apely na některé děti velmi dobře fungují.

4. Odstřihněte dítě od dudlíku

Vezměte si nůžky a odstřihněte jimi konec dudlíku. Poté zničený dudlík dítěti ukažte a vysvětlete mu, že je rozbitý, a proto se musí vyhodit. Zároveň už žádný nový dudlík nekupujte a vyčkejte pár dní, než si dítě na život bez dudlíku zvykne.

5. Varujte předem

Povězte dítěti, kdy přesně máte v plánu mu dudlíky vzít a každý den mu připomínejte, kolik času mu na dudlání ještě zbývá. Týden většinou stačí na to, aby se dítě psychicky připravilo. Tato taktika však není vhodná pro děti, které jen při pouhé zmínce o sebrání dudlíku dostanou záchvat.

6. Přestaňte dudlík nabízet

Čím je vaše dítě starší, tím menší je jeho potřeba dudlíku jako uklidňujícího prostředku. Nejlépe uděláte, pokud mu ho sami přestanete nabízet a budete ho používat pouze v případě, že dítě leží v postýlce. Budete-li mít štěstí, dítě si postupně o dudlík zapomene říkat a účinně se tak od cumlání samo odstaví.

7. Omezte počet dudlíků v domácnosti

Někteří rodiče dělají tu chybu, že se zásobují větším množstvím dudlíků, které pak nechávají ve všech místnostech, aby byly vždy po ruce. Kvůli tomu má však dítě dudlíky neustále na očích a mnohem hůře se jich poté vzdává. Ukliďte dudlíky na jedno místo a vysvětlete svému potomkovi, že už žádné nové kupovat nebudete. A jakmile se dudlíky ztratí, budou nadobro pryč.

Jak naučit dítě na nočník bez pláče a stresu

8. Udělejte z dudlíku nepřitažlivou věc

Aby byl dudlík pro vaše dítko méně lákavý, můžete ho zkusit namočit do citronové šťávy. Dítě dudlík pravděpodobně okamžitě vyplivne a už s ním nebude chtít mít nic společného.

9. Vyberte náhradu za dudlík

Nabídněte dítěti přechodnou náhradu dudlíku, která mu pomůže se přizpůsobit nové a náročné situaci. Dobře může fungovat nová hračka, plyšové zvířátko nebo deka. V ideálním případě by se mělo jednat o něco, s čím dítě bude moci bezpečně spát, aby se dokázalo během noci uklidnit a zvládnout tento čas bez dudlíku.

Myslete na správné načasování

Nikdy nezačínejte dítě odnaučovat dudlání ve chvíli, kdy prožívá stresující událost, jako například příchod nového sourozence, stěhování, rodinná dovolená nebo dlouhá cesta autem. Dítě se potřebuje během těchto událostí uklidnit, k čemuž mu pomůže dudlík. Odnaučování tedy raději nechte na klidnější období.

Nešetřete chválou

Pokud se vaše dítě rozhodne, že vydrží bez dudlíku, neváhejte ho pořádně pochválit, aby vědělo, že jste na něj pyšní. Jako odměnu můžete dítěti nabídnout drobnost, jako jsou například omalovánky, samolepky nebo třeba zdravá svačinka v podobě sušeného ovoce.

Každé dítě je jiné, proto není možné zaručit, že jedna konkrétní metoda zafunguje ve všech případech. Možná budete muset vyzkoušet uvedené postupy metodou pokus-omyl, abyste zjistili, která je ideální právě pro vaše dítě. Uvidíte ale, že s trochou trpělivosti a odhodlání z vaší strany se dudlíku do pár týdnů zbavíte.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jak odnaučit dudlík: 9 tipů pro účinné odstřihnutí od šidítka