Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak ochránit dítě před pedofilem či sexuálním predátorem? Nejdůležitější je prevence!

Redakce

Redakce

27. 1. 2021

Každý rodič má přirozený strach o své dítě, za které by položil svůj vlastní život. Svět je velká džungle a nikdy nevíte, odkud se na vašeho potomka může vyřítit nějaké nebezpečí. Proto je důležité být neustále na pozoru a své dítě provázet jeho životem s tou nejvyšší ochranou, jakou jen svým dětem můžeme dát. Patří zde i vzájemná důvěra a budování vztahu. Dítě by se nemělo bát vám kdykoliv něco říct, a to i třeba sdělit něco závažného. Je třeba zajistit základní opatření, například kontrolu přístupu na internet, ale také dítě poučit o tom, jak se má chovat k cizím lidem. Některý z těch lidí, které denně potkáváte na ulici, může být třeba pedofil…

Otevřená komunikace s dítětem na první místě

Určitě není snadné mluvit s dětmi otevřeně o takových záležitostech, které se týkají například toho, že by jim mohl někdo ublížit. Formu sdělení je třeba přizpůsobit věku a chápání dítěte, komunikovat s ním nenásilnou formou o tom, aby se vyvarovalo přílišné důvěřivosti k cizím lidem a dokázalo odlišit chování dospělého člověka vůči své osobě, které je ještě v pořádku, a které už ne. Dítě by mělo být vhodným způsobem poučeno o nebezpečí, které v podobě sexuálního predátora na něj číhá jak venku, tak v dnešní době především i na internetu. Tak to totiž obvykle začíná…

Děti stráví online i víc než sedm hodin denně. Omezit internet musí jejich rodiče

Kromě slovní komunikace s malým dítětem zkuste i poukázat na to, které doteky jsou již za hranicí lidské slušnosti a na jakých místech by se dospělý člověk dítěte nikdy neměl dotýkat. Nemusí jít vždy o zcela cizího člověka. Může to být rodinný přítel, strejda, vlastní i nevlastní otec, učitel tělocviku a podobně. Na prvním místě je tedy poučení dítěte a jeho informovanost o tom, co dělat v případě, kdy se mu nezdá něco v pořádku. Dítě si potřebuje zafixovat, že má právo říct “ne” a odejít, pokud se mu nebude líbit chování dospělého člověka. Také by mělo mít důvěru k rodičům, aby se jim mohlo bez obav s čímkoliv svěřit.

Sexuálně nebezpečný člověk pro mé dítě znamená pedofil?

Člověkem, který může být sexuálně nebezpečný pro vaše dítě může být takřka kdokoliv ve vašem okolí. Ne všichni pedofilové však děti zneužívají. Jsou i tací, kteří se dokážou celý život ovládat. Jakmile zjistíme, že nějaký člověk sexuálně ublížil dítěti, většinou ho ihned označíme za pedofila. Dle odborné veřejnosti z řad sexuologů to může být zavádějící. Sexuologové uvádějí, že jen asi desetinu případů pohlavního zneužívání mají na svědomí pedofilové. Nejvíce případů zneužití dětí se odehrává sexuálními agresory v rámci rodiny.

Pedofil své sexuální preference mnohdy skrývá, snaží se na okolí působit velmi dobře, sympaticky, bývá dobře oblečený a usměvavý. Kvůli svým sklonům často volí práci s dětmi nebo se pohybuje tam, kde se děti vyskytují. Například na dětských hřištích, kde dětem nabízí pomoc při pádu nebo se snaží s nimi jinak navázat kontakt. Někdy těží i ze svého vysokého postavení v práci, ze své autority, ale není pravidlem, že pedofil je vždy dobře vypadající a úspěšný muž. Opravdu to může být ledaskdo.

Děti ohrožené pornem a lovci na síti. Sexuální průzkum odhalil problematické zkušenosti i u dětí pod 10 let

Sexuální predátor bývá záludný. Dítě ještě nedokáže dobře odhadnout situaci a většina dětí je vychovávána k poslušnosti a úctě k druhým. Z toho však predátor těží. Například dítě požádá o pomoc, snaží se s ním navázat kontakt a obelstít ho, aby dosáhl svého. Třeba mu navykládá, že je jeho rodič v nemocnici a on ho odveze za ním a podobně. Dítě automaticky dospělého poslechne, protože je pro něj autoritou. Mnozí predátoři pak děti vydírají, a to hlavně přes internetový kontakt, kdy z dětí například vymámili nahé fotky. Vyhrožují dětem, že všechno poví rodičům. Objevují se ale i daleko horší výhružky. Vystrašené dítě se bojí se svěřit a trápí se, leckdy to může vést až k fatálním následkům.

Nejhorší je asi situace, kdy se nejedná o nikoho cizího, ale například o přátelského souseda, který rád pohlídá děti, vedoucího nějakého kroužku, kam dítě dochází, zkrátka, když je to někdo známý. V tomto případě pak již nepomůže pravidlo, že dítě nesmí s nikým cizím mluvit, natožpak někam odejít.

Kdo je pedofil, hebefil a efebofil?

Je dobré vysvětlit si základní pojmy. Spousta lidí se totiž domnívá, že pedofil je každý člověk, který je přitahován nedospělou osobou. Existuje však přesné rozlišení toho,  kdo je kdo. Pedofil je člověk, kterého přitahují děti. Protože si uvědomuje, že je to naprosto nepřípustné, mívá leckdy problém se s tím sám srovnat. Některým pedofilům stačí masturbovat nad časopisy nebo u jiného sexuálně tematického materiálu, anebo se dobrovolně rozhodnou jít léčit, aby nikomu neublížili. Je to však silné puzení, které nemají pod kontrolou, proto se často pohybují na místech, kde se vyskytují děti.

Důležitá je informace, že pokud pedofil není zároveň sadista či nemá jiné přidružené úchylky, které se často vyskytují, vašemu dítěti nemusí nijak vážně až fatálně ublížit. Chování pedofilů je však různé a žádné záruky vám nikdy nikdo nedá. I samotný jeden nevhodný dotyk přes oblečení může dítěti způsobit trauma na celý život, natožpak cokoliv daleko horšího!

Kentlerův experiment. Jak se vyvíjí pedofilní kauza v Německu? Oběti dostanou odškodné

Hebefil je člověk, kterého přitahují mladé dívky, které začínají vyspívat. Efebofil je pak muž, kterého přitahují mladí vyspívající chlapci. Vzhledem k tomu, že malé děti si rodiče často dobře hlídají, ale pubescenti již mají větší volnost a tráví spoustu času na internetu, riziko jejich ohrožení a zneužití je pak obrovské!

Kontrola přístupu k internetu a volného času dítěte

Rodič by se měl opravdově zajímat o to, jak, kde a s kým dítě tráví čas. Není reálné stát dítěti neustále za zády, musí také vyrůst a osamostatnit se. Rodič by však měl vědět o všem, co se týká dítěte a upřímně se zajímat. Ne například odkládat dítě k počítači na několik hodin, ať si tam dělá, co chce, aby měl rodič čas pro sebe nebo pro svou práci. Také je dobré zamezit přístupu dětí na mnohé internetové stránky.

Aplikace Family Link pomáhá chránit vaše děti v kyberprostoru

Svou skvělou práci ostatně odvedl i sociální experiment, který vyústil v zamýšlený celovečerní film nazvaný V síti z roku 2020. Podtitulek filmu “A nevadí, že je mi 12?” jistě hovoří za vše a díky filmu bylo odhaleno několik osob, které se pokoušely o sexuální kontakt s nezletilými dívkami přes internet. Tato “kauza” samozřejmě měla i své následky. Bylo až šokující zjistit, kolik hebefilů si právě skrze internetový kontakt vyhledává své oběti a posléze je láká k osobnímu setkání a navázání sexuálního vztahu.

Jak mít pod kontrolou, co dítě dělá na počítači?

Ještě pár užitečných rad, které se vám budou hodit, jakmile dítě doroste do věku, kdy mu dovolíte trávit i nějaký čas u počítače.

  • Mějte počítač vždy na očích, abyste kdykoliv mohli průběžně nakouknout, co vaše dítě právě dělá.
  • Dítě má být poučeno o tom, že ani na internetu se nikomu nesdělují osobní informace, adresa bydliště, telefonní číslo a podobně.
  • V zásadě platí to, že na internetu se nikdy nesděluje to, co bychom běžně nedokázali říct cizímu člověku do očí.
  • Starší dítě by si mělo dávat pozor na falešné profily lidí a spoustu záludností, které se na internetu mohou vyskytovat.
  • Veďte děti k samostatnému a kritickému myšlení, aby dokázalo jasně uvažovat a tyto záludnosti a mnohé nepravdy na internetu prohlédnout.
  • Vysvětlete dětem, proč je důležité mít silné heslo.
  • Dítě by mělo chápat, že je nepřípustné domluvit si s neznámým člověkem přes internet schůzku.
  • Nastavte si v prohlížení bezpečné vyhledávání a zamkněte obsah určený pro dospělé.
  • Poučte děti o tom, proč by měly používat nastavení sdílení na sociálních sítích.
  • Pokud zjistíte, že vaše dítě vede potenciálně nebezpečnou komunikaci s někým na internetu, takovou komunikaci nikdy neblokujte a nemažte. Je to totiž důležitý důkazní materiál pro policii a prostředek, jak mohou devianta vypátrat!

Jak chránit dítě před sexuálním agresorem – zásady, kterými se má dítě řídit

  • Nikam nechodit s cizími lidmi.
  • Nesedat s cizími lidmi do auta.
  • Nevstupovat o samotě s dospělým do výtahu.
  • Nemluvit s cizími lidmi a nenavazovat s nimi kontakt.
  • Při nevhodných řečech nebo dotecích někoho známého hned utéct nebo začít nahlas křičet.
  • Vědět, na které stránky na internetu nechodit a mít je zablokovány (www.bezpecne-online.cz).
  • Nesdělovat jiným lidem o sobě a o své rodině žádné informace.
  • Odmítnout návrh na setkání se známou osobou o samotě bez svolení rodičů.
  • Při náhodném oslovení sexuálním agresorem na internetu se okamžitě svěřit rodičům.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Jak ochránit dítě před pedofilem či sexuálním predátorem? Nejdůležitější je prevence!