Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Aplikace Family Link pomáhá chránit vaše děti v kyberprostoru

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán, a to se týká hlavně těch citlivějších uživatelů – dětí. Naštěstí je bezpečí v kyberprostoru čím dál více zviditelňovaným tématem a existují způsoby, jak se chránit. Co se týče stránek, na které chodí vaše drobotina, Google Family Link je jedním z prostředků, jak mít přehled.

Jak nainstalovat aplikaci Family Link

Instalaci Family Link je třeba provést na vašem zařízení a zařízení dítěte. Najdete ji zdarma na Obchodu Google Play, a to v rodičovské a dětské verzi. Instalace není o nic obtížnější než u většiny jiných mobilních aplikací.

Do aplikace se přihlásíte pomocí účtu Google, který si může vaše dítě založit i samo – od 13 let věku. Účet mladšímu dítěti mohou založit rodiče, a to na svou vlastní zodpovědnost. Dalším krokem je propojení vašeho a dětského účtu. Nastavení služby by mělo trvat maximálně 20 minut.

Co všechno umí služba Google Family Link?

Poté, co službu spustíte, můžete například nastavovat čas strávený na elektronických zařízeních. Vašemu dítěti přijde upozornění, pokud už téměř vyčerpalo limit. Až časovou hranici překročí, zařízení se mu zablokuje. Tehdy přichází čas na domácí úkoly nebo aktivity u rodinného stolu!

Důležitou část funkcí Family Link tvoří možnost dítě sledovat. Uvidíte tak historii navštívených webových stránek a aplikací. Chystá-li se dítě stáhnout si novou aplikaci, přijde vám do mobilu žádost o schválení, a teprve po potvrzení stažení proběhne. Také se dozvíte pravdu, pokud vám syn či dcera lžou o tom, kam se chystají. Zařízení vám pošle informace o jejich poloze. S tím, co vám je zobrazeno, už potom můžete nakládat dle svého přesvědčení.

Nad čím však máte o něco menší kontrolu, je blokování nevhodného obsahu. To nefunguje automaticky, ale Family Link se o ně dokáže postarat u některých aplikací, jako je Chrome, Google vyhledávání či YouTube. Nezaručuje se stoprocentní účinnost, jelikož filtrování obsahu je náročný proces. Samozřejmě se přese všechno může stát, že některé nevinné stránky nebudou fungovat nebo naopak něco méně vhodného sítem propadne. Ostatně ta hlavní zodpovědnost leží na vždy na vašich bedrech.

Family Link zvládá iPhone či tablet s Androidem

Family Link pro děti by měl fungovat na zařízeních s verzí systému Android 7.0 a vyšší, u některých stačí i verze 6. Rodiče mohou aplikaci spustit na Androidu verze alespoň 4.4. Co se týče operačního systému iOS, Family Link se hodí pro iPhony s iOS 9 minimálně. Služba funguje s jistými omezeními také ve webových prohlížečích, doporučuje se Google Chrome.

Když Family Link nefunguje

Dnešní děti na informačních technologiích vyrůstají, a tak není divu, že dokážou někdy podobné vychytávky obejít ‒ například shozením-vypnutím aplikace. Proto existují takzvané app locky, které by měly vypnutí znemožnit.

Google Family Link také pro vás nebude funkčním řešením, pokud máte starou verzi Androidu nebo jiného operačního systému. Ne každý je ochoten investovat do nového telefonu jen kvůli jednomu programu.

Tak či onak, tyto bezpečnostní mechanismy jsou druhotná záležitost. Každý rodič by měl na první místo postavit práci na svém vztahu s dětmi. Nebojí-li se dítě s vámi mluvit otevřeně, můžete se o jeho bezpečí starat i bez vymožeností moderní technologie. Je to samozřejmě těžký úkol, hlavně v pubertě.

Family Link pro děti nemá být diktaturou

Služba Google Family Link má za úkol rodičům pomoci. Uvidíte, jaké aplikace a stránky děti otevírají na svém PC nebo mobilním zařízení. Co si vaše dítě může stáhnout do mobilu nebo jak dlouho má dovoleno hrát hry, o tom však musíte rozhodnout vy. Je to pouhý prostředek, jak upevnit vaši kontrolu, a pokud jej budete zneužívat k držení dítěte na krátkém řetězu, tím spíše očekávejte pokusy o únik.

Nejdůležitější na tom všem je důvěrný rodinný vztah. Domluvit se osobně, s porozuměním ‒ vysvětlete dětem, proč Family Link chcete používat, nastavte jasná, ale srozumitelná a přátelská pravidla. Nemůžete je chránit úplně, a nemůžete je chránit navždy. Není cílem držet někoho v kleci, ale napnout pod ním bezpečnostní síť.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Aplikace Family Link pomáhá chránit vaše děti v kyberprostoru